Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jak napisać dobre CV?

Brak komentarzy | Publikacja:
Jak napisać dobre CV?

Jak napisać dobre CV?

Napisanie dobrego CV nie jest trudną rzeczą. Ważne jednak, żeby podejść do tej czynności rzetelnie i dobrze przemyśleć, co chcemy napisać.

Dane kontaktowe

Przede wszystkim powinny być aktualne. Jakie dane należy podać? Oczywiście imię i nazwisko, adres zamieszkania (nie zameldowania), telefon kontaktowy, adres e-mail oraz datę urodzenia. Jeśli chodzi o numer telefonu, ważne aby to był numer, z którego korzystasz osobiście. Natomiast adres e-mail powinien brzmieć profesjonalnie – wszelkie pseudonimy, zdrobnienia zostaw na inne okazje. Najlepszy adres będzie wyglądał mniej więcej tak: imię.nazwisko@…

Edukacja

To miejsce, gdzie możesz wpisać ukończone szkoły (poza podstawówką i gimnazjum). To, co będzie miało znaczenie dla pracodawcy, to studia podyplomowe, studia magisterskie/licencjackie, liceum, szkoła zawodowa lub szkoły policealne. Można również podać ukończone specjalizacje zawodowe, jeśli będą miały znaczenie dla pracodawcy.

Doświadczenie

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, podaj staże lub praktyki, w których brałaś lub brałeś udział, możesz również podać informację np. o pracy wakacyjnej. W takiej sytuacji warto również skupić się na podkreśleniu w odpowiednim miejscu w CV swoich umiejętności oraz poinformować o działalności pozazawodowej, np. w ramach wolontariatu.

Osoby, które mają już doświadczenie zawodowe, powinny zamieścić informację o aktualnej pracy oraz o poprzednich stanowiskach. Warto przy tym podawać informację o tym, kiedy praca została rozpoczęta i zakończona (rok i miesiąc), jakie zajmowało się stanowisko i jakie były obowiązki (jeśli było ich dużo, można ograniczyć się do najważniejszych).

Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest duże, nie musisz wypisywać wszystkich miejsc pracy – wystarczy skupić się na tych, które są najbardziej zbliżone do stanowiska, na jakie aplikujesz.

Języki obce

W czasach kiedy coraz więcej praktyk stomatologicznych obsługuje pacjentów zza granicy, znajomość języków obcych może być jednym z kluczowych czynników, które będzie brał pod uwagę przyszły pracodawca. Ważne jednak, aby podawać stan faktyczny i nie zawyżać swoich umiejętności, ponieważ bardzo łatwo to zweryfikować. W tym miejscu umieść jedynie te języki, w których faktycznie potrafisz się porozumiewać, dlatego najlepiej ograniczyć się do tych, które zna się na poziomie min. B1.

Dodatkowe umiejętności

To jest miejsce, gdzie możesz wpisać wszystkie zdobyte umiejętności, na które nie było miejsca wcześniej, a więc uzyskane certyfikaty, odbyte szkolenia, uprawnienia zawodowe, oraz tzw. umiejętności miękkie, czyli np. komunikatywność, odporność na stres, umiejętność pracy w zespole itp. Ważne, aby umiejętności podawane w tym punkcie dostosować do stanowiska, na które aplikujemy (czyli np. jeśli chcę być asystentką stomatologiczną, to mój potencjalny pracodawca nie zainteresuje się raczej ukończonym przeze mnie kursem nurkowania – chyba że będę w stanie uzasadnić, że ta umiejętność pozytywnie wpłynie na moją przyszłą pracę).

Prawdomówność

W CV nie ma miejsca na żadne naginanie faktów. Wszystko, co piszesz, powinno być zgodne ze stanem faktycznym. Kłamstwo w CV, jeśli zostanie wykryte, niesie za sobą poważne konsekwencje – przerwanie procesu rekrutacji, utratę zaufania pracodawcy, utratę możliwości przedłużenia umowy o pracę, a w najgorszym przypadku (za posłużenie się fałszywymi dokumentami) grozi za to kara grzywny lub ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Estetyka

Pamiętaj również, że pracodawca będzie zwracał uwagę na estetykę Twojego CV, ponieważ w pierwszym kontakcie jest to Twoja „wizytówka”. Dokument powinien być przede wszystkim pozbawiony błędów oraz odpowiednio sformatowany (jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, poproś kogoś znajomego o pomoc). Jeśli dołączasz do CV zdjęcie, zadbaj o to, aby było profesjonalne, a więc nie umieszczaj fotografii z wakacji czy z imprezy – lepsza będzie fotografia jak do dowodu osobistego.

Źródła: gazeta prawna.pl, forbes.pl

KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kursy specjalizacyjne - Dentonet.pl
Kursy edukacyjne dla dentystów – dobre praktyki od NRL Lekarz

Naczelna Rada Lekarska opublikowała listę dobrych praktyk dotyczących organizacji wydarzeń edukacyjnych w ramach doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów – tak, aby odbywało się ono w sposób obiektywny, oparty na wiedzy medycznej, wolny od...

konkurs foto 7
Dobre zdjęcie? W magiczną godzinę! [wakacyjny konkurs foto] Lekarz

Odejdźmy od kanonu zdjęć z wakacji! Idealnym, a niedocenianym czasem na robienie pięknych letnich fotografii są magiczne godziny - "błękitna", czyli ze wschodem słońca oraz "złota", podczas jego zachodu. Zacznij dostrzegać moc słonecznego światła! Z ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji