Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Amputacja mortalna

Publikacja:
Amputacja mortalna

Amputacja mortalna

Amputacja mortalna to wykonywany wyłącznie u dzieci z uzębieniem mlecznym zabieg usunięcia miazgi z komory zęba po jej uprzedniej dewitalizacji z pozostawieniem zmumifikowanej miazgi w kanale zęba.

Współczesna stomatologia dąży do jak najdłuższego zachowywania w jamie ustnej tkanek zębów własnych pacjenta – dotyczy to również zębów mlecznych, przy czym w tym przypadku istotne jest, by dziecko posiadało komplet zębów mlecznych do momentu ich naturalnej wymiany na uzębienie stałe.

Niestety, zaniedbania w zakresie codziennej higieny jamy ustnej, nieprawidłowe nawyki dietetyczne (zwłaszcza spożywanie pokarmów bogatych w cukry proste i picie słodkich napojów), niedostateczna wiedza rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej oraz nieregularne wizyty kontrolne u dentysty sprawiają, że próchnica zębów mlecznych jest dużym problemem wśród dzieci.

W przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy często jedynym wyjściem jest ekstrakcja zęba mlecznego, co jednak ma negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie dziecka. Przede wszystkim przedwczesna utrata mleczaków powoduje poważne zaburzenia w rozwoju całego układu stomatognatycznego, których konsekwencją mogą być m.in. nieprawidłowy wzrost szczęki i żuchwy, kłopoty z funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych oraz wady zgryzu. Zbyt szybka utrata zębów mlecznych może również utrudniać spożywanie posiłków, powodować rozwój wad wymowy, a także negatywnie odbić się na wyglądzie młodego człowieka, a to z kolei powoduje problemy z samooceną, kompleksy i brak akceptacji ze strony rówieśników.

Amputacja mortalna – by zapobiec przedwczesnej ekstrakcji

Leczenie próchnicy, zwłaszcza głębokiej, w zębach mlecznych stanowi dla lekarzy dentystów spore wyzwanie. Próchnica głęboka w zębach mlecznych u większości małych pacjentów jest powikłana zapaleniem miazgi, które dość często przebiega bezobjawowo. Jeśli zapalenie nie zostanie prawidłowo zdiagnozowane, leczenie zazwyczaj ogranicza się do „zwykłego” wypełnienia ubytku, proces zapalny toczy się dalej i dochodzi do kolejnych powikłań, np. ropnych zapaleń tkanek okołowierzchołkowych.

Leczenie endodontyczne zębów mlecznych jest dość trudne, wymaga sporego doświadczenia, a także współpracy dziecka z dentystą. Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia próchnicy głębokiej w zębach mlecznych jest amputacja miazgi. Może mieć ona charakter przyżyciowy lub mortalny.

Amputacja przyżyciowa polega na odcięciu fragmentu zmienionej chorobowo miazgi, pozostawieniu jej zdrowych pozostałości w kanale i przykryciu ich lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym oraz stymulującym procesy naprawcze. Z kolei amputacja mortalna to zabieg usunięcia miazgi z komory zęba po jej uprzedniej dewitalizacji z pozostawieniem zmumifikowanej miazgi w kanale zęba.

Jak wynika z różnego rodzaju badań i obserwacji, amputacja mortalna, choć jest co do zasady zabiegiem o udowodnionej skuteczności i pozwalającym zapobiegać przedwczesnej ekstrakcji, to jednak niesie ze sobą ryzyko powikłań, np. w postaci ostrych ropnych zapaleń tkanek okołowierzchołkowych. Amputacja przyżyciowa pozwala znacznie zmniejszyć to ryzyko, przy czym należy oczywiście pamiętać, że ostateczną decyzję co do metody leczenia zawsze podejmuje dentysta, biorąc po uwagę indywidualną sytuację kliniczną małego pacjenta.