Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NFZ: Aneksowanie zamiast nowych kontraktów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NFZ: Aneksowanie zamiast nowych kontraktów

NFZ: Aneksowanie zamiast nowych kontraktów

Od kilku miesięcy trwają spekulacje na temat nowych umów zawieranych przez placówki medyczne z NFZ. Pisaliśmy o tym w lipcu br. – zobacz: „NFZ będzie preferował dotychczasowych świadczeniodawców”.

Krótko mówiąc, resort zdrowia i NFZ mają preferować dotychczasowych świadczeniodawców kosztem nowych. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann motywuje to faktem, że wobec przygotowywanych dużych zmian, czyli reformy NFZ, „nie warto robić konkursów”.

Nasz kolega Andrzej Cisło, członek NIL i autor strony autonomia-dent.pl, obawia się, że nowych konkursów może już nie być. I to nawet przez najbliższe dwa lata!

Co ciekawe, w tej sprawie środowisko medyczne jest podzielone. Jak relacjonuje rynekzdrowia.pl, o ile niektórzy pracodawcy i menadżerowie zdrowia protestują, że aneksowanie burzy funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia opartego na cyklicznym kontraktowaniu, to inni nie widzą w tym nic szczególnego.

– Ktoś zainwestował, ale prawo się zmieniło – takie jest ryzyko biznesowe, każdy z nas je ponosi – twierdzi cytowany przez portal dyrektor szpitala we Wrocławiu.

Nietrudno się domyślić, że wspomniany dyrektor ma już zapewne kontrakt z funduszem i aneksowanie umów jest mu jak najbardziej na rękę.

Nie da się ukryć, że w najgorszej sytuacji mogą być nowo otwierane placówki, co w przypadku praktyk dentystycznych wiążą się z ogromnymi nakładami. O ile placówki publiczne mogą liczyć na (nieuprawnioną! – przyp. red.) pomoc lokalnych samorządów, to prywatne gabinety są już zdane tylko na siebie.

Tak więc lekarzu dentysto, jeśli otwierasz albo planujesz otwarcie własnej praktyki i liczysz na „dochodowy” kontrakt z NFZ, to dokładnie to przemyśl.

 

opr. tch

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zębów - Dentonet.pl
Ekologiczne pastylki zamiast tradycyjnej pasty do zębów? Asysta

Coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się pastylki do mycia zębów, które mają zastąpić tradycyjną pastę. Sięgają po nie zwłaszcza osoby, dla których liczy się ekologiczny tryb życia. Pastylki do mycia zębów nie są co prawda dostępne w p...

lek na COVID - Dentonet.pl
Coraz bliżej nowych leków dla chorych na COVID-19 Lekarz

Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec. Ich odkrycie zostało opublikowane...

To już dziś! Premiera nowych "Spotkań w Dentonecie" Lekarz

Już dziś (piątek 16 października) o godz. 18:00 na Facebooku odbędzie się wyczekiwana premiera dyskusji dr. n med. Łukasza Zadrożnego i dr. hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego. Nasi eksperci poruszyli szereg kwestii związanych z drugą falą pandemi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
Wykonywanie kontraktów w stomatologii – co nowego? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL ustala z Narodowym Funduszem Zdrowia warunki wykonywania kontraktów w 2020 r. i w latach następnych. W komunikacie poinformowano właśnie o stanie prac. Jednym z głównych obszarów działania samorządu, jest wypracowanie me...

stomatologia - Dentonet.pl
"Placówki stomatologiczne nie zrealizują tegorocznych kontraktów" Lekarz

Prezydium NRL zaapelowało do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o niezwłoczne podjęcie rozmów w sprawie niezbędnych zmian w zasadach rozliczania umów stomatologicznych we wszystkich zakresach świadczeń. W innym przypadku placówki stomatologiczne mog...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres