Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2


Czy wiesz, że…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy wiesz, że…

Czy wiesz, że…

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu stomatologicznego jest lampa polimeryzacyjna. W obecnym świecie materiałów kompozytowych żaden gabinet nie jest w stanie bez niej funkcjonować. Dobra lampa polimeryzacyjna to taka, która ma nie tylko odpowiednio wysoką moc, ale także umożliwia polimeryzację nawet w najbardziej niedostępnych miejscach w jamie ustnej pacjenta. Ważne jest, by lampa polimeryzacyjna dawała pewność lekarzowi, że jego wypełnienia kompozytowe zostały spolimeryzowane nawet w najgłębszych miejscach.
Lampą polimeryzacyjną, która zapewnia nie tylko głęboką i jednorodną polimeryzację, ale także komfort pracy dzięki zoptymalizowanej geometrii światłowodu jest lampa Elipar Deep Cure 3M ESPE.
Jest to diodowa lampa do polimeryzacji o natężeniu światła 1470 mW/cm2, co daje nam możliwość skrócenia o połowę czasu naświetlania materiałów kompozytowych, a co za tym idzie skrócenia czasu naszej pracy.
Ważnym elementem lampy, na który należy zwrócić uwagę jest czarny światłowód o zoptymalizowanej geometrii, która daje lekarzowi pewność, że spolimeryzuje materiał nawet w najtrudniej dostępnych miejscach, a pacjentowi komfort w trakcie zabiegu, gdyż nie zmusza go do tak szerokiego otwarcia ust podczas polimeryzacji zębów w odcinku bocznym, jak miało to miejsce do tej pory.
Bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru lampy polimeryzacyjnej jest profil wiązki promieniowania.

Obrazy 2D i 3D profilu wiązki promieniowania w odległości 0, 4 i 10 mm
Jednorodny profil, oznacza mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Żeby wypełnienie zostało w pełni spolimeryzowane światło musi dotrzeć głęboko dając jednorodną polimeryzację od dna do wierzchu wypełnienia; złe przewodzenie światła skutkuje większym prawdopodobieństwem utraty wypełnienia.
Głębokość polimeryzacji zależy od: przezierności cząsteczek wypełniacza, gęstości cząsteczek wypełniacza i odcienia kompozytu.

Penetracja światła pokazuje bardziej skupioną wiązkę i głębszą transmisję światła Elipar™DeepCure w porównaniu z konkurencyjnymi lampami. Spadek napromieniowania wraz ze wzrostem odległości może nie dawać odpowiedniej ilości energii do spolimeryzowania wypełnienia zwłaszcza w przypadku głębokich ubytków, co może skutkować niedostateczną polimeryzacją wypełnienia i niepowodzeniami.
Moc lampy mierzona w klinicznie występującej odległości pomiędzy powierzchnią kompozytu a końcówki światłowodu ma większe znaczenie kliniczne niż moc mierzona na końcu światłowodu.
Elipar™DeepCure nadal dostarcza 70% maksymalnego naświetlenia przy odległości 4mm.
To pozwala na niezawodną polimeryzację wypełnień kompozytowych nawet w głębokich ubytkach.
Promieniowanie wytwarzane przez niektóre lampy dostępne na rynku spada bardzo szybko i znaczącą w zakresie klinicznie występujących odległości od miejsca polimeryzowanego!
Przesunięcie końcówki światłowodu podczas polimeryzacji skutkuje spadkiem jakość polimeryzacji i mniejszą jej głębokością.
Najmniejsze różnice w głębości polimeryzacji przy użyciu Elipar DeepCure udowadnia, że ma on mniejszą wrażliwość na zmiany pozycji.

Mimo tego, że polimeryzacja jest niezwykle ważnym etapem pracy wydaje się, że jest to na tyle prosta procedura, że jej wykonaniu nie poświęca się zbyt dużo uwagi. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwa polimeryzacja będzie skutkowała gorszymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi wypełnień kompozytowych, takimi jak: zniszczenie brzegów wypełnienia, spadek siły łączenia, zmniejszenie wytrzymałości i zwiększenie cytotoksyczności a co za tym idzie będzie prowadziła do próchnicy wtórnej, pęknięć w obrębie wypełnień i zębów, przebarwień, uszkodzeń wypełnień kompozytowych czy uszkodzeniem miazgi. Wybór odpowiedniej lampy zapewni nam trwałość i wysoką jakość naszych wypełnień.

Lek.dent. Karolina August

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wypełnienia zębów - Dentonet.pl
Wypełnienia zębów – wszystko, co powinieneś wiedzieć o plombowaniu Pacjent

Twoje zęby wymagają leczenia? Przedstawiamy najważniejsze informacje o plombowaniu. Jak wygląda zabieg? Jakie wypełnienie wybrać? Dowiedz się więcej!Zadbaj o zęby, usuwanie próchnicy i wypełnienie ubytkówMianem wypełnienia zębów określamy różne metod...

Wybielanie zębów laserem - Dentonet.pl
Wybielanie zębów laserem coraz bardziej popularne Pacjent

Lasery znajdują coraz szersze zastosowanie w stomatologii. Za ich pomocą można m.in. leczyć ubytki próchnicowe, choroby dziąseł, afty, opryszczki i ropnie. Szczególną popularnością wśród pacjentów cieszy się jednak wybielanie zębów laserem. Oto kilka...

Dentonet - co zrobić gdy ząb po borowaniu boli
Co robić, gdy ząb po borowaniu boli? Przyczyny bólu pozabiegowego Pacjent

Większość Polaków chodzi do dentysty tylko wtedy, gdy zęby zaczynają boleć – niestety wizyty profilaktyczne to dla nas wciąż zbyt rzadkie zachowanie. Co jednak zrobić, gdy po borowaniu i wypełnieniu zęba ból nadal nie ustępuje? W większości przypadkó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ile kosztuje plomba - Dentonet.pl
Ile kosztuje plomba dentystyczna? Pacjent

Ceny wypełnień stałych – zwanych potocznie plombami – zależą od kilku czynników. Wpływa na nie m.in. wielkość ubytku, rodzaj materiału wykorzystanego do wykonania plomby, a także lokalizacja gabinetu stomatologicznego. Z reguły leczenie zębów w mniej...

na_foltelu_borowania.jpg
Od amalgamatu po porcelanę Pacjent

Twoje zęby zaatakowała próchnica lub ukruszył ci się ząb? W gabinecie stomatologicznym możemy znaleźć różnego rodzaju wypełnienia: porcelana, złoto, żywica kompozytowa, amalgamat –......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres