Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co daje lakowanie?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co daje lakowanie?

Co daje lakowanie?

Lakowanie to uszczelnianie bruzd na powierzchni żującej zębów. Pozwala skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy. Lakowanie nazywane jest przez stomatologów także uszczelnianiem.
 

Zabieg polega na pokryciu bruzd w zębach lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny w zębach są miejscami, które ze względu na swoją niekorzystną budowę nie sprzyjają samooczyszczaniu i oczyszczaniu z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczek do zębów. Zaleganie resztek pokarmowych sprzyja rozwojowi bakterii, a te z kolei inicjują proces próchnicotwórczy.
 

Początkowo lekarz dentysta oczyszcza bruzdy mechanicznie, a następnie wytrawia specjalnie przygotowanym w tym celu kwasem. W tak oczyszczone bruzdy wlewa płynną żywicę kompozytową, którą następnie utwardza specjalnym światłem.

Lakowanie polega na budowaniu bariery która ma powstrzymać nacierające na powierzchnię zęba bakterie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
 

Zabieg lakowania jest skuteczny, jeśli przeprowadzi się go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji. Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. Najlepiej przeprowadzić go po 4 miesiącach od wyrżnięcia zęba.
 

Ząb przygotowywany do zabiegu musi być wolny od próchnicy, musi być także dokładnie izolowany od śliny pacjenta.
 

Uszczelnia się trzonowce mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe, a także górne boczne siekacze stałe. Najbardziej zagrożone próchnicą są trzonowce. Skuteczność lakowania zależy również od utrzymania się materiału uszczelniającego.

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ubezpieczenie grupowe - Dentonet.pl
Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy - co daje? [poradnik] Asysta

Nasz pracodawca może zaoferować nam możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Czy taka oferta się opłaca? Na czym właściwie polega ubezpieczenie grupowe? Sprawdzamy, czy jest to korzystne rozwiązanie i czy warto się na taką opcję decydować. Zanim zd...

polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Kolejna generacja testu na SARS-CoV-2 daje pewne wyniki Lekarz

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną generację testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Przed miesiącem Instytut zaprezentował pierwszą generację testu wykrywającego koronawirusa u ludzi....

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres