Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

ASYSDENT 2023. „Docenić i podnieść rangę zawodu asysty”

Publikacja:
ASYSDENT 2023. „Docenić i podnieść rangę zawodu asysty”

ASYSDENT 2023. „Docenić i podnieść rangę zawodu asysty”

Z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i kierownikiem naukowym Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent rozmawia Tomasz Hankiewicz z redakcji Dentonetu.

Panie Doktorze, za kilka miesięcy odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja konferencji Asysdent. Jak na przestrzeni tej dekady zmienił się zawód asysty?

Jubileusz brzmi dumnie, ale jednocześnie uświadamia jak szybko płynie czas i jak wiele zmieniło się wokół nas, a zmiany te dotyczą także zawodów asystentki i higienistki stomatologicznej. Pewnie niewiele osób pamięta jeszcze tytuł pierwszej edycji naszej konferencji, a brzmiał on: „Dawniej pomoc, dziś asysta”. No i proszę, termin „pomoc dentystyczna” już praktycznie nie funkcjonuje. Prawa ręka dentysty (choć zazwyczaj pracuje po lewej stronie) jest teraz zwana asystą. A założenia pierwszej konferencji w 2013 roku, aby zawód ten nie tyle zmienić, co przede wszystkim docenić i podnieść jego rangę, były – także przez nas – przez kolejne lata mozolnie realizowane.

Mozolnie – co ma Pan na myśli?

Przede wszystkim tworzenie programu każdej kolejnej edycji Asysdentu. Ustalenie tematyki całej konferencji, jak i poszczególnych wykładów, dobór wykładowców to naprawdę żmudne i odpowiedzialne zadanie. Udaje nam się to chyba jednak całkiem dobrze, skoro zainteresowanie Pań asystentek i higienistek naszym wydarzeniem z każdym rokiem rośnie. A nie jest to proste, ponieważ uczestniczki Asysdentu reprezentują różne grupy wiekowe: obok nastoletnich jeszcze uczennic w konferencji biorą udział profesjonalistki z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie asystentki i higienistki. Ten zróżnicowany poziom zawodowy wymaga od nas niemałej ekwilibrystyki przy nadawaniu naszemu wydarzeniu określonego charakteru, jak i wyborze wiodącej tematyki konferencji.

Proszę przypomnieć, jakie zagadnienia były poruszane podczas poprzednich edycji Asysdentu?

Sterylizacja, dezynfekcja, ergonomia, kompetencje miękkie, praca zespołowa. Poruszane były również zagadnienia ogólnomedyczne w kontekście leczenia stomatologicznego. Każdego roku zaproszenie w roli wykładowców przyjmowali moi koledzy po fachu, za co im serdecznie dziękuję, bo dzięki nim poziom merytoryczny i naukowy każdego Asysdentu jest naprawdę wysoki. Oczywiście swoją wiedzą i umiejętnościami dzielą się również asystentki i higienistki aktywne na polu edukacji.

Ale Asysdent to nie tylko sala wykładowa i merytoryka. Oglądając relacje filmowe z kolejnych lat, widzimy dużo energii, radości, roześmiane twarze, a nawet wspólne tańce na Auli 1000 łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Asysdent 2020 185Tak, to znak rozpoznawczy naszej konferencji, że aula jest wypełniona do ostatniego miejsca, a humory naszym „Asysdentkom” zawsze dopisują. Dobra muzyka i świetny wodzirej sprawiają, że pomiędzy wykładami na sali głównej często robi się tanecznie i bardzo wesoło. Zaczęło się to podczas drugiej edycji Asysdentu, gdy w trakcie przerwy wykładowcy spontanicznie podchwycili rytmiczne takty muzyki i… zaczęły się tańce. Ale dobrej energii nie brakuje także podczas wykładów – wystarczy wspomnieć interakcję towarzyszącą każdej prezentacji osteopatów Radka i Małgosi Janczyków, gdy wszystkie uczestniczki z wielkim zaangażowaniem powtarzają ćwiczenia wykonywane na scenie przez wykładowców.

Proszę powiedzieć, jak przez te lata ewoluowała konferencja?

