Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Chip, który odczytuje DNA

Publikacja:

Chip, który odczytuje DNA

Zastosowanie chipa ma przyczynić się do szybkiego i taniego diagnozowania chorób. Na ten moment odczytanie kodu genetycznego za pomocą mikroprocesora wydaje się pomysłem rodem z filmów gatunku science fiction. Badania IBM zmierzają właśnie w kierunku takiej rewolucji.

Odczytanie kodu genetycznego za pomocą chipa ma umożliwić dobór indywidualnej terapii dla każdego pacjenta. Sam odczyt ma zająć najwyżej kilka minut. Koszt badania nie będzie niski i oscylować ma pomiędzy 100 a 1000 USD.

Mikroprocesor ma znaleźć się przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, które szybko odczytają kod DNA pacjenta. Zasada działania ma być podobna do działania gleukometru.

Stosowanie tego typu urządzeń ma skrócić czas potrzebny na wykonanie wielu specjalistycznych badań, które teraz będzie można wykonać także w domu pacjenta.

Badanie kodu genetycznego umożliwi dostosowanie wszelkich terapii do predyspozycji konkretnego pacjenta. Precyzyjniej zostanie dopasowana terapia farmakologiczna, żywieniowa i styl życia.

Poznanie kodu genetycznego umożliwi precyzyjne diagnozowanie chorób i poprawę jakości terapii.

Prócz samego czytnika genomu, do analizy DNA konieczny będzie także mikroprocesor, który najprawdopodobniej znajdzie się poza chipem. IBM zapowiada kontynuację badań DNA, tak by urządzenie mogło właściwie mapować kod genetyczny.

Jednym z pierwszych dużych projektów mającym na celu poznanie ludzkiego genomu był zakończony w 2003 r., a trwający 13 lat międzynarodowy projekt „Human Genome Project”. Pochłonął aż trzy miliardy dolarów.

IBM zapowiedział opracowanie chipa w ubiegłorocznym raporcie Next Five in Five poświęconym innowacyjnym technologiom, które odmienią nasze życiu w ciągu najbliższych pięciu lat. Badacze nie podali daty, kiedy urządzenia wyposażone w czytnik DNA znajdą się w sprzedaży.

ibm.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

HelloDent1
Koferdam – który wybrać do swojego gabinetu stomatologicznego? Lekarz

Koferdam cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie na polskim rynku wielu producentów oferuje koferdam w różnych rodzajach. Na wzrost jego popularności ma wpływ między innymi coraz większa ilość warsztatów i szkoleń, na których prowadzący używa...

wirusy
Opracowano czujnik, który wykrywa koronawirusa w powietrzu Lekarz

Naukowcy z Washington University w St. Louis opracowali urządzenie, które jest w stanie w ciągu 5 minut wykryć w powietrzu koronawirusa i określić jego wariant. Naukowcy chcą skomercjalizować wynalazek i udoskonalić go tak, aby wykrywał nie tylko SAR...

ROZWIŃ WIĘCEJ
reklama lekow
Znany lekarz, który reklamuje lek? To prawdopodobnie oszustwo Lekarz

Jeśli do kupienia jakiegoś preparatu namawia znany lekarski autorytet, pacjentowi powinna włączyć się „czerwona lampka”. Prawdopodobnie lekarz ten padł ofiarą kradzieży wizerunku, a pacjent ma do czynienia z oszustwem. Tego rodzaju spraw jest coraz w...