Biomateriał kościozastępczy FlexiOss ze znakiem CE
Biomateriał kościozastępczy FlexiOss ze znakiem CE
Biomateriał kościozastępczy FlexiOss uzyskał znak CE, co umożliwia jego sprzedaż i stosowanie medyczne w całej Europie. To sukces badaczy z Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: prof. Grażyny Ginalskiej i dr hab. Anny Belcarz, a także firmy Medical Inventi – spółki założonej jako inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prywatnego kapitału, w celu komercjalizacji badań naukowych wdrażanych na potrzeby profilaktyki i ochrony zdrowia ludzkiego.
Kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi, której akcjonariuszem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie, to jeden z najważniejszych polskich wynalazków medycznych ostatnich lat. Jego głównym składnikiem jest hydroksyapatyt. Materiał jest całkowicie niealergiczny, bez problemu zrasta się z ludzkim ciałem. Co ważne, cechuje się doskonałą plastycznością – można go łatwo formować, nadając mu dowolny kształt. Dzięki temu może być wykorzystywany do wypełniania ubytków kostnych powstałych w wyniku urazów i chorób, w tym nowotworów. Może pozostać w ludzkim ciele do końca życia.
– Innowacyjną cechą FlexiOss są jego własności hemostatyczne – poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów. Może również pełnić rolę nośnika leków przeciwbakteryjnych, co pozwala ograniczać stosowanie antybiotyków po zabiegu. Z punktu widzenia pacjenta, FlexiOss daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu. Oszczędza zatem dodatkowego stresu i bólu – wyjaśnił kierujący projektem mgr Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi, cytowany w komunikacie NCBiR.
FlexiOss może być stosowany w ortopedii, chirurgii urazowej czy szczękowo-twarzowej.
– Według piśmiennictwa, po usunięcia zęba dochodzi o utraty 50% kości. Możemy temu znacząco zapobiec stosując odpowiednie techniki – podkreśla w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Mówi też o skutkach zbyt długiego utrzymawania zęba w jamie ustnej, który powinien zostać usunięty.
AF, źródło: UMLub
Fot. Materiały prasowe
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi, której akcjonariuszem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie, stworzony m.in. przez prof. dr hab. Grażynę Ginalską i dr hab. Annę Belcarz z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersyte...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji