Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Cannabis szkodzą – to pewne!

Publikacja:

Cannabis szkodzą – to pewne!

Badania nad szkodliwością konopi dla zdrowia przyzębia i jamy ustnej przeprowadzono w Nowej Zelandii. Badaniami objęto grupę 900 osób w wieku od 18 do 32 lat. Wszyscy badani byli kontrolowani co do częstotliwości i ilości używanych konopi indyjskich. Badaniu ogólnemu przez cały czas poddawano także stan zdrowia jamy ustnej palaczy.

Na szkodliwe efekty palenia konopi są narażeni przede wszystkim jej gorący wielbiciele – nałogowi palacze. W tej grupie znacznie wzrasta fryzko utraty zębów w wyniku chorób przyzębia.

Wyniki przedstawionych badań, wskazują, że nałogowi palacze konopi indyjskich paląc nie tylko uszkadzają swoje komórki nerwowe i układ oddechowy, ale także dziąsła powodując ich cofanie. Cofanie się dziąseł to ważny sygnał ostrzegawczy przed możliwym dalszym rozwojem chorób przyzębia i paradontozą.

Badania wykazały, że 11% palaczy tzw. okazyjnych i 24% spośród tych, którzy przyznali się, że palą skręty od 18 rojku życia wykazywało objawy wskazujące na to, że tkanki przyzębia objęte są procesem zapalnym.

Spośród tych, którzy deklarowali, że w ciągu roku wypalają co najmniej 40 skrętów, ryzyko zachorowania na paradontozę wzrastało aż o 60% i było większe nawet po wykluczeniu innych czynników ryzyka rozwoju chorób przyzębia.

W licznych, przeprowadzonych dotąd badaniach wykazano związek pomiędzy paleniem tytoniu a rozwojem chorób przyzębia. Nie od dziś wiadomo jednak, że część młodzieży oprócz papierosów sięga także po inne środki psychoaktywne.

W środowiskach, gdzie stosowanie tego typu używek jest szczególnie częste, może okazać się, że palenie trawki będzie obok próchnicy znaczącą przyczyną pojawiania się schorzeń natury stomatologicznej.

na podstawie: medicalnewstoday


POWIĄZANE ARTYKUŁY

slodzone napoje
AHA/ASA Journals: słodzone napoje szkodzą sercu Lekarz

Regularne picie sztucznie słodzonych napojów zwiększa ryzyko migotania przedsionków (AFib) – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „American Heart Association Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology”. AFib jest częstym schorzeniem char...