Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Do dentysty z elektronicznym dowodem osobistym?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Do dentysty z elektronicznym dowodem osobistym?

Do dentysty z elektronicznym dowodem osobistym?

W dobie dynamicznego rozwoju systemów teleinformatycznych w Polsce, nadal ani lekarze, lekarze dentyści ani pacjenci, nie mają dostępu do nowoczesnych rozwiązań jak np. e-recepty, e-skierowania czy nawet bazy elektronicznej dokumentacji medycznej.

A chyba już najwyższy czas, aby stomatolog widział przebieg leczenia jamy ustnej pacjenta na monitorze komputera i miał dostęp do zdjęć rtg na kliknięcie.

Ministerstwo Zdrowia autorem projektu

Projekt w tej sprawie przygotowało ministerstwo zdrowia. Według jego zapisów Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli tzw. platforma e-zdrowie, dawałaby szerokie możliwości wykorzystania zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów jak np. Elektroniczne Konto Pacjenta.

Jednak projekt utknął w Sejmowej Komisji Zdrowia. Nie powołano podkomisji, która miała przyjrzeć się dokładnie proponowanym przepisom. Posłowie argumentowali, że potrzebują czasu na przestudiowanie kilkuset stron projektu.

Zresztą to posiedzenie Komisji Zdrowia, obfitowało raczej w krytykę i mnożenie wątpliwości, co do kształtu projektu. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zwrócili uwagę, że usunięto z projektu zapisy, które przewidywały wprowadzenie elektronicznych dokumentów: Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ), Karty Specjalisty Medycznego (KSM) i Karty Specjalisty Administracyjnego (KSA).

KUZ miała zawierać dane na temat prawa do świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych, a KSM dać możliwość podpisu elektronicznego e-recepty i dokumentować prawo wykonywania zawodu lekarzy, dentystów, ratowników medycznych, farmaceutów czy laborantów.

Ministerstwo zdrowia przekonuje, że rząd przedstawił projekt ustawy bez karty specjalisty medycznego, ponieważ możliwość złożenia podpisu elektronicznego ma umozliwić w najbliższych latach elektroniczny dowód osobisty.

System powszechnej identyfikacji obywateli

I tu chyba tkwi klucz do sprawy. Aby elektroniczny dowód osobisty mógł w Polsce funkcjonować, konieczny jest sprawny system powszechnej elektronicznej identyfikacji obywateli. Czyli najprościej, aby rejestr danych PESEL i rejestr dowodów osobistych były kompatybilne. A w tej sprawie pomimo jak najlepszych intencji i wysiłku urzędników, na razie jest tylko "chęć podjęcia prac nad wdrażaniem”.

A dodatkowo, jeśli uzmysłowimy sobie system wdrażania czegokolwiek, przedzieranie się przez przetargi na realizację projektów, potem przez odwołania i ogłoszenia nowych przetargów, to elektroniczny dowód, a z nim elektroniczna karta pacjenta i bezpieczny dostęp do dokumentacji medycznej oddala się niebezpiecznie w przyszłość.


ab


źródło:wp.pl
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Komisja.jpg
Orzekanie o zdarzeniach medycznych Lekarz

Ministerstwo Zdrowia podjęło inicjatywę, by wprowadzić nowe przepisy odnośnie pracy wojewódzkich komisji, które orzekają o zdarzeniach medycznych. Trwają prace nad nowelizacją ustawy ......

ROZWIŃ WIĘCEJ
dr_docs.jpg
Apel do lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Specjaliści leczenia bólu, organizacje pozarządowe, organizacje pacjentów, lekarskie towarzystwa naukowe i Ministerstwo Zdrowia sygnalizują, że pacjenci w Polsce mają niedostateczną o......

comphands_1.jpg
E-system w ochronie zdrowia już za 6 miesięcy Lekarz

Jak zapowiada Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, już za pół roku ruszy platforma P1. Głównymi funkcjonalnościami platformy  będą elektroniczne recepty, skie......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres