Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

CaviStat lepszy od fluoru

Publikacja:

CaviStat lepszy od fluoru

Powszechnie wiadomo, że fluor zwalcza próchnicę i dlatego stosowany jest powszechnie w pastach do zębów, jak również służy do fluoryzacji wody.

Amerykański biolog dr Israel Kleinberg twierdzi jednak, że wynalazł lepszy środek zwalczający próchnicę.

Amerykański naukowiec testował nową substancję w Wenezueli na grupie 725 dzieci w wieku 10-11 lat. Połowa stosowała regularnie zwykłą pastę, druga zaś CaviStat. Po dwuletnich badaniach dr Kleinberg stwierdził, że wynaleziona przez niego substancja jest aż o 96% bardziej skuteczna od tradycyjnych past z fluorem.

Co ciekawe, nowy produkt zawiera składniki normalnie obecne w żywności np. aminokwas arginina oraz dwuwęglan i węglan wapnia. Brak w paście fluoru jest niewątpliwie zaletą, gdyż małe dzieci mają tendencję do połykania pasty do zębów.

Według opinii wielu naukowców, zbyt duże ilości fluoru połknięte w dzieciństwie mogą zaowocować fluorozą, tj. zwiększonym nagromadzeniem tego pierwiastka w kościach i zębach. Objawia się nierównomiernymi plamkami na powierzchni szkliwa, które stopniowo barwią się na żółto lub brązowo. Ciężka fluoroza osłabia szkliwo. Może też objawić się pojawieniem wyrośli kostnych na kręgach oraz koślawych kolan.

„Nowa pasta zapobiega psuciu się zębów poprzez neutralizację kwaśnego odczynu w jamie ustnej” – tłumaczy Mitchell Goldberg kierujący firmą Ortek Therapeutics Inc., która wykupiła licencję na produkcję pasty od jej pomysłodawców z Fundacji Badawczej na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku.

Jest to bardzo ważne, gdyż po spożyciu pokarmu bakterie przylegające do powierzchni zębów i tworzące tzw. płytkę nazębną, rozkładają cukry i uwalniają kwasy, które nadtrawiają szkliwo i sprzyjają ubytkom zębiny.

Naukowcy zaobserwowali też, że węglan wapnia zawarty w paście CaviStat może remineralizować mikroubytki w zębach z wyższą skutecznością niż pasty z fluorem.

Wyniki są bardzo obiecujące, gdyż dotychczas stosowane pasty bez fluoru były mniej skuteczne w zwalczaniu bakterii sprzyjających próchnicy. Bezfluorowa pasta do zębów, która skutecznie walczy z próchnicą, jest dobrym wynalazkiem nie tylko dla małych dzieci, ale też dla dorosłych z uczuleniem na fluor.

Jak podkreśla Goldberg, obecne wyniki są pierwszymi uzyskanymi w zakrojonym na szeroką skalę teście. Badacze mają jednak nadzieję, że przyszłe badania potwierdzą obiecujące rezultaty.

źródło: Yahoo! Health news, PAP