Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty

Aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty

Ministerstwo zdrowia odpowiedziało na pytania posłanki Joanny Jaśkowiak w sprawie funkcjonowania opieki stomatologicznej nad dziećmi w naszym kraju. Z danych resortu za 2019 r. wynika, że aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty.

Przypomnijmy – jakiś czas temu posłanka Joanna Jaśkowiak skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pytała o stan stomatologii dziecięcej w naszym kraju, m.in. ile dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym korzysta z opieki pedodonty w ramach NFZ, a ile w gabinetach prywatnych, a także czy ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie stomatologii do przedszkoli i szkół w zakresie badań przesiewowych i kierowania na dalsze leczenie w gabinetach z refundacją w NFZ. Pisaliśmy o tym tutaj.

Niedawno na stronie Sejmu RP ukazała się odpowiedź na interpelację, której udzielił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Jak poinformował, w naszym kraju świadczeń stomatologicznych dzieciom nie musi udzielać stomatolog dziecięcy, ale każdy lekarz dentysta. Z tego względu nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na pytanie, ile dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym korzysta z opieki pedodonty w ramach środków publicznych. Ministerstwo zdrowia nie posiada również informacji na temat liczby dzieci objętych taką opieką w gabinetach prywatnych.

Są dzieci, które nigdy nie były u dentysty

Od 1999 r. w ramach kolejnych edycji programu „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków” są prowadzone corocznie badania, które prezentują stan zdrowia jamy ustnej, stomatologiczne potrzeby profilaktyczno-lecznicze oraz zachowania zdrowotne wskazanych grup wiekowych, w tym dorosłych oraz dzieci w wieku 3, 5, 6, 7, 12, 15 i 18 lat.

I tak np. w 2016 r. okazało się, że aż 13,2% 5-latków ani razu w swoim życiu nie odwiedziło dentysty. W 2017 r. badanie wykazało, że ani razu w gabinecie stomatologicznym nie było ponad 52% 3-latków. W 2018 r. badania stomatologicznego ani razu w swoim życiu nie miało ponad 10% 6-latków, a w 2019 r. – 5,2% 7-latków.

Z badania wynika również, że rodzice zdecydowanie częściej wybierają dla swoich dzieci prywatną opiekę stomatologiczną – w poszczególnych latach deklarowało to od około 37 do około 56% rodziców. Zdecydowanie mniej – bo od 16 do 27% rodziców – chodzi z dzieckiem do dentysty na NFZ.

Jak poinformowano, w 2020 r. ze względu na sytuację epidemiologiczną zaplanowano modyfikację zakresu zadań realizowanych w ramach programu. Obecnie trwają badania socjomedyczne, zostaną też przygotowane 4 zestawy materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (dla czterech grup wiekowych, w tym dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) oraz scenariusze w zakresie zdrowia jamy ustnej, które będą mogły być wykorzystane przez nauczycieli, higienistki stomatologiczne i pielęgniarki szkolne.

– Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma profilaktyki, nie ma planowego leczenia – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

Oprac. AF

Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Pomysł polskich badaczy na szczepionkę przeciw COVID-19 Lekarz

Badacze z Gdańska i Krakowa łączą siły, aby wspólnie opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę przeciw COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa - tłumaczy w...

COVID-19 - Dentonet.pl
Stomatologia w Australii: nie było dobrze, będzie gorzej Lekarz

Mimo że większość mieszkańców Australii jest świadomych wartości dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, problemem dla wielu pozostaje dostęp do usług dentystycznych. Nowy, opublikowany 31 lipca raport Australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej...

szkliwiak szczęki - Dentonet.pl
27 lat nie był u dentysty, stracił 90% szczęki Lekarz

50-letni Darren Wilkinson, zamieszkujący Wielką Brytanię, przez 27 lat nie był u dentysty. Kiedy już do niego trafił, okazało się, że ma w szczęce guza wielkości pięści. Stracił większość zębów i 90% szczęki. Nie może prawidłowo jeść, pić i mówić. 5...

ROZWIŃ WIĘCEJ
doraźna pomoc USA - Dentonet.pl
USA: idź do dentysty, nie na pogotowie ratunkowe! Lekarz

Aby zapobiec nadmiernemu obciążeniu stacji pogotowia i szpitali w stanie Utah (południowy-zachód USA), tamtejsi lekarze stomatolodzy przypominają opinii publicznej, że – pomimo pandemii koronawirusa – niektóre gabinety są nadal otwarte i prowadzą dor...

okulary - Dentonet.pl
Okulary dla dentysty to zakup osobisty Lekarz

Okulary z soczewkami korygującymi są zakupem osobistym i nie można ich uznać za koszt podatkowy – taką odpowiedź na złożoną interpretację podatkową uzyskała dentystka.Prowadząca własny gabinet dentystka złożyła do Krajowej Informacji Skarbowej pytani...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres