Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Cannabis szkodzą – to pewne!

Publikacja:

Cannabis szkodzą – to pewne!

Badania nad szkodliwością konopi dla zdrowia przyzębia i jamy ustnej przeprowadzono w Nowej Zelandii. Badaniami objęto grupę 900 osób w wieku od 18 do 32 lat. Wszyscy badani byli kontrolowani co do częstotliwości i ilości używanych konopi indyjskich. Badaniu ogólnemu przez cały czas poddawano także stan zdrowia jamy ustnej palaczy.

Na szkodliwe efekty palenia konopi są narażeni przede wszystkim jej gorący wielbiciele – nałogowi palacze. W tej grupie znacznie wzrasta fryzko utraty zębów w wyniku chorób przyzębia.

Wyniki przedstawionych badań, wskazują, że nałogowi palacze konopi indyjskich paląc nie tylko uszkadzają swoje komórki nerwowe i układ oddechowy, ale także dziąsła powodując ich cofanie. Cofanie się dziąseł to ważny sygnał ostrzegawczy przed możliwym dalszym rozwojem chorób przyzębia i paradontozą.

Badania wykazały, że 11% palaczy tzw. okazyjnych i 24% spośród tych, którzy przyznali się, że palą skręty od 18 rojku życia wykazywało objawy wskazujące na to, że tkanki przyzębia objęte są procesem zapalnym.

Spośród tych, którzy deklarowali, że w ciągu roku wypalają co najmniej 40 skrętów, ryzyko zachorowania na paradontozę wzrastało aż o 60% i było większe nawet po wykluczeniu innych czynników ryzyka rozwoju chorób przyzębia.

W licznych, przeprowadzonych dotąd badaniach wykazano związek pomiędzy paleniem tytoniu a rozwojem chorób przyzębia. Nie od dziś wiadomo jednak, że część młodzieży oprócz papierosów sięga także po inne środki psychoaktywne.

W środowiskach, gdzie stosowanie tego typu używek jest szczególnie częste, może okazać się, że palenie trawki będzie obok próchnicy znaczącą przyczyną pojawiania się schorzeń natury stomatologicznej.

na podstawie: medicalnewstoday


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kary za nieodwołane wizyty - Dentonet.pl
"Od opłat za nieodwołanie wizyty muszą być pewne wyjątki" Lekarz

Konstytucjonaliści, prawnicy oraz eksperci twierdzą, że od planowanych przez rząd kar za niestawianie się na umówione wizyty lekarskie czy operacje muszą być wyjątki. Polski system zdrowia niestety sprzyja zapominaniu o terminach – pisze „Rzeczpospol...

mufid majnun oI20ehIGNd4 unsplash
Kolejna generacja testu na SARS-CoV-2 daje pewne wyniki Lekarz

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną generację testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Przed miesiącem Instytut zaprezentował pierwszą generację testu wykrywającego koronawirusa u ludzi....

Andrzej Cislo
Stereotypy, które szkodzą polskiej stomatologii [film] Lekarz

Czy stomatologia publiczna jest w ogóle potrzebna, skoro tak wielu Polaków korzysta z niej w sektorze prywatnym? - Takie pytania zadawano mi nawet w Sejmie. Dane liczbowe potwierdzają natomiast, że liczba świadczeń publicznych w ostatnich latach utrz...