Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

8 powodów, aby odwiedzić dentystę

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
8 powodów, aby odwiedzić dentystę

8 powodów, aby odwiedzić dentystę

Czy należysz do osób, które odwiedzają dentystę dopiero wtedy, gdy dziura w zębie przypomina krater wulkanu, a dojmujący ból nie pozwala zasnąć w nocy? Jeżeli tak – na własne życzenie fundujesz sobie poważne kłopoty i narażasz się na niepotrzebne cierpienia. Tymczasem – jak powtarzają do znudzenia dentyści – zdecydowanie warto odwiedzić lekarza, zanim pojawią się poważne problemy z uzębieniem. Profilaktyczne wizyty kontrolne nie stanowią dużego wydatku, a mogą nam zaoszczędzić wielu nieprzespanych nocy.
Przypominamy więc – gruntowny przegląd zębów należy wykonać przynajmniej dwa razy do roku (a w przypadku problemów zdrowotnych – nawet co 3-4 miesiące). Warto również skonsultować z dentystą różne niepokojące objawy, sugerujące stan zapalny zębów lub dziąseł. Warto to uczynić nawet wtedy, gdy objawom tym nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe lub są one krótkie i przemijające.
Oto lista 8 powodów, które powinny Cię skłonić do jak najszybszej wizyty u stomatologa. Jeżeli któryś z tych symptomów zauważyłeś u siebie – nie zwlekaj i w najbliższym czasie umów się z dentystą.

1. Twoje zęby reagują ostrym, nagłym bólem na zimne i gorące pokarmy – jednak ból mija samoistnie po pewnym czasie, co usypia Twoją czujność i sugeruje, że problem nie jest zbyt poważny. Tymczasem ból może być symptomem nadwrażliwości zębiny, paradontozy, próchnicy prostej zębów (a także kilku innych nieprzyjemnych chorób).

2. Twoje dziąsła są spuchnięte i/lub krwawią podczas mycia zębów oraz nitkowania – powodem może być mechaniczne uszkodzenia dziąseł (będące rezultatem niewłaściwej techniki szczotkowania), ale też stan zapalny rozwijający się w tkankach miękkich, a nawet początki parodontozy.

3. Twoim problemem jest nieświeży oddech lub nieprzyjemny posmak w ustach – ten objaw może zwiastować różne dolegliwości, w tym również choroby ogólnoustrojowe. Halitoza może być też spowodowana przez zapalenie dziąseł, paradontozę, próchnicę zęba oraz zgorzel miazgi. Ponadto pewne znaczenie w pojawieniu się tej przypadłości mogą mieć takie czynniki, jak zaburzenia pH jamy ustnej, kserostomia, a przede wszystkim – niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

4. Cierpisz na niedobór śliny – stan ten, zwany przez stomatologów kserostomią, a potocznie – suchością w ustach, objawia się zaburzeniami smaku, brzydkim zapachem z ust, uczuciem pieczenia warg i języka. Absolutnie nie należy bagatelizować tej dolegliwości, mimo iż pozornie nie jest groźna. Zaburzone wydzielanie śliny zwiększa bowiem podatność zębów na atak bakterii i przyspiesza rozwój próchnicy.

5. Dziwne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej – wszelkie twarde grudki, pęcherze, owrzodzenia, przebarwienia, czerwone lub białe plamy, niegojące się nadżerki – umiejscowione na języku, wargach, w kącikach ust, podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków – jak najszybciej skonsultuj z lekarzem dentystą. Niektóre patologiczne zmiany śluzówki z czasem wykazują skłonność do zezłośliwienia, dlatego koniecznie należy je pokazać specjaliście.

6. Męczą Cię uporczywe poranne bóle głowy, dziwne bóle szczęki, napięcia mięśni twarzy, karku i szyi. Jednocześnie odnosisz coraz silniejsze wrażenie, że Twoje zęby stały się bardziej starte i łatwiej się kruszą, że bez wyraźnych powodów wypadają Ci plomby, a z Twoim zgryzem dzieje się coś niedobrego. Wszystkie te objawy sugerują, że cierpisz na bruksizm. Pamiętaj, że choroba ta – jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie wyleczona – z czasem doprowadza do nieodwracalnych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym i negatywnie wpływa na rysy twarzy.

7. Żucie twardych pokarmów sprawia Ci coraz większe problemy, a w trakcie takich czynności. jak ziewanie, śpiewanie i odgryzanie dużych kęsów słyszysz dziwne trzeszczenia i trzaski. Do tego odczuwasz silne bóle mięśni twarzy i masz wrażenie, że coś Ci przeskakuje w stawie skroniowo-żuchwowym. Są to ewidentne sygnały, że Twój narząd żucia wymaga jak najszybszej pomocy, dlatego skonsultuj swój problem z lekarzem dentystą specjalizującym się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

8. Jednym z powodów, dla których warto zdecydowanie częściej odwiedzić dentystę, są także niektóre choroby ogólnoustrojowe. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, osteoporozę, choroby układu krążenia, anoreksję, bulimię, refluks jelitowo-żołądkowy, awitaminozy, choroby immunologiczne i nowotworowe – bacznie obserwuj stan swoich zębów oraz dziąseł i w przypadku zmian, które wzbudzą Twoje obawy, zgłoś się z nimi do lekarza dentysty. Częstsze wizyty kontrolne są również wskazane w przypadku pań w ciąży, nałogowych palaczy, osób mających skłonność do zbyt wielu drinków, pacjentów w trakcie chemio- i radioterapii bądź też zażywających niektóre grupy leków.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
6 powodów, by kupić bilet na WIRTUALNY ASYSDENT 2020 Asysta

ASYSDENT przez lata stał się prawdziwym świętem asystentek i higienistek stomatologicznych. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć się z Tobą osobiście w Łodzi 3 października, ale ze względów bezpieczeństwa zamknęliśmy już sprzedaż biletów stacjonarnych. Mamy ...

policja - Dentonet.pl
Wielka Brytania: niezadowolony pacjent chciał zabić dentystę Lekarz

W Wielkiej Brytanii niezadowolony z leczenia ortodontycznego pacjent chciał zabić swojego dentystę – informuje Radio Zet. Zbrodni w ostatnim momencie zapobiegła policja. Dr Ian Hutchinson, 52-letni stomatolog z hrabstwa Gwent w południowo-wschodniej...

Dentonet - rodzaje znieczuleń u dentysty
Czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o zakażenie? Lekarz

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innych sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawł...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kierowanie dentystów do pracy - Dentonet.pl
Czy dentystę można skierować do pracy na oddziale zakaźnym? Lekarz

W ostatnich dniach do Naczelnej Rady Lekarskiej zaczęły wpływać pytania, czy lekarze dowolnych specjalizacji oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne mogą być skierowane do pracy na oddziale zakaźnym. Odpowiedzi na pytania samorządu udzieliło właśn...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres