Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

25 groszy na pacjenta więcej. „To niebywały sukces” – wywiad

Publikacja:
25 groszy na pacjenta więcej. „To niebywały sukces” – wywiad

25 groszy na pacjenta więcej. „To niebywały sukces” – wywiad

Samorząd lekarski skierował do ministra zdrowia i władz Narodowego Funduszu Zdrowia apel dotyczący zwiększenia planu finansowego NFZ na leczenie stomatologiczne. O szczegółach z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciejem Hamankiewiczem, rozmawia red. Piotr Łukaszewicz.

Plan finansowy NFZ

Plan finansowy NFZ na rok 2017 w części dotyczącej stomatologii to blisko 1,8 miliarda złotych, co oznacza 2,49% całego budżetu NFZ. Jak przypomina samorząd, jeszcze w 2008 na stomatologię przeznaczano 4,2% budżetu NFZ. Czym skutkować może proporcjonalne obniżanie tych nakładów?

Widać wyraźnie, że nakłady na stomatologię są głęboko niedoszacowane. Prezes Jacyna (Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ – przyp. red) przedstawia, że około 200 procedur medycznych jest przeszacowanych, i prawie tyle samo niedoszacowanych. W planie finansowym NFZ jest przesunięcie środków z tych przeszacowanych – na pierwszym miejscu wymienia on kardiologię inwazyjną – na inne niedoszacowane. Naszym głębokim przekonaniem jest to, że trzeba przekazać te środki na stomatologię. To szalenie ważne. Dziś wiemy, że jeśli nie będzie ok. 5% budżetu NFZ przeznaczonych na stomatologię, to nigdy nie zbilansujemy całości tego budżetu. Zaniedbani pod względem stomatologicznym pacjenci trafią do gastroenterologów , kardiologów, neurologów. Te nakłady wielokrotnie będą się zwiększać.

Dobrym posunięciem było to, że wprowadzono 20% dodatek za leczenie dzieci, ale trzeba zauważyć jeszcze coś. Co z tego, że osiągniemy sukces u dzieci i młodzieży, skoro po 18. roku życia inne schorzenia będą się pogłębiać. Pamiętajmy, że stomatologia to leczenie jamy ustnej, a nie tylko próchnicy czy schorzeń w danym zębie.

Nakłady NFZ na stomatologię

W apelu do Ministra Zdrowia i władz NFZ samorząd podkreśla ważną rolę stomatologów w całym systemie opieki zdrowotnej, co wynika z ogromnego wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na powstawanie i przebieg chorób ogólnoustrojowych.

Zgadza się. Polscy stomatolodzy są bardzo dobrze przygotowywani do tego, aby badając swoich pacjentów wykrywać schorzenia ogólnoustrojowe. Razem pracujemy w jednym celu. Dziś jest jasne, że jeśli pacjent ma kamień nazębny, to gastroenterolog może mu w nieskończoność leczyć wrzody, których jedną z przyczyn jest obecność bakterii helicobacter pylori. Pełen rezerwuar tych bakterii jest w kamieniu nazębnym. Bez skoordynowania leczenia holistycznego, całościowego pacjenta nie ma mowy o sukcesie. To błędne koło.

25 groszy na pacjenta więcej

Dziś (piątek, 29. lipca) na spotkaniu prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej gościł p.o. prezesa NFZ Andrzej Pacyna. Pojawiła się informacja o wzroście finansowania na stomatologię w 2017 roku.

Tak. Wiemy, że finansowanie na jednego Polaka w 2017 roku zwiększy się o … 25 groszy. To jest naprawdę sukces niebywały, jeśli ma się do dyspozycji 74 miliardy złotych. Ten niewielki wzrost nie załatwia żadnego problemu.

Jak będzie wyglądać finansowanie stomatologii w 2018 roku? Jak wiemy z zapowiedzi resortu zdrowia, NFZ zostanie zlikwidowany. Pojawią się nowe instytucje. Zapowiadane są głębokie, strukturalne reformy. Czy przyjdą lepsze czasy dla stomatologii?

Rok 2018 jest jedną wielką niewiadomą, a już w szczególności w zakresie leczenia stomatologicznego. Odpowiedzi na te pytania nie zna prezes NFZ. Podobno w ministerstwie zdrowia dwa różne zespoły zajmują się opracowywaniem tych tematów. Problem w tym, że nawet członkowie tych zespołów, obecni tutaj na spotkaniu, zaprzeczają by jakiekolwiek prace w tym aspekcie się toczyły. To jest bardzo niepokojące. Jeszcze dziś zwrócę się do Ministra Zdrowia z prośbą, że jeśli jakiś dokument określający finansowanie pojawi się lub będzie opracowany, żeby również samorządowi zechciano go okazać. Błąd popełniony dziś na jakimkolwiek etapie będzie miał kapitalne znaczenie na 20 lat. Pamiętamy jak było przy Kasach Chorych czy Narodowym Funduszu Zdrowia. Dziś musimy czuwać nad koncepcją powstającą w ministerstwie. Dziś nikt nie potrafi jednak nam nic odpowiedzieć. Pojawiają się przecieki, że opieką stomatologiczną zostaną objęte tylko dzieci, młodzież i osoby bezzębne w zakresie protetyki, ale tylko w określonym wieku. Tego nikt nie wie. Nie możemy nic ocenić czy skomentować, bo nie mamy żadnych informacji.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz.

 

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu NRL:

APEL Nr 3/16/P-VII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 29 lipca 2016 r.
do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie zwiększenia planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2017 w części dotyczącej wydatków na świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia stomatologicznego

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie planu finansowego NFZ na rok 2017 w części dotyczącej wydatków na świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia stomatologicznego.
Zaplanowane, w kwocie 1 794 915 000 zł., wydatki na leczenie stomatologiczne ubezpieczonych stanowią zaledwie 2,49% całości budżetu NFZ, co oznacza, że w kolejnym roku dojdzie do zmniejszenia procentowego nakładu środków na opiekę stomatologiczną. Samorząd lekarski przypomina, że w roku 2008 na leczenie stomatologiczne przeznaczono 4,2% budżetu NFZ, w 2009 roku koszty tego leczenia wyniosły 3,37%, w 2015 roku już tylko 2,73%, w 2016 roku nastąpił kolejny spadek do 2,56%.
Negatywne efekty prowadzonej przez NFZ polityki finansowania świadczeń stomatologicznych są już wyraźnie dostrzegalne w polskim społeczeństwie. Jako przykład można wskazać, że, według najnowszych badań, już 80% polskich dzieci w wieku do lat 12 ma próchnicę, a 40% seniorów to osoby bezzębne. O powyższych problemach ograniczających dostępność do leczenia stomatologicznego samorząd lekarski od lat informował przedstawicieli władzy publicznej odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną. Równie krytycznie do polityki zdrowotnej w zakresie stomatologii odniósł się NIK w swym raporcie „Dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej ze środków publicznych”.
Postulowane zwiększenie nakładów na stomatologię jest tym bardziej zasadne, że skądinąd słuszny i popierany przez samorząd lekarski projekt wprowadzenia współczynnika korygującego w leczeniu dzieci wymaga zabezpieczenia środków na ten cel.
Na kolejne obniżenie nakładów na opiekę stomatologiczną skutkujące ograniczeniem dostępności do leczenia samorząd lekarski stanowczo nie wyraża zgody i apeluje do decydentów o zmianę planu budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2017.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w szczególności apeluje do Ministra Zdrowia, aby w obliczu zapowiadanych głębokich strukturalnych reform w publicznej opiece zdrowotnej zapewnił odpowiednie miejsce lecznictwu stomatologicznemu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wobec oczywistego wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na powstawanie i przebieg chorób ogólnoustrojowych zaniedbanie tak ważnej dziedziny negatywnie odbije się na stanie zdrowia i jakości życia pacjentów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

narzedzia i szczeka
UMLub: sukces absolwenta stomatologii w konkursie Lekarz

Piotr Górka – absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – został zwycięzcą ogólnopolskiego etapu konkursu "Jules Allemand Trophy". "Jules Allemand Trophy" to konkurs polegający na wykonaniu rekonstrukcji materiałe...

Zrzut ekranu 2020 06 20 o 07.54.28
Nowe stanowisko w praktyce. Kim jest opiekun pacjenta? [WYWIAD] Lekarz

Opiekun zna plan leczenia pacjenta i pomaga mu przejść przez kolejne etapy terapii - z Mariuszem Obodą, wykładowcą I Konferencji Dentonet Online, rozmawia Tomasz Hankiewicz Od ponad dwóch dekad podpowiada Pan, w jaki sposób dobrą komunikację w gabin...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Karaś - Dentonet.pl
"W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii" [wywiad] Lekarz

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających...

implant 1527310 960 720
"Zawsze są pacjenci, którzy nie mogą czekać" [WYWIAD] Lekarz

O prowadzeniu praktyki stomatologicznej w pierwszych dniach epidemii SARS-CoV-2 z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem rozmawia Tomasz Hankiewicz. Panie Doktorze, trawestując tytuł powieści Gabriela G. Marqueza, jak wygląda stomatologia w czasach zara...

IMG 4493 Edit 1
Przepis na sukces? Produkty i wiedza. Wywiad z dyrektorem HelloDent Lekarz

- Budujemy relacje z lekarzami, uczymy się od nich, ale też jesteśmy gotowi doradzić w każdej kwestii związanej z zakupami u nas. Jeśli czegoś nie wiemy, nie boimy się do tego przyznać - mówi w rozmowie z Dentonetem Wojciech Bednarek, dyrektor handlo...

Corega kremy webinar
Jak kremy mocujące wpływają na sukces leczenia protetycznego? Lekarz

Zachęcamy do obejrzenia webinaru "Kremy mocujące od podszewki – odkryj tajemnice formulacji oraz wpływ na organizm pacjenta", zorganizowanego przez firmę GSK, markę Corega oraz portal Dentonet.pl. To kompendium wiedzy dotyczącej kremów mocujących do ...

Mariusz Oboda
Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

Marrodent 1
Rozwiązania EdgeEndo – wywiad z dr. Charlesem J. Goodisem Lekarz

Marrodent oferuje portfolio rozwiązań endodontycznych firmy EdgeEndo®, jednego z największych na świecie dostawców pilników obrotowych NiTi, z powodzeniem od dwóch lat i właśnie rozszerzył tę gamę o EdgeFile® X7, najlepiej sprzedający się system Edge...

sztuczna inteligencja
PUM: sukces studenta Szkoły Doktorskiej Lekarz

Lek. dent. Maciej Jedliński – student Szkoły Doktorskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – otrzymał wyróżnienie podczas konferencji naukowej włoskich dentystów 28. Congresso Nazionale CDUO2021. Lek. dent. Maciej Jedliński – student Szkoły Doktor...