Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Boli mnie… plomba?

Publikacja:
Boli mnie… plomba?

Boli mnie… plomba?

Ból zęba z plombą może dziwić. Generalnie po usunięciu chorobowo zmienionej tkanki zęba i założeniu wypełnienia, ból nie powinien się już pojawiać. Czasem jednak okazuje się, że jest inaczej.

Ból zęba z założonym wypełnieniem może pojawić się dopiero po jakimś czasie od leczenia lub tuż po nim. Za każdym razem przyczyna będzie inna.

Najczęstszą przyczyną bólu, który pojawia się po jakimś czasie od leczenia jest nieszczelność wypełnienia. Spowodowana może być ona różnymi czynnikami, np. wykruszeniem się plomby, próchnicą wtórną, urazami czy nieprawidłową techniką zakładania wypełnienia. Może być również tak, że plomba po jakimś czasie wymaga wymiany, ponieważ materiał, z którego wykonane jest wypełnienie z czasem zmienia swoje właściwości.

Innym powodem bólu może być wystąpienie stanu zapalnego w zębie lub okolicznych tkankach. Wtedy pod plombą może zacząć rozwijać się próchnica wtórna, która narusza miazgę i wywołuje ból.

Niektóre osoby odczuwają ból wywołany zmianami ciśnienia, tzw. barodontalgię (lub aerodontalgię). Pojawia się on szczególnie tam, gdzie są nieszczelne wypełnienia, ale może dotknąć również zęby niszczone przez próchnicę. Na ten typ bólu narażeni są nurkowie, piloci oraz pasażerowie samolotów, osoby skaczące ze spadochronem oraz uprawiające wspinaczkę wysokogórską.

Nadwrażliwość zębów oraz urazy również mogą powodować ból w już leczonych zębach, szczególnie wtedy, kiedy zostaną podrażnione zakończenia nerwowe. Wywołać go mogą: nieprawidłowe szczotkowanie, używanie twardej szczoteczki, urazy mechaniczne zębów, zimne lub gorące pokarmy oraz napoje, a także zbyt częste wybielanie zębów.

Czasem może się okazać, że odczuwamy ból nawet przy świeżo założonej plombie. Jest to stan normalny i jeśli po kilku dniach mija, nie ma potrzeby się nim przejmować. Spowodowany może być tym, że wypełnienie wciąż dopasowuje się do tkanki zęba. Niekiedy podczas borowania mogą zostać podrażnione zakończenia nerwowe – w tym przypadku ból minie po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie dzieje, koniecznie trzeba zgłosić się do stomatologa.

Ból w zębach z założonym wypełnieniem mogą odczuwać również osoby, które noszą aparaty ortodontyczne. Będzie on odczuwalny przez kilka dni, aż zęby dostosują się do innego ułożenia w szczęce.

Bez względu na to, czym spowodowany jest ból, kiedy się pojawia, warto go obserwować – w jaki sposób boli, gdzie jest umiejscowiony, czy występują dodatkowe objawy, np. opuchlizna dziąseł. Jeśli ból utrzymuje się długo, koniecznie trzeba odwiedzić dentystę, który będzie mógł fachowo ocenić, co wywołuje problem.

KeL 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

muzyka3
The Lancet: Boli po zabiegu? Włącz pacjentowi muzykę! Lekarz

Muzyka może być sposobem na pomoc pacjentom w zmniejszeniu bólu i lęku w okresie pooperacyjnym. Tak wynika m.in. z badań poświęconych wpływowi muzyki na pacjentów po zabiegach chirurgicznych, których wyniki opublikowano w „The Lancet”. Do metaanaliz...

Tu nie boli
Ruszyła ogólnopolska kampania "Tu Nie Boli" Lekarz

O tym, że obawa pacjentów przed leczeniem stomatologicznym jest wciąż aktualnym zagadnieniem, nie trzeba przekonywać polskich lekarzy dentystów. Problem ten dostrzegli także organizatorzy kampanii „Tu Nie Boli”, którą zainaugurowała konferencja praso...

850x400 banner zdjecie
Kiedy jedzenie boli… czyli o bólu jamy ustnej słów kilka Pacjent

Dyskomfort podczas jedzenia, ból języka, czy uczucie pieczenia to jedne z wielu przyczyn bólu w obrębie jamy ustnej, z którym zmierzył się w swoim życiu każdy z nas. Co może być przyczyną takich objawów? Ból jamy ustnej ma wiele możliwych przyczyn, w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Gra terenowa na targach KRAKDENT
Gdy rekina bardzo boli ząb... pomóc musi dentysta! Lekarz

U zamieszkującego głębię oceanu rekina pojawił się bardzo silny ból zęba. Dolegliwości były na tyle poważne, że zwierzę nie mogło jeść - dla rekina zaczęto więc szukać profesjonalnej pomocy. Doświadczony w leczeniu m.in. Smoka Wawelskiego doktor Drat...