Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dentobus Wiewiórki Julii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentobus Wiewiórki Julii

Dentobus Wiewiórki Julii

Prof. Barbara Adamowicz-Klepalska – krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz wiele osób związanych ze stomatologią wielokrotnie apelowało o utworzenie „gabinetów na kółkach”, czyli tzw. dentobusów.

 

Dzięki staraniom Fundacji Wiewiórki Julii (wiewiorkajulia.pl) najprawdopodobniej uda się to zrealizować.

 

Mobilna opieka stomatologiczna to nie nowość – dentobusy jeżdżą już po drogach USA, Brazylii, Niemiec czy Francji. Polskie dentobusy, czyli autobusy z gabinetem stomatologicznym i zespołem stomatologów na pokładzie już wkrótce będą mogły ratować stan zębów polskich dzieci.

 

– A jest co ratować – mówi dr n. med. Tomasz Maria Kercz, red. naczelny stomatologicznego portalu DENTOnet.pl oraz założyciel portalu Dentowizja.pl.

 

– Według statystyk prawie 80% polskich 5-latków ma próchnicę. Wśród 15-latków odsetek ten wynosi już ponad 91%*. A to już są zatrważające statystyki. W Szwecji próchnicę ma ledwie kilka procent dzieci – dodaje dentysta.

 

– Przyczyny takiego stanu rzeczy to: brak systemowej opieki profilaktycznej nad dziećmi, niska świadomość prozdrowotna rodziców, brak środków na leczenie dzieci, zlikwidowanie gabinetów dentystycznych w szkołach, czy utrudniony dostęp do placówek stomatologicznych w całym kraju – dodaje doktor Kercz.

 

 

Kiedy dentobusy pojawią się na naszych ulicach?

 

Obecnie zbierane są środki na zakup pierwszego dentobusu. Docelowo takich pojazdów przemierzających całą Polskę ma być w kolejnych latach więcej. Koszt zakupu i wyposażenia jest dosyć duży – może wynieść nawet 1,5 mln złotych. W środku znajdą się 3 unity stomatologiczne, które będą obsługiwane przez zespół stomatologów – wolontariuszy. Szacuje się, że jeden dentobus będzie w stanie w ciągu miesiąca skonsultować i – w razie potrzeby – wyleczyć nawet 450 dzieci.

 

Fundacja Wiewiórki Julii zgłosiła się do profesjonalnych firm zajmujących się budową i wyposażeniem jednostek medycznych o wycenę. Propozycję przesyłają firmy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Polski. Pod koniec roku dowiemy się, który projekt okazał się zwycięski.

 

Zanim jednak powstaną dentobusy, specjalnie wyposażonymi samochodami w Polskę ruszy zespół stomatologów. Wszystko w ramach cyklu Podróże Julii, rozpoczynającego się 20 września.

Do udziału w tej bezpłatnej akcji może zgłosić się każda szkoła czy dom dziecka oraz inne placówki edukacyjne. Wystarczy wypełnić formularz na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl. Badania będą przeprowadzane w każdy czwartek i piątek, a ich realizacja rozpocznie się od województwa mazowieckiego.

 

 

Tramwaje Zdrowego Uśmiechu

 

Akcją inauguracyjną Podróży Julii będą Tramwaje Zdrowego Uśmiechu. Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane we współpracy ze spółką Tramwaje Warszawskie oraz Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii, które jest pomysłodawcą akcji.

 

Dzień 12 września jest Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej i właśnie wtedy odbędą się bezpłatne badania dla dzieci, których dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie zajezdni. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Warszawie w zajezdni tramwajowej przy ul. Siedmiogrodzkiej 20.

 

Już trzy dni później – 15 września – na warszawskich ulicach pojawi się niezwykła atrakcja. Będzie to specjalny Tramwaj Wiewiórki Julii, w którym zespół lekarzy fundacji wraz z ich przyjaciółmi będą propagować ideę zdrowego uśmiechu.

 

Gośćmi specjalnymi będą Henryka Krzywonos – legenda „Solidarności” a zarazem dawna gdańska tramwajarka oraz dziennikarka Dorota Wellman, która w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa” wciela się w postać H. Krzywonos. Podróż tramwajem w tym dniu w godzinach 10:00–14:00 będzie wolna od opłat, a pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad stomatologicznych. Trasa przejazdu będzie przebiegać od pl. Narutowicza przez Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Waszyngtona do ul. Wiatracznej.

 

– Wobec niewydolności państwowego systemu opieki stomatologicznej, dobrze jest, że powstają coraz liczniejsze inicjatywy oddolne, które choć w części zapobiegną rozprzestrzeniającej się próchnicy wśród dzieci – cieszy się dr Kercz.

 

– Dlatego zarówno DENTOnet.pl, jak i Dentowizja.pl będą wspierały akcje Fundacji Wiewiórki Julii – w naszych mediach będziemy na bieżąco informować o wszystkich podejmowanych akcjach – dodaje.

 

 

*Najnowsze dane z raportu Ministerstwa Zdrowia, oparte na przeprowadzonych badaniach w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”.

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl:

Fundacja Wiewiórki Julii
Dentobus Wiewiórki Julii
Akcja Uśmiechnij się, Polsko


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Wolontariusze_Fundacji_Wiewiórki_Julii_podczas_badań_w_Słupsku.JPG
Fatalny stan uzębienia małych mieszkańców Słupska Pacjent

Fundacja Wiewiórki Julii zakończyła realizację projektu bezpłatnych badań stomatologicznych w Słupsku. Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach I i II etapu projektu ......

Kiworkowa.JPG
Gratulacje dla Fundacji Wiewiórki Julii! Pacjent

W poniedziałek w warszawskim Ufficio Primo po raz trzynasty wyłoniono laureatów plebiscytu Róże Gali. Jak co roku, Kapituła Róż w składzie: Anna Zejdler-Ibisz, Jerzy Kapuściński, ......

ROZWIŃ WIĘCEJ
Julia_w_słupsku.JPG
Fundacja Wiewiórki Julii zawita do Słupska Pacjent

Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach akcji „Podróże Julii”, przeprowadzą bezpłatne badania stomatologiczne wśród uczniów szkół podst......

leczony_chlpczy_4.jpg
Kontrakt z NFZ nic nie daje? Lekarz

Gabinety stomatologiczne w województwie łódzkim nie wyrabiają kontraktów z NFZ na leczenie dzieci. Oznacza to, że rodzice nie przyprowadzają dzieci do dentysty, pomimo tego, że......

przedszkolak.png
Edukacja przez zabawę Pacjent

Departament Funduszy Europejskich zaprasza dzieci i przedszkola uczestniczące w Projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich ro......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres