Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Brudna proteza to powód do wstydu

Publikacja:
Brudna proteza to powód do wstydu

Brudna proteza to powód do wstydu

Zachowanie właściwej higieny jamy ustnej i dokładne umycie ruchomej protezy po każdym posiłku powinno stać się dla nas codziennym nawykiem. Tymczasem wielu pacjentów lekceważy ten wymóg i – ku zdumieniu stomatologów – NIGDY nie czyści protezy przez cały okres jej użytkowania. Tymczasem na nieumytej protezie – tak samo jak na nieumytych zębach – odkłada się płytka nazębna, czyli miękki, lepki nalot składający się ze śliny i cząsteczek pokarmu. W przypadku naturalnych zębów płytka wzmaga kolonizację bakterii, te zaś z kolei wytwarzają kwasy, które osłabiają szkliwo zębów oraz inicjują rozwój próchnicy. Po kilkunastu godzinach płytka nazębna ulega mineralizacji i zostaje przekształcona w kamień nazębny.

Wielu pacjentów wychodzi z założenia, iż skoro proteza zbudowana jest z akrylu (lub połączenia akrylu z metalem), to codzienne usuwanie płytki nazębnej jest niepotrzebne – przecież w protezie nie rozwinie się próchnica, a akryl nie rozpuści się pod wpływem działania bakterii.

 

Dlaczego powinniśmy dokładnie czyścić protezy?

Niestety, osoby te nie zdają sobie sprawy, że mikroporowata struktura protezy stanowi doskonałe środowisko dla grzybów i drobnoustrojów, które mogą zagrozić zdrowiu jamy ustnej. Tak więc źle oczyszczona proteza może spowodować stan zapalny dziąseł i śluzówki lub doprowadzić do grzybicy jamy ustnej. Może także upośledzić odczuwanie smaku oraz stać się przyczyną nieświeżego oddechu, którego źródłem są bakterie obecne w zakamarkach uzupełnień protetycznych niedoczyszczonych z resztek pokarmowych. Ostatnim argumentem przemawiającym za regularnym myciem protezy jest osiadający na niej mało estetyczny osad, powstały na skutek picia kawy, herbaty lub palenia tytoniu. Przy czym osad nie tylko odkłada się na sztucznych zębach, lecz również zbiera się pod protezą i wpływa na stan dziąseł.

Przykładem takiego wieloletniego zaniedbania może być zamieszczona niżej fotografia, której treść wielu osobom może wydać się drastyczna. Ponieważ jednak dobrze unaocznia ona skutki braku higieny, wyjątkowo postanowiliśmy ją zamieścić.

 

Brudna proteza – powód do wstydu

Pamiętajmy – tylko codzienne czyszczenie oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych pozwoli zachować protezę w czystości. Utrzymanie protezy we właściwym stanie jest ważne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.

Pamiętajmy również, aby przed wizytą u stomatologa usunąć z jej powierzchni resztki pokarmowe i wykonać odpowiednie zabiegi higienizacyjne. Widok brudnej, oblepionej jedzeniem protezy nie należy do najprzyjemniejszych widoków, ponadto sugeruje, że lekceważymy zasady higieny. Dlatego dbajmy o protezę jak o własne zęby – tym bardziej, że nie jest to wcale aż tak trudne zadanie.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

jelen
Proteza z zębów jelenia w kanadyjskim Museum of Health Care Lekarz

Protezy wykonywane z zębów zwierząt słusznie kojarzą się z próbami podejmowanymi przed setkami, a nawet tysiącami lat. Okazuje się jednak, że uzupełniania takie powstawały także wtedy, gdy dostępne były już profesjonalne gabinety stomatologiczne i pr...

proteza czy implanty
Proteza czy implanty – jak uzupełnić braki zębowe? Pacjent

Kiedy zmagamy się z brakującymi zębami, istnieje wiele opcji, które mogą przywrócić nasz uśmiech i pewność siebie. Rozważane są często dwie metody – protezy i implanty stomatologiczne. Protezy są ruchomymi zastępstwami brakujących zębów, podczas gdy ...