Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zdrowy uśmiech w każdym wieku – jak o niego dbać?

Publikacja:
Zdrowy uśmiech w każdym wieku – jak o niego dbać?

Zdrowy uśmiech w każdym wieku – jak o niego dbać?

Na każdym etapie życia człowieka występują czynniki, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Jakie to czynniki w każdej grupy wiekowej i co możesz zrobić, aby twoi pacjenci zachowali zdrowy uśmiech przez długie lata? Odpowiedzi na te pytania udziela portal Dentistry IQ.

Troska o zdrowie jamy ustnej twoich pacjentów jest ważna nie tylko w kontekście zachowania promiennego uśmiechu, ale przekłada się także na ich ogólne samopoczucie w każdym wieku. Na różnych etapach życia człowieka zdrowie jamy ustnej jest podatne na różne zagrożenia związane z wiekiem. Zrozumienie tych zagrożeń i podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych pomoże chronić uśmiech pacjentów przez całe życie. Na co zatem pacjenci powinni zwracać uwagę w odniesieniu do zagrożeń dla zdrowia jamy ustnej?

Okres niemowlęcy i dzieciństwo (0–12 lat)

Powszechnym błędem jest przekonanie, że zdrowie jamy ustnej małych dzieci nie jest ważne, ponieważ zęby mleczne i tak wypadną. A jak wskazują badania, próchnica rozwija się u 42% dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Prawidłowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej kształtują się już w okresie niemowlęcym i dziecięcym i stanowią one podstawę zdrowego uśmiechu na całe życie. Na tym etapie jest co najmniej kilka zagrożeń, które powinny budzić obawy.

Próchnica butelkowa: Jeżeli zęby dziecka są przez dłuższy czas, a do tego często, narażone na działanie słodkich płynów (np. mleka, mleka modyfikowanego lub soku), może to prowadzić do próchnicy. Położenie niemowlęcia do łóżeczka z butelką czegoś innego niż woda może powodować rozwój szkodliwych bakterii w jamie ustnej malucha, co prowadzi do przebarwień zębów, próchnicy lub przedwczesnej utraty zębów. Można temu zapobiec, czyszcząc dziąsła dziecka miękką ściereczką po każdym karmieniu.

Ssanie kciuka i smoczka: To naturalny u niemowląt i małych dzieci odruch, który zapewnia maluchom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jednak przedłużone ssanie kciuka i smoczka może negatywnie wpływać na zgryz dziecka i rozwój szczęki, powodując – w miarę dorastania – problemy ortodontyczne lub problemy z mową. Pomóż dziecku porzucić nawyk ssania kciuka i smoczka, zanim osiągnie wiek 5 lat – pozwoli to zapobiec powikłaniom jamy ustnej.

Złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej: Brak dobrych nawyków, takich jak regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, może przygotować grunt pod przyszłe problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Chroń uśmiech swojego dziecka od najmłodszych lat, ucząc je szczotkować zęby dwa razy dziennie i przestrzegać regularnych wizyt higienizacyjnych u dentysty.

Okres dojrzewania i lata młodzieńcze (13–19 lat)

W okresie nastoletnim zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej mogą stanowić m.in. zmiany hormonalne i pewne negatywne nawyki. Jest to szczególnie ważny etap, ponieważ pojawiają się zęby stałe i kończy się rozwój szczęk. U 57% Amerykanów w wieku od 12 do 19 lat rozwija się próchnica zębów stałych.

Zmiany hormonalne: Wahania hormonalne w okresie dojrzewania mogą wiązać się z większym ryzykiem zapalenia dziąseł. Młode dziewczęta są szczególnie podatne na zwiększony przepływ krwi do dziąseł, co może powodować ich wrażliwość i tkliwość. Aby zapobiec problemom z dziąsłami, kluczowe w tym czasie staje się utrzymanie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, w tym regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, rutynowe kontrole dentystyczne i wczesne wykrywanie problemów ze zdrowiem jamy ustnej,

Problemy ortodontyczne: Wielu młodych ludzi wymaga leczenia ortodontycznego w celu korekty nieprawidłowo ustawionych zębów lub problemów ze zgryzem. Problemy te wpływają na samoocenę nastolatków, ale mogą również powodować gromadzenie się płytki nazębnej, jeśli szczotkowanie i nitkowanie ciasnych przestrzeni między stłoczonymi zębami staje się problematyczne. Kłopoty te może skutecznie skorygować leczenie ortodontyczne (aparat lub nakładki). Praca z ortodontą może pomóc nastolatkom osiągnąć zdrowszy, bardziej wyrównany uśmiech, poprawić higienę jamy ustnej, zwiększyć pewność siebie i utorować drogę do lepszego długoterminowego zdrowia jamy ustnej.

Papierosy i e-papierosy oraz inne substancje: Nastolatkowie często eksperymentują z różnymi substancjami, a wszystko to może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej. Może to prowadzić do przebarwień zębów, chorób dziąseł, utraty zębów, a nawet raka jamy ustnej.

Wiek dorosły (20–59 lat)

Osoby dorosłe stają w obliczu coraz większej liczby zagrożeń dla zdrowia jamy ustnej. Wraz z wiekiem szkliwo zębów ulega osłabieniu, jesteśmy też bardziej narażeni na różne źródła stresu, jak i ryzyko związane z nieprawidłową dietą oraz nie dość dobrymi nawykami z zakresu higieny jamy ustnej.

Bruksizm: Stres, tak częsty w dorosłym życiu, może prowadzić do nieświadomego zgrzytania zębami lub ich zaciskania – często podczas snu. Powtarzający się nacisk powoduje ścieranie zębów, bóle szczęki i bóle głowy, które przyczyniają się do uszkodzenia szkliwa, nadwrażliwości oraz złamań zębów. Konsultacja z dentystą to pierwszy krok w celu złagodzenia destrukcyjnych skutków bruksizmu.

Słodka lub kwaśna dieta a próchnica i choroby przyzębia: Zagrożenie próchnicą zębów i chorobami przyzębia wzrasta wraz z wiekiem. Prawie połowa (47,2%) wszystkich dorosłych w wieku 30 lat i starszych cierpi na jakąś formę choroby dziąseł, a 70,1% dorosłych w wieku 65 lat i starszych zmaga się z chorobą przyzębia. Słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje mogą wydawać się nieszkodliwe na krótką metę, ale po latach spożywania tych produktów stan zdrowia jamy ustnej wielu dorosłych pogarsza się. Bakterie bytujące w jamie ustnej żywią się cukrem, co prowadzi do stanu zapalnego, który może przekształcić się w chorobę przyzębia, recesję dziąseł, skutkować utratą zębów i przyczynić się do innych ogólnych problemów zdrowotnych. Zdrowa dieta to zdrowe życie na każdym etapie, ale szczególnie ważne jest zachowanie zbilansowanej diety bogatej w białko, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa oraz ograniczenie cukru w wieku dorosłym.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej: Profilaktyka jest kluczem do utrzymania zdrowego uśmiechu, ale brak czasu i ograniczenia finansowe powodują, że wielu dorosłych zaniedbuje zdrowie jamy ustnej, co zwiększa ryzyko problemów z uzębieniem. Priorytetem niezmiennie pozostaje szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codzienne używanie nici dentystycznej oraz wizyty u dentysty w celu regularnych kontroli i przeprowadzania zabiegów higienizacyjnych.

Seniorzy (60 lat i więcej)

Fizyczne, czuciowe i poznawcze upośledzenie, które nierzadko postępuje wraz z wiekiem, może stanowić poważną barierę w prawidłowej higienie jamy ustnej, transporcie do gabinetu dentystycznego czy też komunikacji z lekarzem. Seniorzy muszą być więc świadomi tych nowych zagrożeń dla ich zdrowia jamy ustnej.

Zaburzenia fizyczne, czuciowe i poznawcze: Zapalenie stawów lub inne ograniczenia fizyczne mogą utrudniać seniorom szczotkowanie i nitkowanie zębów. Zachodzące z czasem zmiany sensoryczne i poznawcze również negatywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Aby zachować zdrowie jamy ustnej, seniorzy muszą w razie potrzeby szukać pomocy i np. rozważyć używanie elektrycznej szczoteczki do zębów zamiast manualnej.

Kserostomia: Wiele leków i schorzeń powoduje suchość w jamie ustnej, co sprawia, że seniorzy są bardziej podatni na próchnicę, ponieważ ślina pomaga neutralizować kwasy i wypłukiwać drobinki pokarmowe. Przewlekła suchość w jamie ustnej może prowadzić do infekcji jamy ustnej, trudności w jedzeniu i mówieniu, nieświeżego oddechu, dyskomfortu, zaburzeń smaku oraz szybszego gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Skutkom kserostomii można zapobiegać poprzez odpowiednie nawadnianie, rezygnację z alkoholu i tytoniu oraz stosowanie metod leczenia zaleconych przez lekarza dentystę.

Rak jamy ustnej: Seniorzy są narażeni na podwyższone ryzyko rozwoju raka jamy ustnej ze względu na związane z wiekiem zmiany zachodzące w tkankach jamy ustnej i długotrwałe narażenie na czynniki ryzyka, takie jak tytoń i alkohol. Regularne kontrole dentystyczne są kluczowe, ponieważ dentyści mogą przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku nowotworów jamy ustnej i wykrywać wszelkie podejrzane zmiany na wczesnym etapie.