Moim zdaniem każda następna konferencja jest lepsza zarówno pod względem edukacyjnym, jak i organizacyjnym, o czym świadczą wyniki anonimowych ankiet samych uczestniczek oscylujące zawsze między 8 a 9 punktów na 10 możliwych. To z pewnością zasługa naszego doświadczenia i umiejętności wyciągania wniosków z poprzednich edycji. Ale cały czas poszukujemy nowych pomysłów i inspiracji, by co roku zaskakiwać nasze „Asysdentki”. Przykładowo w 2022 roku wprowadziliśmy Grę Asysdent, która polegała na wykonaniu przez uczestniczki określonego zadania na stoisku każdej z uczestniczących w grze firm (kilku wystawców plus organizator konferencji – Dentonet). Projekt ten będziemy realizowali pewnie także w przyszłym roku, być może w nieco innej formule.

Dużym wydarzeniem było bez wątpienia ustanowienie Rekordu Guinnessa w kategorii „Największa Lekcja Stomatologii”.

Tak, stało się to podczas Asysdentu w 2019 roku. Okazało się jednak, że ustanowienie czy pobicie rekordu obwarowane jest wieloma wymogami, których spełnienie restrykcyjnie kontrolują przedstawiciele biura Rekordów Guinnessa. A skoro my mieliśmy lekcję, to samo ustanowienie rekordu musiało być poprzedzone wykładem dotyczącym podejmowanej tematyki, który miałem przyjemność poprowadzić. Nasza lekcja dotyczyła alginatowych mas wyciskowych i zakończyła się zajęciami praktycznymi. Każda ze zgromadzonych w auli Pań miała do dyspozycji indywidualny zestaw składający się z miski, butelki wody, masy wyciskowej oraz mieszadła. I udało się – kilka tygodni później otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie, że ustanowiliśmy światowy Rekord Guinnessa w kategorii „Największa Lekcja Stomatologii”.

Czy przy licznych sukcesach konferencji zdarzały się także trudne momenty?

Asysdent 2020 704Tak, mieliśmy je zresztą wszyscy jako społeczeństwo – i to nawet w skali globalnej. Pandemia pokrzyżowała każdemu z nas wiele ambitnych i pożytecznych planów, tym bardziej więc rzutowała na wydarzenie z udziałem tak dużej liczby uczestników. Byliśmy zmuszeni – zarówno w 2020, jak i 2021 roku – do zmiany terminu konferencji, ale szczęśliwie udało nam się trafić na tzw. „okno pandemiczne”. Wiązało się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, aby zabezpieczyć uczestników i zgodnie z wyśrubowanymi zaleceniami Sanepidu wyposażyć wszystkich w przyłbice, maseczki oraz specjalne dyspensery do płynów dezynfekujących. Ale przyniosło to oczekiwany efekt. W przypadku obu „pandemicznych” konferencji uczestniczki spisały się na medal, stosując się do wszystkich zaleceń i obostrzeń. Po konferencjach nie mieliśmy ani jednego sygnału, by ktokolwiek z uczestników wywiózł z Łodzi COVID.

Na koniec chciałbym spytać o plany na dalsze edycje Asysdentu.

Oczywiście mamy plany, by kontynuować naszą konferencję, dopóty będzie na nią zapotrzebowanie środowiska, choć cieszymy się, że już teraz, po dziewięciu latach, nasze wydarzenie na stałe zagościło w świadomości tej grupy zawodowej. Nie chcę za bardzo wybiegać w przyszłość. Z pewnością już teraz mogę zaprosić na 10. jubileuszowy Asysdent 2023. Natomiast na temat przyszłości na pewno warto rozmawiać i jeśli zaprosi mnie Pan do rozmowy, powiemy na ten temat więcej.

Dziękuję za tę rozmowę i już teraz zapraszam Pana do udziału w następnej.

