Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ciekawostka: czemu długopis ma przewagę nad laptopem?

Brak komentarzy | Publikacja:
Ciekawostka: czemu długopis ma przewagę nad laptopem?

Ciekawostka: czemu długopis ma przewagę nad laptopem?

Naukowcy ostatnimi czasy odkryli, że zwykły długopis i notatnik mogą mieć pozytywny wpływ na naszą pamięć. Na Princeton University przeprowadzono eksperyment – zaproszono grupę studentów do obejrzenia wykładu na nieznany im temat. Grupa została podzielona na dwie części – pierwsza z nich robiła notatki na laptopach, druga – za pomocą długopisu i notatnika.

Następnie zadaniem uczestników było wykonanie trzech zadań poznawczych, by „zapełnić” pamięć informacjami niezwiązanymi z tematem filmu. Kolejnym etapem było zadanie uczestnikom pytań na temat wykładu. Pytania związane były z faktami lub interpretacją i rozumieniem zjawisk zaprezentowanych w wykładzie. W wyniku eksperymentu okazało się, że studentom najłatwiej było zapamiętać fakty (niezależnie od sposobu sporządzania notatek). Jednak w odniesieniu do interpretacji – lepiej na pytania odpowiadali studenci, którzy notatki robili długopisem.

Dlaczego? Najwyraźniej notowanie długopisem wymaga większego zaangażowania w przetwarzanie informacji niż w przypadku pisania na laptopie. Co więcej – w notowaniu długopisem uwzględnia się najbardziej istotne informacje, a to sprzyja skuteczniejszemu rozumieniu ich sensu i zawartości.


BZ

Źródło: Coaching 2/2015


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji