Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

A to ciekawe…

Publikacja:

A to ciekawe…

Istnieje pewna grupa zawodowa szczególnie narażona na rozwój próchnicy – są to cukiernicy. Wykonywanie tego najsłodszego z zawodów wiąże się ze wspomnianym ryzykiem z powodu unoszącego się w powietrzu, osiadającego na zębach, cukrowego i mącznego pyłu. Słodki interes…

Pierwszą szczoteczkę do zębów powołali do życia Chińczycy już w XV wieku. Szczoteczka do zębów w kształcie znanym nam dzisiaj powstała w latach trzydziestych XX wieku.

Pastę do zębów wzbogacana fluorem wprowadzono do produkcji dopiero w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

Są zęby, które bardzo rzadko padają ofiarą choroby próchnicowej. I tak 90% mieszkańców krajów rozwiniętych ma zdrowe dolne zęby przednie, za to 60% z nich straciło z powodu próchnicy zęby górne trzonowe. Wydaje się, że przednie zęby bardziej eksploatujemy. Gdzie logika?

Statystyczny Polak wymienia szczoteczkę do zębów średnio co… 20 miesięcy, podczas gdy statystyczny Amerykanin co 8,5 miesiąca, a Niemiec 7,5 miesiąca. Tymczasem dentyści zalecają wymianę szczoteczki najrzadziej co trzy miesiące lub nawet wcześniej gdy noszą one wyraźne ślady zużycia. Podejrzewamy, że w szczoteczce użytkowanej przez dwa lata włosie równomiernie rozkłada się na boki…

Zęby są mocne! Dowodów na to dostarczyło kilku śmiałków. Amerykanin Frank Simon utrzymał zębami w powietrzu motocykl o wadze 61,2 kg. Belg Walter Arfeuille podniósł zębami ciężarki o wadze 281,5 kg Robert Galstyan z Armenii przeciągnął zębami dwa wagony kolejowe o masie 219 t na odległość 7 m. Co na to dentyści?

W dawnej medycynie indyjskiej jako szczoteczek do zębów używano „zamiataczek” ze słomy ryżowej, a jako past mieszanek oliwy, miodu i sproszkowanych minerałów. Teraz dysponujemy niemal kosmicznymi technologiami, a i tak nie szczotkujemy należycie zębów.

Statystyczny Polak zużywa rocznie około 3,5 tubki pasty do zębów, podczas gdy Anglik – 8, statystyczny Niemiec – 7 tubek. Co dwudziesty Polak nie używa pasty do zębów w ogóle. Strach spytać czego używa…

Przeciętny czas szczotkowania wynosi w Polsce około 30 sekund. Dentyści zalecają szczotkowanie przez 3 min…

na podstawie: Wiedza i życie