Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Alternatywy dla borowania

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Alternatywy dla borowania

Alternatywy dla borowania

Uczeni testują obecnie wiele metod bezbolesnego leczenia próchnicy. Niewielkie ubytki można już obecnie leczyć np. płynami lub żelami zawierającymi fluor, które odbudowują uszkodzone szkliwo.
 

Coraz częściej zamiast wierteł stosuje się OZONOTERAPIĘ lub używa się mniej bolesnych promieni lasera.
 

W Wielkiej Brytanii i USA trwają prace nad szczepionkami przeciw próchnicy. Są wymierzone w bakterię z gatunku Streptococcus mutans, która wydzielając duże ilości kwasu mlekowego, niszczy szkliwo. Przeciwciała zawarte w szczepionce mają atakować i niszczyć bakterię, nie dopuszczając do rozwoju próchnicy.
 

Jeszcze inne panaceum proponują uczeni z Uniwersytetu stanu Floryda. Od początku lat 80. starają się wyhodować genetycznie zmodyfikowaną bakterię, która byłaby w stanie zniszczyć i zastąpić szkodliwą S. mutans, a sama nie powodowałaby próchnicy.
 

Na razie uzyskali mikroba, tzw. BCS3-L1, który jest zbudowany podobnie jak S. mutans, ale pozbawiony genów odpowiedzialnych za produkcję kwasu mlekowego. Eksperymenty na szczurach wypadły pozytywnie.
 

Badacze nie dostali jeszcze zgody na przeprowadzenie prób na ludziach, ale troje ochotników, którym na początku lat 80. podano pierwotną wersję zmodyfikowanej bakterii, mają się świetnie, a w ich jamie ustnej w ogóle nie ma wywołujących próchnicę mikrobów.
 

 

źródło: http://serwisy.gazeta.pl/nauka/


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres