Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Hiperwitaminoza D a niepowodzenia wszczepienia implantu

Publikacja:
Hiperwitaminoza D a niepowodzenia wszczepienia implantu

Hiperwitaminoza D a niepowodzenia wszczepienia implantu

Z badania amerykańskich naukowców opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Journal of Dentistry” wynika, że u pacjentów z podwyższonym poziomem witaminy D może występować znacznie wyższe ryzyko niekorzystnych skutków wszczepienia implantów zębowych.

Autorzy pracy napisali, że w porównaniu ze średnim, prawidłowym poziomem witaminy D, podwyższony poziom „witaminy słońca” może zwiększać prawdopodobieństwo niepowodzenia przeprowadzonego zabiegu implantacji oraz zaniku kości.

– Hiperwitaminoza D może być wcześniej niezidentyfikowanym czynnikiem ryzyka powikłań związanych z zastosowaniem implantów dentystycznych – podali naukowcy z zespołu pod kierownictwem dr Laury Murcko z Implant Dentistry Centre w Bostonie.

Wpływ nadmiaru witaminy D nie był dotychczas badany

Powszechnie wiadomo, że choroby kości, takie jak osteoporoza, mają istotny wpływ na przeżycie implantów dentystycznych. Przeprowadzone badania potwierdziły, że niedobór witaminy D może być powiązany z nieprawidłową osseointegracją oraz zanikiem brzeżnym kości. Jednak żadne z dotychczasowych badań nie wykazało związku między niedoborem witaminy D a obniżoną przeżywalnością implantów stomatologicznych. Ponadto badania koncentrowały się głównie na niedoborze witaminy D, a nie na potencjalnej toksyczności nadmiaru witaminy jako możliwej przyczynie niepowodzenia implantacji.

Aby zbadać możliwy wpływ zbyt wysokiego poziomu witaminy D na leczenie implantologiczne, do retrospektywnego badania kliniczno-kontrolnego włączono 73 pacjentów. U 40 osób z tej grupy, użytkujących 201 implantów, zdiagnozowano periimplantitis. Natomiast pozostałych 33 pacjentów, posiadających 90 implantów, było zdrowych. U wszystkich uczestników oznaczono poziom witaminy D we krwi. Przeprowadzono też analizy, aby określić korelację między nieprawidłowym poziomem 25-hydroksywitaminy D we krwi, stanem chorobowym każdego pacjenta oraz wynikami implantacji.

Jak podali autorzy, pacjenci z poziomem witaminy D we krwi przekraczającym 70 ng/mL, co można uznać za hiperwitaminozę D, mieli 21-krotny (21,1) wzrost ryzyka niepowodzenia implantacji lub zaniku kości wokół implantu w porównaniu z pacjentami ze średnim poziomem witaminy (30-70 ng/mL).

Znacznie gorsze wyniki u pacjentów z hiperwitaminozą D

Przeprowadzona analiza wykazała, że po 19 latach od zabiegu współczynnik przeżycia implantów u pacjentów z hiperwitaminozą D wynosił niespełna 74% (95% przedział ufności [CI]: 56,5% do 84,5%). Z kolei u pacjentów z umiarkowanym poziomem witaminy D we krwi prawdopodobieństwo przetrwania implantów po tym samym czasie wynosiło 95% (95% CI: 88,3% do 97,9%).

W badaniu potwierdzono, że u pacjentów z podwyższonym poziomem witaminy D dochodziło do zaniku kości szybciej niż u osób z drugiej grupy. Ponadto wpływ hiperwitaminozy D był większy w przypadku implantów w szczęce, a mniej widoczny w przypadku implantów wprowadzonych w żuchwie.

Badanie miało jednak pewne ograniczenia, m.in. takie, że u części pacjentów nie można było ustalić przyczyny nieprawidłowo wysokiego poziomu witaminy D. Badacze ze stanu Massachusetts sugerują, by w przyszłości przeprowadzić więcej badań i lepiej zrozumieć możliwy związek między toksycznością nadmiaru witaminy D a niekorzystnymi wynikami leczenie implantologicznego.

– Hiperwitaminoza D wykazała istotny statystycznie związek z chorobami okołowszczepowymi – napisali autorzy badania pt. „Hypervitaminosis D is correlated with adverse dental implant outcomes: a retrospective case-control study”.

Teoretycznie tytan, z którego wykonywane są implanty, uważany jest za materiał bioobojętny. On nie powinien dawać objawów uczulenia, ale rzeczywiście w pewnych przypadkach dochodzi do powikłań – mówi dr n. med. Wojciech Popowski. – Oprócz tytanu, którego w implancie jest 80, 90, czasem 99%, są też pozostałe składniki. Może to być żelazo, wodór, ale też wolfram – i to czasem powoduje problemy – dodaje dr hab. n. med. Kornel Krasny.  W trakcie rozmowy, w której udział wziął również dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, poruszony został temat nadwrażliwości i alergii na składniki implantów zębowych. Czy jest to częsty problem? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

T.H.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://www.sciencedirect.com/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ropowica jamy ustnej - Dentonet.pl
Ropowica jamy ustnej jako skutek przemieszczenia implantu Lekarz

Ropowica jamy ustnej, inaczej angina Ludwiga (łac. phlegmonae fundi oris, ang. Ludwig's angina) to ropowicze zapalenie tkanek miękkich dna jamy ustnej. Patogenem wywołującym tę chorobę są bakterie Gram-ujemne, beztlenowce, ale również bakterie, któr...

implanty1
Lublin: 57-latka w śpiączce po zabiegu wszczepienia implantów Lekarz

W programie „Uwaga” emitowanym w telewizji TVN ukazał się reportaż o 57-letniej pacjentce z Lublina, która nie obudziła się z narkozy po zabiegu wszczepienia implantów. Stomatolog czekał z wezwaniem pogotowia 2,5 godziny. Siostra kobiety zapowiada wa...