***

10. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT odbędzie się 13 maja 2023 r. w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi. Wszelkie informacje dotyczące konferencji, formularze zakupu biletów, program i sylwetki wykładowców dostępne będą na stronie https://www.asysdent.pl/. Zapraszamy!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystentka stomatologiczna
Asysta i higienistka: czy znasz historię swojego zawodu? Asysta

Leczeniem stomatologicznym (czytaj: przede wszystkim wykonywaniem ekstrakcji) przez długie wieki zajmowali się m.in. kowale i duchowni, ale już kilkaset lat temu wyodrębnił się zawód lekarza dentysty we współczesnym rozumieniu tego słowa (np. Pierre ...

higienistka - Dentonet.pl
Wielka Brytania: tysiące asystentek odchodzi z zawodu! Asysta

W dyskusji na temat przyszłości brytyjskiej stomatologii w dobie pandemii najwięcej mówi się o sytuacji finansowej lekarzy dentystów – zwłaszcza tych, którzy nie mają podpisanej umowy z Narodową Służbą Zdrowia (NHS) i z tego względu nie mogą liczyć n...

konsolidacja gabinetów - Dentonet.pl
UK: wsparcie dla młodych dentystów w wejściu do zawodu Lekarz

Istniejące od 1841 r. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Wesleyan (Wesleyan Assurance Society) z siedzibą w Birmingham wspiera wybrane grupy zawodowe w osiągnięciu przez nie celów finansowych. W orbicie zainteresowań Wesleyana znaleźli się między innymi mło...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asysdent 1
ASYSDENT 2023: edukacja kluczem do sukcesu zawodowego Asysta

Wciąż myślisz, że wystarczy skończyć obowiązkowy etap nauki zawodowej, żeby mieć zagwarantowaną pracę? Czas najwyższy zmienić swoje nastawienie, zwłaszcza że branża stomatologiczna nieustannie się rozwija. Jeśli nie chcesz zostać w tyle, zadbaj o swo...

elektroniczne PWZ - Dentonet.pl
Prawo Wykonywania Zawodu w formie elektronicznej? Lekarz

Naczelna Izba Lekarska uważa, że proponowane przez rząd wprowadzenie Prawa Wykonywania Zawodu w formie zapisu elektronicznego do aplikacji mTożsamość powinno być fakultatywne. 4 czerwca podczas telekonferencji przedstawiciele ministerstwa zdrowia i ...

ASYSDENT 2020 2301
10 lat minęło... Jubileuszowy ASYSDENT w maju 2023 r. w Łodzi Asysta

13 maja 2023 r. - tę datę powinny zapamiętać wszystkie asystentki i higienistki stomatologiczne w Polsce! Wtedy właśnie w Łodzi odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT - wyda...

dentyści w Wielkiej Brytanii - Dentonet.pl
UK: 47% lekarzy dentystów rozważa odejście z zawodu Lekarz

Niemal połowa brytyjskich lekarzy dentystów może odejść z zawodu w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeśli ograniczenia związane z pandemią COVID-19 zostaną utrzymane. W związku z tym pojawiają się apele o złagodzenie wyśrubowanych środków kontroli zak...

dentysta - Dentonet.pl
UK: w 2020 r. 61% dentystów myślało o odejściu z zawodu Lekarz

Zmieniające się restrykcje, którym brytyjska stomatologia była poddana podczas pandemii COVID-19 dotyczyły m.in. zakresu prac, jakie mogli wykonywać lekarze dentyści. Poważnym wyzwaniem dla wielu z nich było precyzyjne zrozumienie, które procedury są...

KDO Zadrozny
Dostęp przez wyrostek, czyli jak podnieść dno zatoki szczękowej Lekarz

Tylko do najbliższej niedzieli (17 października) w wyjątkowej cenie 99 zł można zakupić dostęp do wykładu "Dostęp przez wyrostek – czyli jak od 10 lat podnoszę dno zatoki szczękowej" autorstwa dr. n. med. Łukasza Zadrożnego. Wykład został zarejestrow...

lekarz - Dentonet.pl
Łódzki protest ws. dopuszczania do wykonywania zawodu Lekarz

- Ta zmiana to jakaś kolosalna pomyłka świadcząca o absolutnym braku odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich - mówi dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Prezydium ORL stanowczo sprzeciwia się projektowi u...

przyznawanie prawa wykonywania zawodu
NIL o warunkowym przyznawaniu prawa wykonywania zawodu Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie oceniło proponowane przez ministerstwo zdrowia zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty odnoszące się do uproszczonego trybu przyznawania warunkowego prawa wykonywania zawodu. Ministerstwo...