Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

12-24 mln zł na zakup dentobusów – ustawa przyjęta przez Sejm

Brak komentarzy | Publikacja:
12-24 mln zł na zakup dentobusów – ustawa przyjęta przez Sejm

12-24 mln zł na zakup dentobusów – ustawa przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Dotyczy ona zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Zgodnie z ustawą, od 12 do 24 mln zł zainwestowane zostanie w dentobusy.

Przypomnijmy – zgodnie z projektem ustawy o systemie medycyny szkolnej, polscy uczniowie będą objęci w szkołach profesjonalną opieką zdrowotną. System będzie obejmował gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę, gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół oraz dentobusy, które będą świadczyć wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet. Na początek planowany jest zakup po jednym dentobusie dla każdego województwa. Będzie on miał takie same zadania, jak stacjonarny gabinet, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy.

Pieniądze na zakup dentobusów będą pochodziły z dodatkowych środków na ochronę zdrowia, które na mocy ustawy przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm, jeszcze w tym roku zasilą służbę zdrowia. – Spodziewamy się większej ilości pieniędzy w zdrowiu, a to jest coś niezwykle istotnego. Służba zdrowia w Polsce od bardzo dawna jest niedofinansowana i każde dodatkowe środki do naszej dyspozycji są potrzebne – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jak określono w ustawie, na zakup dentobusów przeznaczonych zostanie od 12 do 24 mln zł. 63,8 mln zł trafi na zakup sprzętu w zakresie onkologii, pediatrii i chirurgii dla oddziałów klinicznych w szpitalach oraz centrów onkologii, 60 mln zł – na zakup sprzętu i aparatury dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego, zaś 134 mln zł – na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Niezależnie od ustawy, już na początku miesiąca minister zdrowia wystąpił do ministra rozwoju i finansów o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia o 323,7 mln zł. – Chcemy przeznaczyć tę kwotę na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla jednostek podległych i nadzorowanych przez ministerstwo: szpitali klinicznych, szpitali ogólnych, instytutów badawczych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa – dodał Radziwiłł.

Trwają także uzgodnienia dotyczące przekazania jeszcze w 2017 r. dodatkowych środków z budżetu państwa dla Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie nadwykonań świadczeń opieki zdrowotnej (ok. 1–1,5 mld zł). – Zakupimy dodatkowe świadczenia, przede wszystkim w tych obszarach, w których kolejki są najdłuższe, takich jak operacje zaćmy czy operacje wymiany stawu biodrowego. Przyczyni się to do skrócenia kolejek – podsumował minister Radziwiłł.

Dentobus Polska to efekt współpracy pasjonatów medycyny stomatologicznej i motoryzacji. – Już jedna z pierwszych naszych akcji pokazała, że Dentobus jest potrzebny – mówił podczas konferencji prasowej w Łodzi Michał Swoboda, pomysłodawca pierwszego polskiego Dentobusa. Wspólnie z Tomaszem Rossetem z Regionalnej Rady Olimpijskiej Michał Swoboda zapowiedział szereg akcji profilaktycznych. Zapraszamy na zapis konferencji prasowej.

AF

Fot. Ministerstwo zdrowia


POWIĄZANE ARTYKUŁY

środki ochrony - Dentonet.pl
Kolejne 100 mln zł na zakup środków ochrony i sprzętu medycznego Lekarz

22 maja br. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał z Agencją Rezerw Materiałowych umowę o dofinansowanie projektu pt. Realizacja przez Agencję Rezerw Materiałowych działań w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Cała inw...

inwestycje - Dentonet.pl
550 mln zł m.in. na zakup środków ochrony indywidualnej Lekarz

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał decyzje dla 5 projektów na wsparcie systemu ochrony zdrowia w zapobieganiu, przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu COVID-19. Inwestycje będą współfinansowane ze środków europejskich w ramach funduszowego paki...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
NFZ zaleca zawieszenie leczenia stomatologicznego i pracy dentobusów Lekarz

Centrala NFZ-u zaleciła ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania m.in. świadczeń stomatologicznych. Zalecane jest także całkowite zawieszenie pracy dentobusów. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji