Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ceniony periodontolog skazany za łapówkarstwo

Publikacja:
Ceniony periodontolog skazany za łapówkarstwo

Ceniony periodontolog skazany za łapówkarstwo

Znany lekarz periodontolog związany z Uniwersytetem Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles przyznał się do złożenia fałszywego zeznania podatkowego w związku ze skandalem łapówkarskim, w którym zamożni rodzice, w tym celebryci, płacili za przyjęcie swoich dzieci na elitarne uczelnie w Stanach Zjednoczonych.

Z komunikatu prasowego wydanego w dniu 1 lipca przez biuro Prokuratury Stanów Zjednoczonych dla Massachusetts wynika, że doszło do ugody w sprawie przeciwko dr. Homayounowi Zadehowi, profesorowi nadzwyczajnemu stomatologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC).

Ponad trzydziestu rodziców na ławie oskarżonych

Z warunków ugody wynika, że Zadeh zgodził się na odbycie kary 6 tygodni więzienia i rok nadzorowanego zwolnienia, 250 godzin prac społecznych oraz grzywnę w wysokości 20 000 dolarów. Za popełnione przez stomatologa przestępstwo w Stanach Zjednoczonych przewidziano karę pozbawienia wolności do lat 3, jeden rok nadzorowanego zwolnienia oraz grzywnę. Na warunki zawarte w przyjętej ugodzie musi teraz zgodzić się sąd. Jeśli zostaną one zaakceptowane, prof. Zadeh będzie 31. rodzicem, który przyznał się do winy w głośnym skandalu z 2019 roku.

W marcu 2019 roku Federalne Biuro Śledcze (FBI) nadało Zadehowi status oskarżonego w sprawie o łapówkarstwo. Obok periodontologa na ławie oskarżonych zasiadło około trzydziestu rodziców, w tym aktorki Felicity Huffman („Gotowe na wszystko”) i Lori Loughlin („Pełna chata”). Obie panie rzekomo pracowały z coachem i doradcą studenckim Williamem „Rickiem” Singerem, który za swoje „wynagrodzenie” ułatwił dzieciom aktorek dostanie się na czołowe uczelnie w Stanach Zjednoczonych.

Hojna wpłata na cele „charytatywne”

Udowodniono, że prof. Homayoun Zadeh zapłacił Singerowi 100 000 dolarów za przyjęcie swojej córki na Uniwersytet Południowej Kalifornii. Departament Sprawiedliwości ustalił, że periodontolog wpłacił tę kwotę w ratach na konto rzekomej organizacji charytatywnej prowadzonej przez Singera (Key Worldwide Foundation). Następnie Zadeh odliczył tę kwotę od swoich podatków jako dar na cele charytatywne, mając świadomość, że nie była to wpłata o takim charakterze.

Rodzice, którym prokuratura postawiła zarzuty, zapłacili Singerowi łącznie ponad 25 milionów dolarów za ułatwienie przyjęcia ich dzieci na tak renomowane uczelnie jak Stanford University, Georgetown University, Yale University, University of Texas czy University of Southern California. William „Rick” Singer przyznał się do winy.

T.H.

źródło: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=328894


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wyrok 1
Lubin: dentysta skazany na więzienie za gwałt na pacjentce Lekarz

52-letni stomatolog Grzegorz T. z Lubina, oskarżony o gwałt i dwa inne przestępstwa o charakterze seksualnym na pacjentkach, uznany został winnym zarzucanych mu czynów i usłyszał wyrok 2 lat i 10 miesięcy więzienia. Jego obrońca zapowiedział apelację...

swiece
Zmarła dr Anna Kaczmarek - ceniony wykładowca akademicki Lekarz

Uniwersytet Medyczny w Lublinie poinformował o śmierci dr Anny Kaczmarek - lekarza dentysty, nauczyciela akademickiego, wieloletniego pracownika Zakładu Protetyki Stomatologicznej na lubelskiej uczelni. Dr Anna Kaczmarek od początku swojej drogi zaw...