Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Higiena oczu w pracy asysty stomatologicznej

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higiena oczu w pracy asysty stomatologicznej

Higiena oczu w pracy asysty stomatologicznej

Praca asystentki czy higienistki stomatologicznej wymaga nie tylko sprawnych dłoni, ale również dobrze funkcjonującego wzroku. Niestety, podczas wykonywania codziennych obowiązków oczy asystentek stomatologicznych są narażone na rozmaite urazy i obciążenia. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać higiena oczu w miejscu pracy i poza nim.

Jak pokazują statystyki, problemy ze wzrokiem dotyczą znacznej części osób związanej zawodowo ze stomatologią. Po pierwsze, ma na to wpływ sposób pracy, polegający w wielu przypadkach na patrzeniu z bardzo bliskiej odległości na zęby i jamę ustną pacjentów, po drugie – pracownicy klinik stomatologicznych są narażeni na urazy mechaniczne oraz działanie promieniowania UV, a po trzecie – wiele asystentek stomatologicznych pełni równocześnie funkcję recepcjonistek, co wiąże się z pracą przed ekranem komputera. To wszystko sprawia, że niezwykle istotną kwestią jest prawidłowa higiena oczu.

Zagrożenia dla wzroku asysty w miejscu pracy

Naczelną zasadą profilaktyki chorób i urazów oczu w pracy asysty stomatologicznej jest stosowanie środków ochrony indywidualnej w postaci specjalnych okularów lub osłonek na oczy. Narząd wzroku jest bowiem narażony na:

oparzenia – np. gorącą parą wodną z autoklawu,
urazy mechaniczne – np. uszkodzenie oczu pyłami lub odpryskami powstającymi w trakcie wykonywania zabiegów leczniczych,
działanie promieniowania UV – w gabinetach stomatologicznych jest ono wykorzystywane do dezynfekcji, może wywołać m.in. uszkodzenie spojówki, urządzenie rogówki i zaćmę,
tzw. zespół suchego oka – objawiający się suchością, pieczeniem i szczypaniem oczu, spowodowany m.in. długotrwałą pracą przy komputerze i związanym z nim rzadszym mruganiem.

Higiena oczu w praktyce

Dobrze funkcjonujący wzrok jest – obok rąk – najważniejszym „narzędziem” w pracy asystentek i higienistek stomatologicznych (wcześniej informowaliśmy już, jak asystentki mogą dbać o zdrowe oraz sprawne stawy). Dlatego, oprócz przestrzegania zasad ochrony osobistej, warto wprowadzić w życie kilka nawyków, które pomogą dbać o oczy.

1. Stosuj nawilżające krople do oczu i suplementy diety z luteiną – luteina to najważniejsza dla zdrowia oczu substancja. Jest naturalnym filtrem przed promieniowaniem UVA i UVB, chroni siatkówkę i soczewkę oka, pomaga utrzymać prawidłową ostrość wzroku.
2. Patrz na zielone – badania dotyczące wpływu kolorów na psychikę udowodniły, że zieleń ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i.. koi oczy. Dlatego po kilku godzinach pracy przed komputerem w recepcji warto przez parę minut popatrzeć na coś zielonego. Może to być choćby stojący w kącie kwiatek.
3. Pamiętaj o właściwej diecie – istnieje wiele produktów spożywczych, które zawierają dobroczynną dla oczu wcześniej wspomnianą luteinę (szpinak, brokuły, groszek zielony), ale także witaminę A (marchewka, dynia, pomidory, ryby), B (fasola, jaja, mleko i jego przetwory) oraz C (papryka, cytrusy, buraczki).
4. Zafunduj oczom relaks – po powrocie z pracy nie włączaj od razu telewizora, ale zafunduj oczom okład z chłodnych torebek zielonej herbaty lub plasterków zielonego ogórka. Przyłożone na kilka minut przyniosą ulgę zmęczonym oczom, zlikwidują opuchliznę i zadziałają przeciwzapalnie.

Podstawą skutecznego działania w sytuacji zagrożenia życie jest praca w zespole. A takie sytuacje mogą mieć miejsce w gabinecie. Pacjent może poczuć się gorzej podczas zabiegu. Gabinet stomatologiczny może też być potraktowany przez ludzi z zewnątrz jako miejsce, gdzie udzielona zostanie pierwsza pomoc. Na obie sytuacje lekarz dentysta i jego współpracownicy muszą być przygotowani.

AF
Fot. Lilly_M, GNU FDL, Wikipedia.org


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

higiena rąk - Dentonet.pl
Higiena rąk to podstawa ochrony przed koronawirusem Asysta

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzy...

dentysta na NFZ - Dentonet.pl
Gmina Inowłódz bez pomocy stomatologicznej na NFZ Lekarz

Inowłódz w województwie łódzkim to jedyna gmina w powiecie tomaszowskim pozbawiona bezpłatnego dostępu do leczenia stomatologicznego – nie ma tam ani jednego gabinetu stomatologicznego współpracującego z NFZ-em. Posłanka Anita Sowińska zwróciła się w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ewa Mazur-Pawłowska - Dentonet.pl
Dokumentacja pacjenta w stomatologii z perspektywy asysty Asysta

– Zapraszam na mój wykład podczas konferencji ASYSDENT 2020 – mówi mec. Ewa Mazur-Pawłowska, jedna z wykładowców tegorocznego ASYSDENTU. – Przedstawię Państwu koncepcję przygotowywania podstawowej dokumentacji pacjenta w stomatologii. Jest to bardzo ...

Zła higiena jamy ustnej to trudniejsza walka z SARS-CoV-2 Lekarz

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-CoV-2 z organizmu pacjenta. Autorzy zaobserwowali, że u pacjentów zaniedbujących higienę jamy ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres