Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Fizyczna i emocjonalna cena powrotu do pracy w trakcie pandemii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Fizyczna i emocjonalna cena powrotu do pracy w trakcie pandemii

Fizyczna i emocjonalna cena powrotu do pracy w trakcie pandemii

Powrót do pracy po wielotygodniowej przymusowej izolacji nie pozostaje bez wpływu na fizyczną i emocjonalną kondycję większości pracowników gabinetów stomatologicznych: lekarzy, asystentek i higienistek. Refleksjami na ten temat w portalu Dentistry IQ podzieliła się Anne Nugent Guignon, dyplomowana higienistka stomatologiczna ze Stanów Zjednoczonych, a zarazem certyfikowana wykładowczyni.

Kilkunastotygodniowa przerwa w świadczeniu opieki zdrowotnej w praktykach dentystycznych zaskoczyła całą Amerykę, ale trudny był także powrót do ponownie otwartych gabinetów, ponieważ obecne procedury w stomatologii różnią się od tych, które były standardem przed pandemią.

Większość amerykańskich praktyk dokłada starań, by postępować zgodnie z obowiązującymi w USA standardami OSHA (dotyczącymi bezpieczeństwa pracowników) i zaleceniami CDC (kontrola zakażeń), niemniej trudno nadążać za przepisami zmieniającymi się niekiedy z dnia na dzień. Tym bardziej, że dotychczas stosowane procedury w dużym stopniu przestały obecnie obowiązywać.

Dyskusje o tym, jak pracować w nowych warunkach

Pracownicy medyczni gabinetów stomatologicznych na całym świecie obawiają się o własne bezpieczeństwo i dobrostan, jak i bezpieczeństwo swoich pacjentów. Także większość higienistek wyraża niepokój, jak będzie wyglądała ich praca uwzględniając nowe zalecenia w zakresie używania środków ochrony indywidualnej (ŚOI).

W związku z tymi wątpliwościami Anne Nugent Guignon przeszukała bazę medycznych artykułów naukowych PubMed, by zbadać wpływ użytkowania ŚOI na pracowników służby zdrowia. Udało się jej znaleźć niewielką liczbę badań sprzed paru lat, natomiast od początku 2020 r. opublikowano zaledwie kilka nowych. A żeby postawić właściwą diagnozę, potrzebne są aktualne dane w odniesieniu do wszystkich pracownikach medycznych praktyk stomatologicznych.

Prowadząc dyskusje na powyższe tematy, stało się jasne, że wprowadzenie nowych procedur będzie stanowiło poważne wyzwanie zdrowotne, przed którym staną pracownicy praktyk. Nie wiemy przy tym, które problemy mają charakter tymczasowy, a które będą miały długoterminowe, wciąż nieznane konsekwencje? Na te pytania nie można odpowiedzieć na obecnym etapie. Niezbędne może być przystosowanie do nowych wyzwań stojących przed stomatologią, by skutecznie chronić nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Zbieranie danych

8 czerwca Nugent Guignon opublikowała w mediach społecznościowych ośmiopunktowy sondaż dotyczący funkcjonowania praktyk i w ciągu kilku minut uzyskała pierwsze odpowiedzi. Po dwóch dniach w sondażu wzięło udział łącznie 2529 osób – przede wszystkim higienistki, ale też dentyści, asystentki i pracownicy administracyjni praktyk. Większość z nich ponownie pracuje do kilkunastotygodniowej przerwie, a ich opinie odzwierciedlają efekt zderzenia z nową rzeczywistością gabinetów stomatologicznych.

Wstępne wyniki

Nie można na razie przewidzieć, jak będzie wyglądać przyszłe zdrowie pracowników opieki dentystycznej. Nie ma też wiedzy, jakie pytania należałoby zadać w związku z nową sytuacją w stomatologii. Niemniej na podstawie sondażu udało się pozyskać interesujące informacje. Poniżej podano niektóre z nich.

– Aż 92% respondentów stanowiły higienistki stomatologiczne; pozostałe 8% – dentyści, asystenci oraz pracownicy administracji.

– Wiek respondentów był bardzo zróżnicowany: 20–30 lat = 318 osób; 30–40 lat = 736; 40–50 lat = 684; 50–60 lat = 565; powyżej 60 lat = 207 osób.

– Częste odczuwanie bólu głowy przed pandemią (co tydzień lub codziennie) potwierdziło 16% respondentów.

– Odczuwanie bólu głowy obecnie – u 65% respondentów bóle głowy występowały częściej niż wcześniej.

– Trudności w oddychaniu przy użyciu ŚOI – u 49% respondentów występowały one przez cały czas, a u 40% wyraźne trudności zdarzały się od czasu do czasu.

Chwile zwątpienia, złości, strachu? Jak radzić sobie psychicznie w tej trudnej sytuacji? Odpowiada psycholog, autorka „Obrazków do myślenia” Anna Kędzierska. – Zaproście swoje ciało do pomocy. Wasza postawa wpływa na to, w jaki sposób odczuwacie złość czy strach – mówiła Anna Kędzierska podczas swojego wykładu w trakcie tegorocznego Asysdentu Online.

T.H., źródło: www.dentistryiq.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Stomatologia mobilna – chwalona, ale nie w każdym aspekcie Lekarz

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez DentaVox, duża część respondentów uważa, że mobilne gabinety dentystyczne mogą zapewnić zabiegi profilaktyczne i kontrolne na podobnym, a nawet wyższym poziomie niż praktyki stacjonarne. Jednak, zdanie...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

leczenie stomatologiczne w USA - Dentonet.pl
COVID: 52% pacjentów w USA obawia się powrotu do dentysty Lekarz

Ankieta przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez Kaiser Family Foundation (KFF) wykazała, że z powodu COVID-19 więcej niż połowa dorosłych Amerykanów wciąż unika wizyt u dentysty i lekarzy innych specjalności. Dzieje się tak w czasie, gdy coraz w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Covid-19 - Dentonet.pl
Dentyści z USA: nie jesteśmy pewni, czy kontrolujemy ryzyko COVID-19! Lekarz

Większość amerykańskich stomatologów obawia się, czy są w stanie w pełni kontrolować ryzyko zakażenia koronawirusem SAR-CoV-2, a także zapewnić środki ochrony indywidualnej. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez firmę DentaQuest Partner...

powrót do pracy - Dentonet.pl
Fizyczna i emocjonalna cena powrotu do pracy w trakcie pandemii (cz. 2) Asysta

Jak wskazują informacje płynące ze środowiska stomatologicznego, powrót do pracy po trwającym wiele tygodni „zamrożeniu”, połączony z wprowadzeniem nowych procedur, wpływa na stan fizyczny i emocjonalny pracowników gabinetów dentystycznych. Anne Nuge...

stomatologia - Dentonet.pl
UK: tylko co trzeci gabinet stomatologiczny otwarty od 8 czerwca Lekarz

Po dość niespodziewanej decyzji premiera Borisa Johnsona, praktyki dentystyczne w Wielkiej Brytanii, zamknięte w drugiej połowie marca, mogą od 8 czerwca ponownie prowadzić działalność. Choć stomatolodzy z Wysp bez wątpienia chcą wrócić do pracy, zal...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres