Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

CEM wznowiło wystawianie dyplomów specjalizacyjnych

Publikacja:
CEM wznowiło wystawianie dyplomów specjalizacyjnych

CEM wznowiło wystawianie dyplomów specjalizacyjnych

Po przymusowej przerwie spowodowanej… brakiem odpowiedniego papieru, 2 września Centrum Egzaminów Medycznych rozpoczęło wystawianie dyplomów potwierdzających uzyskanie tytułu specjalisty przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Przypomnijmy – 24 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Określono w nim nowe wzory dyplomów Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego – posiadają one nowoczesne zabezpieczenia przed podrobieniem, przerobieniem i sfałszowaniem. Dotychczasowe wzory dyplomu mogły być stosowane nie dłużej niż do 12 lipca 2022 r.

Problem w tym, że nowe dyplomy muszą być drukowane na specjalnym papierze z wytwórni papierów wartościowych, którego… zabrakło, więc Centrum Egzaminów Medycznych drukować dyplomów nie mogło. Choć Naczelna Izba Lekarska stała na stanowisku, że dyplom jest tylko potwierdzeniem stanu faktycznego posiadania specjalizacji, a lekarze ze zdanym egzaminem, ale bez dyplomu, mogą określać się specjalistami, to jednak z kraju napływały sygnały, że dyrektorzy placówek medycznych nie zatrudniali takich osób (albo zatrudniali na niższych stanowiskach, z mniejszą pensją). Z kolei sami lekarze nie wyrabiali nawet pieczątek, bo nie wiedzieli, czy bez dyplomu mogą określać się specjalistami.

W takiej sytuacji CEM zaczęło wystawiać czasowe zaświadczenia potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania tytułu specjalisty. Jak poinformowano teraz w komunikacie, od 2 września CEM wystawia już dyplomy potwierdzające uzyskanie tytułu specjalisty przez lekarzy i lekarzy dentystów. – Dyplomy te mają nowy układ graficzny i treść, zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Dyplomy będą sukcesywnie rozsyłane do osób zainteresowanych. W związku z tym nie ma potrzeby występowania do CEM z wnioskami o wydanie zaświadczenia potwierdzającego spełnienie warunków do uzyskania tytułu specjalisty. CEM prosi zatem o nieprzesyłanie takich wniosków, gdyż ich rozpatrywanie ograniczy możliwość wystawiania dyplomów – czytamy.

Jaka jest średnia wieku specjalistów stomatologii zachowawczej w Polsce? Odpowiedź na to pytanie – w materiale filmowym.

Źródła: https://pulsmedycyny.pl/

https://www.cem.edu.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzamin - PES - Dentonet.pl
Są terminy egzaminów specjalizacyjnych PES ze stomatologii Lekarz

Na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych pojawiły się terminy egzaminów PES ze specjalizacji stomatologicznych. Jako pierwszy odbędzie się egzamin ze stomatologii dziecięcej (11 marca), ostatni – ze stomatologii zachowawczej z endodoncją ...