Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Gdzie najwięcej niezadowolonych Polaków z opieki zdrowotnej?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Gdzie najwięcej niezadowolonych Polaków z opieki zdrowotnej?

Gdzie najwięcej niezadowolonych Polaków z opieki zdrowotnej?

We wszystkich województwach poziom niezadowolenia z opieki zdrowotnej jest porównywalny, jednak najgorzej jest w Łódzkiem i Lubuskiem.

Najsłabszą stroną państwowej opieki zdrowotnej jest dostęp do lekarzy specjalistów i diagnostyki – wynika z badania CBOS.

Jak wynika z sondażu, niezadowolenie z opieki zdrowotnej deklaruje prawie cztery piąte ankietowanych (78 proc.).

Według ośrodka można jednak zauważyć, że niezadowolenie w mniejszym stopniu wyrażają mieszkańcy województw: podkarpackiego (69 proc.), opolskiego (70 proc.), świętokrzyskiego (73 proc.), zachodniopomorskiego (73 proc.) i małopolskiego (74 proc.).

Najwyższy poziom niezadowolenia jest z kolei wśród respondentów z województw lubuskiego i łódzkiego (po 85 proc.), podlaskiego i pomorskiego (po 83 proc.).

Badanie pokazało, że w ocenie społecznej najsłabszą stroną państwowej opieki zdrowotnej jest dostępność usług lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych – zarówno jeśli chodzi o czas oczekiwania, lokalizację zakładów świadczących takie usługi, jak i o dogodną godzinę wizyty, np. po pracy czy szkole.

Wśród ogółu badanych dobre zdanie o dostępności usług lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych ma tylko 13 proc. badanych, czego rezultatem jest dość niska ocena tego obszaru działalności służby zdrowia (przeciętna ocena na skali od -1 do +1 wynosi -0,39).

W żadnym regionie kraju CBOS nie odnotował dodatniego bilansu opinii na temat dostępności usług specjalistów i diagnostów.

Nieco częściej dostrzegają ją mieszkańcy województw: podkarpackiego (26 proc. opinii pozytywnych; przeciętna ocena na skali od -1 do +1 wynosi -0,22) i lubelskiego (16 proc.; -0,29), a najrzadziej – lubuskiego (8 proc.; -0,53), kujawsko-pomorskiego (9 proc.; -0,49) i łódzkiego (12 proc.; -0,48).

Według CBOS relatywnie niewielkie regionalne zróżnicowanie opinii o systemie opieki zdrowotnej może brać się w pewnym stopniu stąd, iż w żadnym z województw kondycja państwowej służby zdrowia – mierzona liczbą osób przypadających na jednego lekarza i diagnostę laboratoryjnego, liczbą porad udzielanych przeciętnie przez jednego lekarza oraz liczbą mieszkańców w przeliczeniu na jedną placówkę ambulatoryjnej opieki zdrowotnej – nie może być uznana za jednoznacznie lepszą niż w pozostałych.

Badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 lutego oraz 8-14 marca 2012 roku na reprezentatywnych losowych próbach dorosłych mieszkańców Polski.

źródło: Wirtualnemedia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - limity przyjęć na studia
UMED Łódź: najwięcej chętnych na studia stomatologiczne Lekarz

Najpopularniejszym kierunkiem tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi okazała się stomatologia. O jedno miejsce ubiegało się tam aż szesnastu kandydatów. 18 sierpnia Uczelniana Komisja Rekrutacyjna łódzkiego Uniwersytetu Medyczneg...

listy czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Gdzie do dentysty na NFZ? Znamy listy czynnych gabinetów Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi i na bieżąco aktualizuje listy działających gabinetów stomatologicznych, w których można otrzymać pomoc w czasie pandemii koronawirusa. Na stronach internetowych wszystkich szesnastu oddziałów wojewódzkich Narodoweg...

I Konferencja Dentonet Online – zwrot środków dla niezadowolonych! Lekarz

Już za nieco ponad dwa tygodnie odbędzie się I Konferencja Dentonet Online. Jest to jedyne wydarzenie edukacyjne, w którym organizator zapewnia zwrot 100% wpłaconych środków jeśli poziom wykładów nie spełni oczekiwań uczestników! I Konferencja Dento...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lekarz dentysta - Dentonet.pl
Podlasie: gdzie do dentysty na NFZ? Lista czynnych gabinetów Pacjent

Jak wynika z listy opublikowanej na stronie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ-u, w całym województwie pomocy stomatologicznej udzielają pacjentom 184 gabinety współpracujące z Funduszem. Pełna lista czynnych gabinetów stomatologicznych na Podla...

dentysta - Dentonet.pl
Wielkopolskie: gdzie do dentysty w czasie koronawirusa? Pacjent

Około 300 gabinetów i klinik stomatologicznych w województwie wielkopolskim udziela pomocy pacjentom w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak wynika z listy opublikowanej i aktualizowanej na bieżąco przez wojewódzki oddział NFZ-u, w Wielkop...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres