Dentonet
E-mail

Kongres FDI: weźmiemy z niego to, co najlepsze – wywiad z prof. Dominiak

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kongres FDI: weźmiemy z niego to, co najlepsze – wywiad z prof. Dominiak

Kongres FDI: weźmiemy z niego to, co najlepsze – wywiad z prof. Dominiak

– Trzeba z dumą mówić o polskich sukcesach stomatologii, ale nie spuszczać oka z dokonań kolegów z zagranicy. Kongres FDI przetarł szlak modelowi edukacji, do którego warto zmierzać – przekonuje w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, przewodnicząca Polskiego Komitetu Naukowego Kongresu, kierownik Katedry i Zakład Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Kongres FDI w Poznaniu. Udało nam się

141 ekspertów z ponad 30 krajów, setki wykładów, unikalne spotkania „Meet the Expert”, ponad 800 sesji posterowych i plakatowych, Dzień Ukraiński i Dzień Niemiecki, warsztaty, zabiegi na żywo – jak udało się to wszystko zrealizować w ramach FDI 2016 Poznań?

Faktycznie, wszystkie statystyki dotyczące Kongresu FDI, w tym części edukacyjnej, brzmią imponująco. Ideą Kongresu było stworzenie płaszczyzny wymiany aktualnej wiedzy i doświadczeń we wszystkich dziedzinach stomatologii – i z opinii, które do mnie docierają, udało nam się.

Nam, a więc komu?

Organizatorom, czyli Światowej Federacji Dentystycznej FDI oraz Polskiemu Komitetowi Organizacyjnemu, w skład którego weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz firmy Exactus, a także członkowie organizacji wspierających wydarzenie – Naczelnej Izby Lekarskiej i Fundacji Be Active Dentist. Należy pamiętać, że Polski Komitet Naukowy, którym miałam przyjemność kierować, odpowiadał za przygotowanie 25 proc. całości programu, za kolejne 25 proc. odpowiadał Komitet Edukacyjny FDI, natomiast pozostałe 50 proc. to była praca wspólna.

Nie brakuje opinii, że sukces naukowy Kongresu to zasługa przede wszystkim prof. Marzeny Dominiak. Jak ocenia Pani współpracę z FDI?

To było absolutnie nowe doświadczenie. FDI jest bardzo wymagająca i lubi mieć wszystko pod kontrolą. Projektując „polską” część programu edukacyjnego mieliśmy z tyłu głowy poprzednie 103. edycje wydarzenia, historię, prestiż. Oczekiwania były duże, na szczęście FDI zostawiła nam miejsce na kreatywność, stąd formuła programu w znacznym stopniu różniła się od tych, które znają bywalcy Kongresów z poprzednich lat.

I wydaje się, że delegaci FDI – dokładnie Parlamentu – to docenili, ponieważ zajęła pani wysokie miejsce w głosowaniu na członków kandydujących do Komitetu Edukacyjnego FDI. Wprawdzie nie udało się ostatecznie dostać do Komitetu, ale 6 miejsce na 16 kandydatów to dobry prognostyk na przyszłość.

Z dużym dystansem podchodziłam do tej rywalizacji. FDI właściwie zna mnie tylko ze współpracy przy Kongresie, w konkursie brały osoby znaczenie lepiej umocowane z strukturach federacji. O zwycięstwo było naprawdę trudno, ale to prawda, udało się zrobić pierwszy krok, aby w zespołach roboczych FDI w przyszłości Polska miała swój akcent.

Efekt dla Polski

Jaki to może dać dla Polski efekt? Na kolejną organizację kongresu w najbliższych latach z pewnością liczyć nie możemy.

Traktuję to jako kolejne zawodowe wyzwanie, szansę rozwoju. Oczywiście, Kongres nie wróci do Polski w ciągu najbliższych lat, ale dalej będzie odbywał się w innych krajach. Będąc członkiem Komitetu Edukacyjnego FDI łatwiej promować polską stomatologię poza granicami. W Poznaniu zaprezentowało się wielu znakomitych ekspertów – dlaczego nie mieliby dołączyć do grona prelegentów Kongresów FDI na dłużej? Praca w Komitecie to także okazja do obcowania z najlepszymi fachowcami, co niewątpliwie ułatwi zaproszenie ich również do Polski, np. z wykładem w ramach programu naukowego kolejnych edycji CEDE.

Efekty Kongresu FDI dla polskiej stomatologii

Co po Kongresie FDI wiadomo na temat potrzeb edukacyjnych polskich lekarzy dentystów?

Przede wszystkim wiemy, że chcą się uczyć i coraz chętniej doceniają możliwości międzynarodowej wymiany doświadczeń. Edukacja w stomatologii już dawno przestała mieć wymiar jedynie lokalny. Lekarze szkolą się zagranicą, do Polski przyjeżdżają eksperci z całego świata, coraz popularniejsze są kursy internetowe. Trzeba z dumą mówić o polskich sukcesach stomatologii, ale nie spuszczać oka z dokonań kolegów z zagranicy. Kongres FDI przetarł szlak modelowi edukacji, do którego warto zmierzać.

Które tematy w stomatologii są teraz na czasie?

Ciągle analizujemy dane z systemu, który zbierał dane o uczestnictwie lekarzy w poszczególnych wykładach. Wiadomo już, że największym zainteresowaniem cieszyły się wykłady prof. Reinharda Hickela – „Nowe kompozyty typu bulkfill – opłacalne rozwiązanie, czy zbyt duże ryzyko?” (562 osoby), dr Alpdogana Kantarci’ego – „Aktywacja i ustępowanie stanu zapalnego tkanek przyzębia: strategie terapeutyczne oparte na biologii” (452 osoby) i prof. Gila Alcoforado – „Niechirurgiczne leczenie periodontologiczne: Zmiana podejścia po 32 latach praktyki” (446 osób). W „czołówce” znalazły się prelekcje prof. Katarzyny Emerich, dr Jolanty Kostrzewy Janickiej i dr Bartosza Cerkaskiego.

To twarda praktyka, nie zapominajmy jednak, że w Poznaniu podejmowano również tematy społeczne, ważne dla każdego lekarza dentysty: zdrowie jamy ustnej a starzejące się społeczeństwa, odporność na antybiotykoterapię, ograniczanie stosowania amalgamatu czy standaryzacja procedur stomatologicznych. Także podczas Kongresu delegaci Parlamentu przedstawili nową definicję zdrowia jamy ustnej, zaznaczając, że jest podstawowym składnikiem zdrowia i dobrostanu fizycznego i psychicznego. Przez cały Kongres FDI naprawdę obcowaliśmy ze stomatologią na najwyższym z możliwych poziomów.

Dziękuję za rozmowę.

Prof. Honorata Shaw, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, w rozmowie z Dentowizją opowiada o swoich wrażeniach ze światowego kongresu FDI, który po raz pierwszy odbył się w Polsce. Rozmawiamy o kwestiach organizacyjnych, ale i merytorycznych kongresu oraz obrad parlamentu FDI.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

FDI - Dentonet.pl
Kongres dentystyczny FDI tym razem o zdrowiu przyzębia Lekarz

W dniach 29 sierpnia – 1 września w Madrycie odbędzie się coroczny Światowy Kongres Dentystyczny FDI. Tym razem tematem przewodnim spotkania dentystów z całego świata będzie zdrowie przyzębia.Po raz szósty kongresowi FDI towarzyszyć będzie World Oral...

international-conference-1597531_960_720
Światowy kongres stomatologii laserowej w Polsce w 2022 roku! Lekarz

Światowy Kongres Federacji Stomatologii Laserowej w Polsce w 2022 roku? - To już potwierdzona informacja – poinformowała dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej.Do Polski (najprawdopodobniej do Krakowa, gd...

ROZWIŃ WIĘCEJ
naukowy zawrót głowy - Dentonet.pl
Naukowy zawrót głowy na CEDE 2017 – zgłoszenia do 30 maja Lekarz

Tylko do 30 maja br. organizatorzy Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (w trakcie targów CEDE 2017) czekają na zgłoszenia kolejnych autorów obronionych prac doktorskich ze wszystkich dziedzin stomatologii, którzy chcą podzielić się wiedzą podczas ses...

Kongres Unii Stomatologii Polskiej - Dentonet.pl
Rozpoczęła się rejestracja na Kongres Unii Stomatologii Polskiej Lekarz

Od 10 kwietnia można rejestrować się na Kongres Unii Stomatologii Polskiej, który będzie towarzyszył 26. edycji Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE. W Poznaniu w dniach 14-16 września dojdzie do spotkania na szczycie – bizne...

Nie będzie CEDE
Naukowy zawrót głowy podczas wystawy stomatologicznej CEDE 2017 Lekarz

Takiej propozycji dla autorów obronionych prac doktorskich i habilitacyjnych z różnych dziedzin stomatologii oraz studentów w Polsce jeszcze nie było. Organizatorzy Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, towarzyszącego 26. edycji CEDE (14-16 września 2...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres