Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Chip, który odczytuje DNA

Publikacja:

Chip, który odczytuje DNA

Zastosowanie chipa ma przyczynić się do szybkiego i taniego diagnozowania chorób. Na ten moment odczytanie kodu genetycznego za pomocą mikroprocesora wydaje się pomysłem rodem z filmów gatunku science fiction. Badania IBM zmierzają właśnie w kierunku takiej rewolucji.

Odczytanie kodu genetycznego za pomocą chipa ma umożliwić dobór indywidualnej terapii dla każdego pacjenta. Sam odczyt ma zająć najwyżej kilka minut. Koszt badania nie będzie niski i oscylować ma pomiędzy 100 a 1000 USD.

Mikroprocesor ma znaleźć się przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, które szybko odczytają kod DNA pacjenta. Zasada działania ma być podobna do działania gleukometru.

Stosowanie tego typu urządzeń ma skrócić czas potrzebny na wykonanie wielu specjalistycznych badań, które teraz będzie można wykonać także w domu pacjenta.

Badanie kodu genetycznego umożliwi dostosowanie wszelkich terapii do predyspozycji konkretnego pacjenta. Precyzyjniej zostanie dopasowana terapia farmakologiczna, żywieniowa i styl życia.

Poznanie kodu genetycznego umożliwi precyzyjne diagnozowanie chorób i poprawę jakości terapii.

Prócz samego czytnika genomu, do analizy DNA konieczny będzie także mikroprocesor, który najprawdopodobniej znajdzie się poza chipem. IBM zapowiada kontynuację badań DNA, tak by urządzenie mogło właściwie mapować kod genetyczny.

Jednym z pierwszych dużych projektów mającym na celu poznanie ludzkiego genomu był zakończony w 2003 r., a trwający 13 lat międzynarodowy projekt „Human Genome Project”. Pochłonął aż trzy miliardy dolarów.

IBM zapowiedział opracowanie chipa w ubiegłorocznym raporcie Next Five in Five poświęconym innowacyjnym technologiom, które odmienią nasze życiu w ciągu najbliższych pięciu lat. Badacze nie podali daty, kiedy urządzenia wyposażone w czytnik DNA znajdą się w sprzedaży.

ibm.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

HelloDent1
Koferdam – który wybrać do swojego gabinetu stomatologicznego? Lekarz

Koferdam cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie na polskim rynku wielu producentów oferuje koferdam w różnych rodzajach. Na wzrost jego popularności ma wpływ między innymi coraz większa ilość warsztatów i szkoleń, na których prowadzący używa...

koronawirus - Dentonet.pl
Robot, który dezynfekuje światłem - wynalazek studenta UŁ Lekarz

Student UŁ opracował robota, który wykorzystuje światło UV-C do dezynfekcji powierzchni, sprzętu laboratoryjnego i powietrza. Jego urządzenie może zastąpić personel w działaniach chroniących przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i innych infekcj...