Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Aparat na zęby nie musi szpecić

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Aparat na zęby nie musi szpecić

Aparat na zęby nie musi szpecić

Boisz się iść do ortodonty w obawie, że zamontuje na Twoich zębach "metalowy drut", który tylko Cię oszpeci? A może charakter Twojej pracy nie pozwala na posiadanie tego typu "ozdób"? Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Opcji jest kilka:

Aparaty ligaturowe z estetycznymi zamkami
Jeśli chodzi o budowę, składają się z takich samych elementów jak standardowe, znane wszystkim aparaty metalowe. Tym, co je odróżnia, jest materiał, z jakiego są one zrobione. Można spotkać się z aparatami ceramicznymi oraz kryształowymi. Kolor aparatu (zamków i ligatur) można niemal idealnie dopasować do koloru zębów, dzięki czemu są one prawie niewidoczne z odległości kilku metrów.
Problemem pojawia się w przypadku palaczy lub osób, które spożywają dużo pokarmów oraz napojów, które mają silne barwniki. Ligatury (tzw. gumki) aparatu mogą się wtedy przebarwić i nie będą wyglądały już tak estetycznie. W przypadku niewystarczającej higieny jamy ustnej na takim aparacie może się też z czasem pojawić osad oraz kamień nazębny.

Aparaty bezaligaturowe z estetycznymi zamkami
Są zbudowane podobnie do aparatów ligaturowych. Tym, co je odróżnia, jest to, że zamki zawierają w sobie mechanizm utrzymujący łuk – a więc nie są potrzebne gumowe ligatury. W tym wypadku również istnieje możliwość dopasowania koloru zamków do zębów.
Zaletą takich aparatów jest to, że nie wymagają aż takich zabiegów higienicznych, ponieważ nie posiadają ligatur, na których bardzo często pojawia się osad i kamień, oraz które często się przebarwiają w wyniku nieprawidłowego dbania o higienę czy jedzenia barwiących potraw.

Aparaty lingwalne
To rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich aparat ortodontyczny był całkowicie niewidoczny. Taki aparat zakłada się od wewnętrznej strony zębów – od strony języka. Może być stosowany w leczeniu większości wad zgryzu. Budową przypomina tradycyjne aparaty ortodontyczne i również wymaga dbałości o higienę jamy ustnej.
Zalety takiego rozwiązania są niezaprzeczalne – aparatu nie widać w ogóle. Jeśli zaś chodzi o wady, to przede wszystkim nie wszyscy ortodonci stosują tę metodę – warto to sprawdzić przed wizytą. Jest to też bardziej skomplikowana i kosztowna metoda leczenia.

Płytki estetyczne
To interesująca metoda leczenia wad zgryzu przy użyciu zdejmowanych szyn (rynienek). Szyny są wykonywane z przezroczystego materiału i należy je nosić przez 20-22 godziny na dobę, zdejmując je tylko podczas jedzenia oraz mycia zębów. Szyny należy wymieniać w określonym przez ortodontę czasie. W zależności od wady, ilość noszonych szyn może być różna.
Ponieważ szyny są zdejmowane, skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od tego, czy pacjent nosi aparat. Aby efekty były widoczne i trwałe, trzeba ściśle trzymać się wytycznych przedstawionych przez ortodontę.

Bez względu na metodę, ostateczny wybór powinien zostać podjęty wspólnie z lekarzem ortodontą, który jest w stanie fachowo ocenić, czy wymarzony aparat spełni swoje zadanie oraz czy jego noszenie nie będzie zbyt wymagające dla pacjenta, biorąc pod uwagę jego nawyki higieniczne. Oczywiście odpowiedni dobór metody oraz materiałów będzie uzależniony od możliwości finansowych danej osoby. Warto również zorientować się, który ortodonta w okolicy leczy daną metodą – informacje na ten temat są podawane na stronach internetowych gabinetów ortodontycznych.

Oprac. KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Asysdent 2019: do wygrania trzy aparaty Instax Mini 9! Asysta

Firma Instax – jeden ze sponsorów i wystawców konferencji Asysdent 2019 – przygotowała dla uczestniczek nie lada atrakcję! Podczas konferencji (27 kwietnia, Łódź) odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będą trzy aparaty do fotografii natychmiasto...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Nitkowanie zębów - dlaczego jest tak ważne? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Według statystyk, aż 99% Polaków w wieku 35-44 lata ma zaawansowaną próchnicę. Taki stan rzeczy bierze się zarówno ze zbyt rzadkich wizyt u dentysty, jak i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Myjemy zęby nieregularnie i niedokładnie, a dodatkowo niewie...

wędzidełko językowe - Dentonet.pl
Wędzidełko językowe u dziecka – podcinać czy nie podcinać? Pacjent

Wędzidełko językowe, zwane potocznie żyłką, to pasmo miękkiej i zarazem elastycznej tkanki łączącej dolną część języka z dnem jamy ustnej. Jak wygląda wędzidełko, łatwo możemy sami się przekonać, otwierając ustka i zbliżając język do górnych zębów lu...

Jak pozbyć się wad zgryzu? Praktyczny poradnik dla pacjentów Pacjent

Wady zgryzu są jednymi z tych dolegliwości, które mogą powodować liczne kompleksy. Mogą przyczynić się do tego, że zaczniesz się rzadziej uśmiechać, mniej mówić, a twoje relacje z innymi osobami nie będą dla ciebie zbyt komfortowe. Jednak taką sytuac...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres