Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wnętrze gabinetu łagodzi dentofobię

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wnętrze gabinetu łagodzi dentofobię

Wnętrze gabinetu łagodzi dentofobię

43 proc. Polaków rezygnuje z wizyt u dentysty z powodu strachu – wynika z badań Dentysta.eu. Okazuje się jednak, że pacjenci boją się nie tylko bólu. Stresuje ich także sam gabinet – jego zapach, wystrój i dźwięki. Dentyści jednak znaleźli na to sposób – sztukę.

 

Projekt bezstresowa wizyta

 

Odpowiednio zaprojektowane wnętrze gabinetu stomatologicznego, może wpłynąć kojąco na nerwy pacjenta.

 

Aż 37 proc. Polaków czuje się spokojniej u dentysty, jeśli w poczekalni gra muzyka. 30 proc. uspokajają wygodne fotele. Pozytywnie na skołatane nerwy pacjenta wpływa także przyjemny zapach, istotny dla 28 proc. Dla 15 proc. ważne są za to kolory ścian – wynika z badań przeprowadzonych przez portal Dentysta.eu. Dobry wystrój poczekalni ma znaczenie dla 20 proc.

 

– Ponad połowa z nas pod wpływem stresu potrafi zrezygnować z wizyty u dentysty. Także siedząc w poczekalni większość z pacjentów odczuwa lęk, który może być potęgowany zapachem i dźwiękiem wiertła. Boimy się praktycznie wszystkiego. Nic więc dziwnego, że chcąc zatrzymać pacjenta, dentyści musieli zrezygnować z tradycyjnego wizerunku – mówi Małgorzata Wasio-Malinka, z firmy Dental Depot Wasio, która co roku organizuje konkurs TOP DESIGN, na najlepiej zaprojektowany gabinet.

 

Efekt – gabinety stomatologiczne coraz częściej przypominają galerie sztuki, salony SPA i Wellnes, a nawet designerskie butiki. Nad pacjenta natomiast pomagają zapanować architekci wnętrz, plastycy i specjaliści od nowoczesnego wzornictwa.

 

– Chodzi o to, aby odciągnąć uwagę pacjenta w gabinecie, tak aby nie myślał on o zabiegu. Stąd w poczekalniach montuje się telewizory, wiesza wielkoformatowe zdjęcia, stawia ciekawe konstrukcje, montuje fontanny. Zamiast dźwięku wiertła coraz częściej natomiast słyszymy chillout i jazz – mówi Wasio-Malinka.

 

SPA, schody do czytania i akty na ścianie u dentysty

 

Tak jest m.in. w katowickim Dentim clinic. Gabinet w tym roku otrzymał od magazynu Dobre Wnętrze nagrodę TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011. Jednym z powodów, dla którego wyróżniono klinikę były gigantyczne schody – książka, jakie stanęły w samym centrum poczekalni.

 

– To wielka, kuta z metalu rzeźba przestrzenna, w której ukryto schody. Na jej ścianach wycięto palnikiem fragmenty z historii stomatologii. Pacjent więc zamiast niecierpliwie czekać na zabieg, zajmuje się czytaniem XVIII wiecznego tekstu – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim clinic.

 

Takie rozpraszacze stosuje także sopocka klinika Den Arte. Tam jednak zamiast rzeźb, na ścianach wiszą gigantyczne, czarno-białe zdjęcia, przedstawiające kobiece ciało. Sam gabinet przypomina natomiast bardziej nowojorską galerię w dzielnicy SOHO, niż zimne pomieszczenie medyczne.

 

– Akty odciągają uwagę, rozpraszają pacjenta, są powodem do rozmów, bawią. Pacjent dzięki temu koncentruje się na czymś innym, niż zbliżający się zabieg, a tym samym relaksuje się, zapomina, że jest u dentysty – mówi dr Anna Ziemba, właścicielka Sopockiej Kliniki Stomatologicznej Den Arte.

 

Sztuka odciąga także uwagę pacjentów SE+Studio Stomatologii Estetycznej w Krakowie. Tam w XIX-wiecznej kamienicy, która swego czasu była inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego na ścianach zamiast schematów budowy jamy ustnej, wiszą płótna znanych, krakowskich artystów. Ale sztuka to nie jedyny kierunek. Coraz częściej gabinet stomatologiczny, przypomina nowoczesne SPA.

 

– Dentyści chcą nas zrelaksować w oczekiwaniu na wizytę, dlatego gabinety przestają przypominać zimne i kliniczne wnętrza. Pojawia się za to wystrój, który znamy z ośrodków SPA i Wellnes – czyli kojarzący się z ciepłem, wygodą i dobrym wzornictwem. Wnętrza stały się więc sposobem na walki z dentofobią – mówi Wasio-Malinka.

 

Inf.wł.


Zobacz również w Dentowizja.pl – Gala TOP DESIGN

 

 

Poniżej kliniki Dentim Clinic i Kodent

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Kwarantanna dla lekarza i pozostałego personelu gabinetu? Lekarz

Czy personel gabinetu stomatologicznego oraz pacjenci, którzy zostali przyjęci po pacjencie w tym samym dniu, u którego wykryto wirusa SARC-CoV-2, zostaną skierowani na kwarantannę? Takie pytanie przedstawiła Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Le...

Szwajcaria łagodzi ograniczenia, dentyści wracają do pracy Lekarz

Już w najbliższy poniedziałek, 27 kwietnia, Szwajcaria rozpoczyna łagodzenie blokady spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Umożliwi to wznowienie działalności wielu firmom z różnych branż. W grupie tej znalazły się gabinety i kliniki stomatologic...

Kompetentna asysta to podstawa sprawnie funkcjonującego gabinetu Asysta

- Od pierwszej edycji ASYSDENTU z motywem przewodnim „Dawniej pomoc, dziś asysta” zmieniło się bardzo wiele. Panie zaczęły postrzegać siebie nie jako „pomoc do wszystkiego”, ale osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu stomatologicznego...

ROZWIŃ WIĘCEJ
medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Czy i jak wprowadzić medycynę estetyczną do gabinetu? Lekarz

Dlaczego zabiegi z medycyny estetycznej mogą (a może nawet powinny) pojawić się w cenniku usług gabinetu stomatologicznego? Czy to bezpieczna inwestycja? Jak wprowadzić tego typu zabiegi do gabinetu? Jak się przygotować? Jak ruszyć z promocją? Na te ...

Polskie wsparcie dla gabinetu stomatologicznego w Rwandzie Lekarz

Fundacja Energa przekazała 80 tys. zł na wsparcie działań Caritas Polska w Afryce i na Białorusi. Środki wspomogą poszkodowanych przez powodzie w Mozambiku oraz zapewnią wsparcie medyczne potrzebującym w Rwandzie, Madagaskarze i na Białorusi. W Rwand...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres