Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Brytyjscy naukowcy: Brzydkie zęby? Zapomnij o randkach

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Brytyjscy naukowcy: Brzydkie zęby? Zapomnij o randkach

Brytyjscy naukowcy: Brzydkie zęby? Zapomnij o randkach

Aż 69 proc. z nas nie umówiłoby się na randkę z osobą, która ma krzywe zęby. 57 proc. nie zaryzykowałoby już drugiej randki, jeśli u partnera zauważyłoby brak jednego zęba. 18 proc. ani myśli randkować z osobami o żółtych zębach.

I chociaż w miłości wciąż liczy się charakter, a darowanemu kochankowi nie zagląda się w zęby, to naukowcy z British Health Dental Foundation udowadniają, że jest inaczej. Ich zdaniem winne temu są filmy, amerykańscy aktorzy i telewizja, bo wypacza nasze pojęcie piękna.

– Idealne, piękne i równe zęby ma niecałe 5 proc. Polaków. Gdyby potraktować to poważnie, aż 95 proc. nie miałoby szans na randkę, związek i miłość. Coś w tym jednak jest, bo zarówno kobiety jak i faceci do dentysty często przychodzą często zanim wyruszą na randkowe łowy. Są to zarówno młodzi ludzie, jak i rozwodnicy – śmieje się lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim clinic w Katowicach.

 

Randka z dentystą, potem randka w ciemno

Od partnera do randek oczekujemy perfekcji. Wymagana jest nienaganna fryzura, ubranie i maniery.

No i – zęby.

Jak się okazuje, te odgrywają najważniejszą rolę przy pierwszym kontakcie z płcią przeciwną. Tak twierdzą przynajmniej naukowcy z British Health Dental Foundation.

Przeprowadzili oni ankietę wśród 1000 Brytyjczyków, z której wynika jasno – nie chcemy randkować, jeśli ktoś nie ma czym się do nas uśmiechać. A mając uśmiech na linii oczu zwracamy praktycznie uwagę na wszystko.

Odrzucają nas żółte zęby, brak zębów, a nawet plomby i spękania. Te ostatnie nie akceptuje u partnera 18 proc. zapytanych. Nic więc dziwnego, że single stanowią dziś największy odsetek pacjentów gabinetów stomatologicznych.

– Nie rodziny, małżeństwa czy dzieci, ale często single, wdowy i rozwodnicy są najczęstszymi pacjentami gabinetów stomatologicznych. Jednym słowy osoby, które albo wciąż są w „obiegu” randkowym albo do niego wracają. Co ciekawe wielu pacjentów nie ukrywa, dlaczego wybiela sobie zęby, robi licówki albo wstawia nowe korony. Dotyczy to 20-latków, ale też 50-latków. I robimy to nie tylko ze względów estetycznych, chcemy przede wszystkim wyglądać na zdrowych – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.

„Turn offs” – czyli co odrzuca?

Nie zmienia to jednak faktu, że białe zęby kuszą. Według badań Smart Dating UK, aż 60 proc. z nas nie daje drugiej szansy po pierwszym spotkaniu osobie z żółtymi i przebarwionymi zębami.

Co więcej badania przeprowadzone przez klinikę CosmaLite w Nowym Jorku pokazują, że o ile jesteśmy w stanie wybaczyć partnerowi niedoskonałości ciała, a nawet kiepską cerę, to ani myślimy umawiać się z osobami, które mają kiepskie zęby.

Znajdują się one dziś za Oceanem na #1 w rankingu tzw. turn offs czyli najbardziej odrzucających cech potencjalnego partnera. Zęby są ważne aż dla 87 proc. ankietowanych. Dla porównania cera jest istotna dla 67 proc. a kolor włosów dla 27 proc. Co ciekawe, zapach potu przeszkadza tylko 12 proc.

– Niestety, ale jesteśmy postrzegani przez uśmiech. Osoby ukrywające uśmiech traktowane są, jako skryte, niesympatyczne, niepotrafiące nawiązać kontaktu. Z kolei osoby z próchnicą, wadami zgryzu, żółtymi zębami postrzegane są, jako chore, palące papierosy, mające problemy z wątrobą, zażywające leki, lub zwyczajnie unikające dentysty – mówi dr Fąferko.

Nic więc dziwnego, że przed randką coraz częściej próbujemy naprawić swój uśmiech. Jak podkreśla dr Wojciech Fąferko istnieją dziś zabiegi, które pozwalają na niemalże natychmiastową poprawę wyglądu zębów, nawet na godzinę przed randką.

– Przebarwienia na zębach możemy usunąć w niecałe 45 minut stosując ekspresowe wybielanie. Specjalny żel aktywowany zimnym światłem usunie żółte plamy, rozjaśni uśmiech o 4-10 tonów w skali VITA. Poprawić kolor zębów może także piaskowanie. Inne zabiegi niestety wymagają więcej czasu – mówi dentysta.

Ale to nie zraża randkowiczów, bo ci coraz częściej zanim wyruszą na łowy do baru lub klubu, umawiają się najpierw na randkę u dentysty. I to dość kosztowną. Najdroższa może kosztować nas aż 50 tys. zł.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

wsparcie dla dentystów - Dentonet.pl
Brytyjscy dentyści odchodzą na emeryturę przez pandemię COVID-19 Lekarz

Blokada gospodarki wprowadzona w celu powstrzymania pandemii SARS-CoV-2 sprawiła, że liczba bezrobotnych w wielu krajach gwałtownie wzrosła. Stomatologia nie była wyjątkiem, ponieważ większość gabinetów dentystycznych została na długie tygodnie zamkn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Kto przebył COVID-19 bez objawów? Sprawdzą to naukowcy z Poznania Lekarz

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN w Poznaniu sprawdzą, jaki procent populacji przebył COVID-19 bezobjawowo. Badacze chcą poddać testom około 1 tys. ochotników. Pierwsze pobrania rozpoczną się w tym tygodniu. Grzegorz Wójtowicz z ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres