Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

A jeśli już proteza…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
A jeśli już proteza…

A jeśli już proteza…

Oczywistym pragnieniem wszystkich, którzy noszą protezy zębowe różnego rodzaju, jest potrzeba komfortu i zaufania do protezy. W dalszej części artykułu  mówić będziemy o protezach ruchomych, całkowitych i częściowych. Idealna jest taka proteza, która prawidłowo przylega do podłoża.

Pomiędzy protezą a miękkimi częściami jamy ustnej wytwarza się podciśnienie, które utrzymuje ją na swoim miejscu. Jeśli warunki podłoża protetycznego, czy też powierzchnia dośluzówkowa protezy ruchomej nie są idealnie dopasowane, dochodzi do rozhermetyzowania tej zamkniętej przestrzeni, a proteza staje się niestabilna.

Oprócz powyższych głównych przyczyn takiej sytuacji, niestabilność może jeszcze wystąpić na skutek gwałtownego bodźca mechanicznego (uderzenia, ziewnięcia, gwałtownego zagryzienia). Im lepiej proteza przylega do podłoża, tym mniejsze ryzyko jej niespodziewanej destabilizacji.

Należy pamiętać, że układ kości szczęki się zmienia. Proteza wykonana np.: 5 lat temu nie może być nadal dobra. Warunki podłoża cały czas ulegają zmianie. W przypadku całkowitego braku zębów nieustannie następuje ich zanik i jest większy aniżeli w przypadku protez częściowych. Dlatego nawet najlepiej dopasowana proteza po jakimś czasie nie pasuje jak dawniej.

Na skutek większej ruchliwości źle dopasowanej protezy dochodzi do nieprawidłowych obciążeń kości szczęki, to zaś sprzyja dalszemu, przyśpieszonemu zanikaniu kości. Pojawiają się problemy z użytkowaniem, trudności w mówieniu, spożywaniu posiłków, pojawiają się zaburzenia ze strony śluzówki jamy ustnej.

Najkorzystniej jest wówczas dopasować dokładnie protezę do nowego układu szczęki przez ukształtowanie na nowo podstawy płyty protezy – trwałe jej nadbudowanie (tzw. podścielenie protezy) albo należy wykonać nową protezę. Specjaliści zalecają wymianę protezy co 3 lata.

Nie tylko zły stan protezy lub odkształcenie szczęki wpływają na przyczepność protezy. Mogą mieć także na to wpływ kłopoty z dziąsłami bądź niedostateczna ilość śliny. Proteza ruchoma wykonana z reguły z akrylu jest w organizmie ciałem obcym. Dlatego na jej bezpośrednim styku, w obrębie dziąseł zębów zachowanych może dojść do zaczerwienieniem błony śluzowej; mogą wystąpić także zmiany przerostowe. Najczęściej do takich zmian dochodzi po długoletnim użytkowaniu protez, ale zdarza się, że u osób podatnych, tzw. stomatopatia protetyczna może pojawić się wkrótce po rozpoczęciu noszenia protez lub na tle alergicznym najczęściej na akryl czerwony na zawarte w nim barwniki.


Wtedy lekarz może zaplanować wykonanie protezy z akrylu bezbarwnego. Idąc dalej jeśli dołączy do tego zakażenia grzybami drożdżopochodnymi to wystąpi pieczenie i palenie błony śluzowej jamy ustnej. Również nieprawidłowa higiena jamy ustnej i protezy, obecność płytki bakteryjnej sprzyja miejscowym zapaleniom na styku protezy i dziąseł.

Nietolerancja błony śluzowej na działanie protezy może być także następstwem zaburzeń hormonalnych, w tym cukrzycy menopauzy również niedokrwistości i awitaminozy. Niekorzystne jest palenie tytoniu. W celu zachowania zdrowia jamy ustnej i uniknięcia podrażnień konieczne jest utrzymywanie idealnej czystości jamy ustnej.

Jak wiadomo, proteza zębowa przeszkadza nieco w oddychaniu, co przy niedostatecznej ilości śliny powoduje suchość w ustach, która z kolei obniża zdolność przyssania protezy zębowej. W aptekach dostępne są preparaty sztucznej śliny. Stosując środki mocujące protezę musimy zwracać uwagę, na ich zdolność do uszczelniania i możliwość działania przy niedostatecznej ilości śliny. Na naszym rynku godnym takimi preparatami są min: Protefix i Novafix.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

radioterapia - Dentonet.pl
Radioterapia – wpływ na jamę ustną pacjentów onkologicznych Asysta

Z roku na rok w Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory oraz podejmowanych w związku z nimi terapii onkologicznych. Jedną z metod leczenia nowotworów jest radioterapia, która niesie jednak ze sobą sporo potencjalnych skutków ubocznych dla zdrowi...

grzybica jamy ustnej - Dentonet.pl
Grzybica jamy ustnej – przyczyny, objawy i metody leczenia Pacjent

Grzybica jamy ustnej – zwana również kandydozą – to groźna choroba, która może szybko rozprzestrzenić się na cały organizm. Dlatego przy jakichkolwiek niepokojących objawach należy jak najszybciej odwiedzić lekarza i rozpocząć proces leczenia.Grzybic...

proteza - Dentonet.pl
Niedopasowane protezy zwiększają ryzyko raka jamy ustnej Lekarz

Naukowcy z Tata Memorial Center w Bombaju twierdzą, że przewlekłe podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej, wynikające z użytkowania niewłaściwie dopasowanej protezy zębowej, są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej.W Indiach ra...

ROZWIŃ WIĘCEJ
seniorzy - Dentonet.pl
Seniorzy w domach opieki pod specjalną kontrolą stomatologiczną Asysta

Badanie przeprowadzone na University of Eastern Finland dowiodło, że przypominanie starszym pacjentom przebywającym w domach opieki o konieczności dbania o higienę jamy ustnej znacznie podnosi poziom ich zdrowia, jak i ogólnej jakości życia.Seniorzy ...

lecznicza proteza - Dentonet.pl
Stworzono protezę zębową, która leczy grzybicę jamy ustnej Lekarz

Grupa badaczy ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo bliska stworzenia protezy zębowej, która systematycznie uwalnia lek zwalczający grzyby z rodziny Candida albicans, odpowiadające za rozwój grzybicy jamy ustnej – informuje portal Dentistry Today.Prace...

higiena protez ruchomych - Dentonet.pl
Higiena protez ruchomych - o czym informować pacjentów? Asysta

Bardzo liczną grupą pacjentów odwiedzającą gabinety dentystyczne są seniorzy, którzy oczekują wykonania ruchomych uzupełnień protetycznych, czyli protez zębowych. Rolą asysty stomatologicznej jest w takich przypadkach nauka prawidłowej higieny protez...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres