Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Chorobowe płatne w 100%? Są takie plany

Publikacja:
Chorobowe płatne w 100%? Są takie plany

Chorobowe płatne w 100%? Są takie plany

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – minister rodziny, pracy i polityki społecznej – w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” poinformowała, że w jej resorcie rozważana jest propozycja, by czas na zwolnieniu lekarskim pracowników był płatny w 90 lub nawet 100%. Dodatkowo, chorobowe ma być finansowane przez ZUS już od pierwszego dnia zwolnienia.

Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80% pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Jak dodała, w ministerstwie toczą się prace nad zmianą przepisów i analizowane są różne warianty finansowe. Jedną z opcji jest propozycja, by czas na zwolnieniu lekarskim pracowników był płatny w 90 lub nawet 100%. Dodatkowo, chorobowe ma być finansowane przez ZUS już od pierwszego dnia zwolnienia.

Obecnie trwają analizy skutków finansowych zaproponowanego rozwiązania w różnych wariantach oraz prace projektowe nad przepisami, które służyłyby ich włączeniu do obowiązującego porządku prawnego. Na pewno wszystkie wprowadzane zmiany będą procedowane w taki sposób, aby pracodawcy i pracownicy byli ich świadomi i mogli się spokojnie do tych zmian przygotować – dodała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jedną z obietnic wyborczych obecnego rządu było przeniesienie na ZUS obowiązku wypłacania wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy. Obecnie w trakcie pierwszych 33 dni zwolnienia pensję pracownika opłaca pracodawca.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

targi krakdent 2022 12
Takie były targi stomatologiczne KRAKDENT 2022 [video] Lekarz

319 wystawców m.in. z Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Indii, Korei Płd., Niderlandów, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Włoch, kilkadziesiąt godzin kursów medycznych, szkoleń, warsztatów oraz Międzynarodowy Kongres Stoma...

swiatowy dzien zdrowia jamy ustnej
PTS przedstawia plany na Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

W poniedziałek 20 marca obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ŚDZJU). Związane z tym wydarzenia i inicjatywy w Polsce koordynuje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. W 2023 r. – zgodne z decyzją World Dental Federation (FDI) – hasłem...

opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
Jakie plany w sprawie profilaktyki stomatologicznej? Lekarz

Poseł Kazimierz Matuszny skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o planowane i realizowane działania z zakresu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży. Według posła, profilaktyka chorób zębów i przyzębia jest bardzo wa...