Zdrowie jamy ustnej to zobowiązanie na całe życie i ważne jest, aby być świadomym zagrożeń, które mogą pojawić się w każdym wieku. A eliminując zagrożenia związane z wiekiem, utrzymując dobrą higienę jamy ustnej i poszukując profesjonalnej opieki dentystycznej, pacjent może chronić zdrowie jamy ustnej i cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie. Profilaktyka jest kluczowa, dlatego zachęcaj swoich pacjentów, aby zdrowe nawyki stały się częścią ich codziennej rutyny.

T.H.

Źródło: https://www.dentistryiq.com/personal-wellness/mouth-body-connection/article/14297011/top-threats-to-oral-health-at-every-age-how-to-protect-your-smile-for-life


POWIĄZANE ARTYKUŁY

PTS sniadanie prasowe 1
Jak prawidłowo dbać o uśmiech nie tylko od święta? Eksperci radzą Lekarz

Zły stan zębów i dziąseł może przyczyniać się do powstawania chorób ogólnoustrojowych, a także ich cięższego przebiegu, powikłań czy też mniejszej efektywności terapii. Według szacunków ministerstwa zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal każdego d...

Maciej Mikolajczyk
Jak diagnozować próchnicę u pacjentów w każdym wieku? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 16 stycznia można zapewnić sobie dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych - przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyj...

papierosy
Kanada: informacje o zagrożeniu zdrowia na każdym papierosie Lekarz

Palacze z większości państw świata (łącznie prawie 140), w tym także z Polski, przyzwyczaili się już do tego, że na każdym opakowaniu papierosów zamieszczane są ilustracje, niekiedy drastyczne, które przedstawiają skutki palenia tytoniu. Pierwszym ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
sorbitol
Sorbitol – popularny zamiennik cukru – nie zawsze zdrowy Asysta

Liczne prowadzone od wielu lat badania potwierdzają negatywny wpływ spożycia cukru na zdrowie, co ma swoje przełożenie na naszą dietę, jak i ofertę handlową wielu producentów żywności. Jednak także substancje stosowane w miejsce cukru nie są wolne od...

zęby sportowców - Dentonet.pl
Sport to zdrowie... jamy ustnej? Nie w każdym przypadku Lekarz

Wzajemny wpływ zdrowia jamy ustnej na zdrowie ogólne od dawna nie budzi kontrowersji w środowisku medycznym. Wiele wskazuje jednak na to, że zależność ta pozostaje mało znana m.in. w świecie sportu. Badania przeprowadzone z udziałem sportowców dowodz...

guma do zucia
Jak prawidłowo dbać o uśmiech nie tylko od święta Pacjent

Zły stan zębów i dziąseł może przyczyniać się do powstawania chorób ogólnoustrojowych, a także ich cięższego przebiegu, powikłań czy też mniejszej efektywności terapii. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal każdego d...

stomatologia mobilna
Stomatologia mobilna – chwalona, ale nie w każdym aspekcie Lekarz

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez DentaVox, duża część pacjentów uważa, że mobilne gabinety dentystyczne mogą zapewnić zabiegi profilaktyczne i kontrolne na podobnym, a nawet wyższym poziomie niż praktyki stacjonarne. Jednak zdaniem wi...

program profilaktyki
Katowice: przedszkolaki zadbają o zdrowy uśmiech Lekarz

W 2023 r. Katowice po raz pierwszy realizują „Program profilaktyczny zapobiegania próchnicy u dzieci”, dzięki któremu dzieci z 34 przedszkoli miejskich będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnych świadczeń stomatologicznych i edukacyjnych. Jak p...

Wojciech Golusinski
Dentysta partnerem onkologa na każdym etapie Lekarz

– Jeśli chodzi o nowotwory okolic głowy i szyi, lekarz dentysta jest partnerem onkologa na każdym etapie: w diagnostyce, podczas leczenia, w rehabilitacji – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i O...

apteczka stomatologiczna
Apteczka dentystyczna w każdym domu! Pacjent

Prawdopodobnie masz w domu apteczkę pierwszej pomocy, która zawiera wszystko, czego możesz potrzebować w przypadku niewielkiego urazu bądź innego problemu zdrowotnego. Prawdopodobnie obejmuje bandaże, plastry, maść lub płyn antyseptyczny, leki przeci...

szkolenia
Dentysta wykładowcą nie na każdym szkoleniu praktycznym Lekarz

Naczelna Rada Lekarska podjęła uchwałę, zgodnie z którą lekarze i lekarze dentyści nie będą mogli być wykładowcami w szkoleniach praktycznych dotyczących udzielania świadczeń zdrowotnych i wykonywania procedur medycznych jeśli uczestnikami takich szk...