Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Niskie pensje i płytki rynek pracy higienistek stomatologicznych

Brak komentarzy | Publikacja:
Niskie pensje i płytki rynek pracy higienistek stomatologicznych

Niskie pensje i płytki rynek pracy higienistek stomatologicznych

Higienistki stomatologiczne są bardzo skuteczne w swojej pracy. Jednak chociaż są doceniane w środowisku stomatologicznym, to nadal nie na tyle, na ile zasługują. Oczywiście w Polsce, ponieważ w krajach, gdzie mogą prowadzić w miarę samodzielną działalność, nie muszą potwierdzać swojej wartości.

Czy powinny obawiać się o bezpieczeństwo swojej pracy? Obaw jest bardzo wiele, ponieważ rynek stomatologiczny wcale nie rozwija się w kierunku, który satysfakcjonowałby higienistki stomatologiczne.

W krajach o wysokim standardzie opieki stomatologicznej oprócz normalnego zawodowego kształcenia dostępne są różnorodne formy szkolenia oraz dostęp do literatury fachowej nie tylko z dziedziny stomatologii, ale również z szeroko pojętego rozwoju osobistego. Oczywiście ukierunkowanego na zawód higienistki stomatologicznej. Czy w obecnych realiach rynkowo-społecznych można sięgać po zachodnie czy amerykańskie wzorce i przeszczepić je na rodzimy grunt? Być może niektóre z publikacji można wykorzystać, pomimo różnic w strukturze zawodowej polskiego rynku medycznego.

W jednej z ciekawszych publikacji Stephena Covey'a "The 8th Habit: From Effectiveness to Greatness" jest mowa o efektywności w kontekście osiągania wysokich kompetencji zawodowych. Amerykańskie higienistki stomatologiczne znalazły w niej wiele odniesień do swojego zawodu. I tu na początek – fascynuje je posiadanie wizji rozwoju.

Wybitne specjalistki w higienie stomatologicznej mają zatem bardzo jasną wizję tego, gdzie chcą być. Wiedzą dokładnie, jaki rodzaj praktyki chcą wykonywać. Potrafią współpracować z lekarzem, całym zespołem i pacjentami i są konsekwentne. Śmiało można powiedzieć, że posiadanie takiej wizji nie jest obce rodzimym higienistkom stomatologicznym, podobnie jak kolejna z cech czyli posiadanie pasji.

Właśnie pasja pozwala przezwyciężyć trudności. Nowe wyzwania odnawiają pasję do higieny jamy ustnej. Obecnie jest tyle nowych ekscytujących rozwiązań technologicznych, która pozwalają higienistkom stomatologicznym służyć pacjentom lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. To niesamowity czas, aby być higienistką.

I wreszcie dyscyplina, która jest niezbędna do osiągania wielkich celów. Zarówno tych związanych ze zdrowiem pacjentów, jak i własnych zawodowych. Samodyscyplina to element niezbędny w każdym zawodzie. Higienistkom stomatologicznym, które borykają się z wieloma problemami z pewnością jej nie brakuje. A jest potrzebna, aby wytrwać w zawodzie.

Brak poczucia stabilności w pracy, nasycony rynek zatrudnienia i niskie pensje to chyba najtrudniejsze przeszkody w osiąganiu satysfakcji zawodowej przez higienistki stomatologiczne. Czy starczy im siły na rozwój osobisty?

ab

 

źródło:rdhmag


POWIĄZANE ARTYKUŁY

"Ryzyko zakażenia koronawirusem w gabinecie jest niskie" Lekarz

- Ryzyko zakażenia koronawirusem w gabinecie stomatologicznym jest bardzo małe. Gabinet jest takim miejscem, gdzie procedury dezynfekcji są na bardzo wysokim poziomie. Lekarze dentyści są przecież w swojej pracy od zawsze narażeni na szereg różnych z...

higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
MZ o pracy szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej w sprawie szkolnych gabinetów stomatologicznych. Poinformował, że wychodząc naprzeciw potrzebom świadczeniodawców, planowane jest elastyczne kształtowanie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higienistka - Dentonet.pl
ADHA: nowe wytyczne dla higienistek wracających do pracy Asysta

Stowarzyszenie Amerykańskich Higienistek Stomatologicznych (American Dental Hygienists' Association – ADHA) podpisuje się pod zaleceniami innych organizacji związanych ze stomatologią, które mają na celu ochronę zespołów dentystycznych, jak i pacjent...

higienistka - Dentonet.pl
UK: poważne przeszkody w pracy higienistek stomatologicznych Asysta

Higienistki stomatologiczne w Irlandii Północnej wyrażają obawy o swoją przyszłość. Reprezentujące je stowarzyszenie potwierdziło, że jego członkinie w wielu przypadkach mierzą się ze skróceniem czasu pracy, nie mogą wykonywać wszystkich zabiegów, ma...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji