Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

CEM wznowiło wystawianie dyplomów specjalizacyjnych

Publikacja:
CEM wznowiło wystawianie dyplomów specjalizacyjnych

CEM wznowiło wystawianie dyplomów specjalizacyjnych

Po przymusowej przerwie spowodowanej… brakiem odpowiedniego papieru, 2 września Centrum Egzaminów Medycznych rozpoczęło wystawianie dyplomów potwierdzających uzyskanie tytułu specjalisty przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Przypomnijmy – 24 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Określono w nim nowe wzory dyplomów Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego – posiadają one nowoczesne zabezpieczenia przed podrobieniem, przerobieniem i sfałszowaniem. Dotychczasowe wzory dyplomu mogły być stosowane nie dłużej niż do 12 lipca 2022 r.

Problem w tym, że nowe dyplomy muszą być drukowane na specjalnym papierze z wytwórni papierów wartościowych, którego… zabrakło, więc Centrum Egzaminów Medycznych drukować dyplomów nie mogło. Choć Naczelna Izba Lekarska stała na stanowisku, że dyplom jest tylko potwierdzeniem stanu faktycznego posiadania specjalizacji, a lekarze ze zdanym egzaminem, ale bez dyplomu, mogą określać się specjalistami, to jednak z kraju napływały sygnały, że dyrektorzy placówek medycznych nie zatrudniali takich osób (albo zatrudniali na niższych stanowiskach, z mniejszą pensją). Z kolei sami lekarze nie wyrabiali nawet pieczątek, bo nie wiedzieli, czy bez dyplomu mogą określać się specjalistami.

W takiej sytuacji CEM zaczęło wystawiać czasowe zaświadczenia potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania tytułu specjalisty. Jak poinformowano teraz w komunikacie, od 2 września CEM wystawia już dyplomy potwierdzające uzyskanie tytułu specjalisty przez lekarzy i lekarzy dentystów. – Dyplomy te mają nowy układ graficzny i treść, zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Dyplomy będą sukcesywnie rozsyłane do osób zainteresowanych. W związku z tym nie ma potrzeby występowania do CEM z wnioskami o wydanie zaświadczenia potwierdzającego spełnienie warunków do uzyskania tytułu specjalisty. CEM prosi zatem o nieprzesyłanie takich wniosków, gdyż ich rozpatrywanie ograniczy możliwość wystawiania dyplomów – czytamy.

Jaka jest średnia wieku specjalistów stomatologii zachowawczej w Polsce? Odpowiedź na to pytanie – w materiale filmowym.

Źródła: https://pulsmedycyny.pl/

https://www.cem.edu.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

recepty 1
NIL apeluje o wystawianie recept „z zachowaniem standardów” Lekarz

Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej zaapelowało do lekarzy i lekarzy dentystów o wystawianie recept z zachowaniem standardów właściwej opieki nad pacjentem i zasad określonych w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Przypomnijmy – kilka dni temu minister zdrow...

specjalizacje
NIL chce zwiększenia liczby miejsc specjalizacyjnych dla dentystów Lekarz

– Obecnie rezydentury dentystyczne stanowią mniej niż 2% wszystkich rezydentur lekarskich. Uważamy, że jest to krzywdzące nie tylko dla lekarzy dentystów, ale przede wszystkim dla pacjentów, którym utrudnia to dostęp do specjalistów – pisze przewodni...

wystawianie recept
RPO interweniuje w sprawie limitów na wystawianie e-recept Lekarz

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w ministerstwie zdrowia w sprawie wprowadzonych limitów na wystawianie e-recept. Zdaniem Rzecznika, może to ograniczać prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Przypomnijmy – kilka dni temu minister zdrowia ...