Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Trudne pytania o stomatologię – interpelacja posła Michała Dworczyka

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Trudne pytania o stomatologię – interpelacja posła Michała Dworczyka

Trudne pytania o stomatologię – interpelacja posła Michała Dworczyka

Poseł Michał Dworczyk wystosował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta m.in. o opiekę stomatologiczną dzieci i młodzieży.

Jak podkreślił poseł Michał Dworczyk, obecna opieka stomatologiczna dzieci i młodzieży nie zapewnia im dostępu do odpowiedniej profilaktyki chorób jamy ustnej. – Dzieci mają bardzo ograniczony dostęp do opieki stomatologicznej w swoich placówkach, a rodziców nie stać na systematyczną, prywatną opiekę stomatologiczną. W szkołach podstawowych często prowadzona jest jedynie grupowa profilaktyka fluorkowa, wykonywana metodą nadzorowanego przez higienistkę szkolną szczotkowania zębów. Profilaktyka ta obecnie obejmuje uczniów w klasach I-VI, kilka razy w roku, w odstępach sześciotygodniowych – stwierdził w interpelacji.

6 czerwca 2016 r. minister zdrowia na mocy zarządzenia powołał zespół do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci. Jego zadaniem było m.in. opracowanie koncepcji stomatologicznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i strategii jej wdrożenia. W związku z tym poseł zwrócił się do ministra z następującymi pytaniami:

1. Czy profilaktyka fluorkowa obejmująca dotychczas uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI będzie prowadzona również w roku szkolnym 2017/2018? Jeśli tak, to czy rozszerzona zostanie o uczniów klas siódmych?

2. Jakie inne działania podejmuje obecnie resort zdrowia w celu wczesnego wykrywania i leczenia próchnicy oraz skutecznej profilaktyki stomatologicznej wśród dzieci i młodzieży?

3. Na jakim etapie jest opracowywana koncepcja stomatologiczna opieki zdrowotnej, w tym opieki stomatologicznej w szkole, na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci?

4. Kto będzie koordynował opiekę nad dzieckiem sprawowaną w szkole z tą realizowaną przez zespół POZ (i lekarza), pod którego opieką jest dziecko w wieku szkolnym?

5. Czy znane są już wyniki pracy zespołu do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci? Czy w związku z opracowywanymi założeniami do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, resort rozważa również zdefiniowanie „od nowa” roli oraz zadań pielęgniarki, higienistki szkolnej oraz stomatologa opiekującego się dziećmi?

Gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach to jeden z punktów expose premier Beaty Szydło, wygłoszonego w listopadzie 2015 r. Wydawać by się mogło, że to pomysł oceniany pozytywnie przez obie największe partie polityczne w kraju i tylko wypatrywać szybkiej realizacji… Tymczasem posłanka PO Lidia Gądek jest innego zdania. – Gabinety stomatologiczne w szkołach – można, ale po co? – pytała podczas debaty parlamentarnego zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki, którego jest przewodniczącą. Dodała, że są to zazwyczaj kwestie haseł wyborczych i politycznych, a nie rzeczywistych działań rozwiązujących problemy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci.

AF
Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus
Poseł Truskolaski pyta o udostępnianie dentobusów wojewodom Lekarz

W skierowanej do ministra zdrowia interpelacji poseł Krzysztof Truskolaski pyta, czy zgodnie z projektem ustawy zakupione dentobusy zostały już przekazane wojewodom.Przypomnijmy – pod koniec 2017 r. ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odebr...

interpelacja - Dentonet.pl
Kolejne poselskie pytania o szkolne gabinety stomatologiczne Lekarz

Posłanka Joanna Mucha wystosowała kolejną interpelację w sprawie finansowania szkolnych gabinetów stomatologicznych. Chodzi m.in. o zamknięcie gabinetu przy Szkole Podstawowej nr 50 w Lublinie, która nie otrzymała kontraktu z NFZ-em.Jak poinformowała...

kontrola NIK - Dentonet.pl
NIK skontroluje szkolne gabinety lekarskie i stomatologiczne Lekarz

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła sprawdzanie opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Skontrolowane zostają m.in. szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej, placówki lecznicze i gabinety stomatologiczne. O udział w kontroli prosze...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: profilaktyka fluorkowa nie dla klas VII Asysta

W odpowiedzi na interpelację posła Michała Dworczyka wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że w kolejnych latach profilaktyką fluorkową w szkołach objęci będą uczniowie jedynie z klas I-VI.Kilka tygodnie temu poseł Michał Dworcz...

system medycyny szkolnej - Dentonet.pl
Resort zdrowia zaprezentował ustawę o medycynie szkolnej Lekarz

Ministerstwo zdrowia opublikowało we wtorek projekt ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wielu szkolnym. Zakłada on, że dyrektor szkoły będzie miał obowiązek zapewnić uczniom dostęp do dentysty w gabinecie szkolnym albo w gabinecie zlokalizowanym po...

gabinety w szkołach - Dentonet.pl
60 mln zł więcej na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży Lekarz

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko odpowiedziała na interpelację posła Pawła Bańkowskiego w sprawie rządowej obietnicy tworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach oraz leczenia dzieci i młodzieży.W swojej interpelacji poseł Bańkowski p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres