Dentonet
E-mail

Kongres FDI: weźmiemy z niego to, co najlepsze – wywiad z prof. Dominiak

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kongres FDI: weźmiemy z niego to, co najlepsze – wywiad z prof. Dominiak

Kongres FDI: weźmiemy z niego to, co najlepsze – wywiad z prof. Dominiak

– Trzeba z dumą mówić o polskich sukcesach stomatologii, ale nie spuszczać oka z dokonań kolegów z zagranicy. Kongres FDI przetarł szlak modelowi edukacji, do którego warto zmierzać – przekonuje w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, przewodnicząca Polskiego Komitetu Naukowego Kongresu, kierownik Katedry i Zakład Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Kongres FDI w Poznaniu. Udało nam się

141 ekspertów z ponad 30 krajów, setki wykładów, unikalne spotkania „Meet the Expert”, ponad 800 sesji posterowych i plakatowych, Dzień Ukraiński i Dzień Niemiecki, warsztaty, zabiegi na żywo – jak udało się to wszystko zrealizować w ramach FDI 2016 Poznań?

Faktycznie, wszystkie statystyki dotyczące Kongresu FDI, w tym części edukacyjnej, brzmią imponująco. Ideą Kongresu było stworzenie płaszczyzny wymiany aktualnej wiedzy i doświadczeń we wszystkich dziedzinach stomatologii – i z opinii, które do mnie docierają, udało nam się.

Nam, a więc komu?

Organizatorom, czyli Światowej Federacji Dentystycznej FDI oraz Polskiemu Komitetowi Organizacyjnemu, w skład którego weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz firmy Exactus, a także członkowie organizacji wspierających wydarzenie – Naczelnej Izby Lekarskiej i Fundacji Be Active Dentist. Należy pamiętać, że Polski Komitet Naukowy, którym miałam przyjemność kierować, odpowiadał za przygotowanie 25 proc. całości programu, za kolejne 25 proc. odpowiadał Komitet Edukacyjny FDI, natomiast pozostałe 50 proc. to była praca wspólna.

Nie brakuje opinii, że sukces naukowy Kongresu to zasługa przede wszystkim prof. Marzeny Dominiak. Jak ocenia Pani współpracę z FDI?

To było absolutnie nowe doświadczenie. FDI jest bardzo wymagająca i lubi mieć wszystko pod kontrolą. Projektując „polską” część programu edukacyjnego mieliśmy z tyłu głowy poprzednie 103. edycje wydarzenia, historię, prestiż. Oczekiwania były duże, na szczęście FDI zostawiła nam miejsce na kreatywność, stąd formuła programu w znacznym stopniu różniła się od tych, które znają bywalcy Kongresów z poprzednich lat.

I wydaje się, że delegaci FDI – dokładnie Parlamentu – to docenili, ponieważ zajęła pani wysokie miejsce w głosowaniu na członków kandydujących do Komitetu Edukacyjnego FDI. Wprawdzie nie udało się ostatecznie dostać do Komitetu, ale 6 miejsce na 16 kandydatów to dobry prognostyk na przyszłość.

Z dużym dystansem podchodziłam do tej rywalizacji. FDI właściwie zna mnie tylko ze współpracy przy Kongresie, w konkursie brały osoby znaczenie lepiej umocowane z strukturach federacji. O zwycięstwo było naprawdę trudno, ale to prawda, udało się zrobić pierwszy krok, aby w zespołach roboczych FDI w przyszłości Polska miała swój akcent.

Efekt dla Polski

Jaki to może dać dla Polski efekt? Na kolejną organizację kongresu w najbliższych latach z pewnością liczyć nie możemy.

Traktuję to jako kolejne zawodowe wyzwanie, szansę rozwoju. Oczywiście, Kongres nie wróci do Polski w ciągu najbliższych lat, ale dalej będzie odbywał się w innych krajach. Będąc członkiem Komitetu Edukacyjnego FDI łatwiej promować polską stomatologię poza granicami. W Poznaniu zaprezentowało się wielu znakomitych ekspertów – dlaczego nie mieliby dołączyć do grona prelegentów Kongresów FDI na dłużej? Praca w Komitecie to także okazja do obcowania z najlepszymi fachowcami, co niewątpliwie ułatwi zaproszenie ich również do Polski, np. z wykładem w ramach programu naukowego kolejnych edycji CEDE.

Efekty Kongresu FDI dla polskiej stomatologii

Co po Kongresie FDI wiadomo na temat potrzeb edukacyjnych polskich lekarzy dentystów?

Przede wszystkim wiemy, że chcą się uczyć i coraz chętniej doceniają możliwości międzynarodowej wymiany doświadczeń. Edukacja w stomatologii już dawno przestała mieć wymiar jedynie lokalny. Lekarze szkolą się zagranicą, do Polski przyjeżdżają eksperci z całego świata, coraz popularniejsze są kursy internetowe. Trzeba z dumą mówić o polskich sukcesach stomatologii, ale nie spuszczać oka z dokonań kolegów z zagranicy. Kongres FDI przetarł szlak modelowi edukacji, do którego warto zmierzać.

Które tematy w stomatologii są teraz na czasie?

Ciągle analizujemy dane z systemu, który zbierał dane o uczestnictwie lekarzy w poszczególnych wykładach. Wiadomo już, że największym zainteresowaniem cieszyły się wykłady prof. Reinharda Hickela – „Nowe kompozyty typu bulkfill – opłacalne rozwiązanie, czy zbyt duże ryzyko?” (562 osoby), dr Alpdogana Kantarci’ego – „Aktywacja i ustępowanie stanu zapalnego tkanek przyzębia: strategie terapeutyczne oparte na biologii” (452 osoby) i prof. Gila Alcoforado – „Niechirurgiczne leczenie periodontologiczne: Zmiana podejścia po 32 latach praktyki” (446 osób). W „czołówce” znalazły się prelekcje prof. Katarzyny Emerich, dr Jolanty Kostrzewy Janickiej i dr Bartosza Cerkaskiego.

To twarda praktyka, nie zapominajmy jednak, że w Poznaniu podejmowano również tematy społeczne, ważne dla każdego lekarza dentysty: zdrowie jamy ustnej a starzejące się społeczeństwa, odporność na antybiotykoterapię, ograniczanie stosowania amalgamatu czy standaryzacja procedur stomatologicznych. Także podczas Kongresu delegaci Parlamentu przedstawili nową definicję zdrowia jamy ustnej, zaznaczając, że jest podstawowym składnikiem zdrowia i dobrostanu fizycznego i psychicznego. Przez cały Kongres FDI naprawdę obcowaliśmy ze stomatologią na najwyższym z możliwych poziomów.

Dziękuję za rozmowę.

Prof. Honorata Shaw, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, w rozmowie z Dentowizją opowiada o swoich wrażeniach ze światowego kongresu FDI, który po raz pierwszy odbył się w Polsce. Rozmawiamy o kwestiach organizacyjnych, ale i merytorycznych kongresu oraz obrad parlamentu FDI.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Marzena-Dominiak-kongres-FDI
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wg prof. Marzeny Dominiak Lekarz

- Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, jak sama nazwa wskazuje, jest stowarzyszeniem dotyczącym stomatologii, więc nie powinno zrzeszać tylko lekarzy dentystów, ale też higienistki, techników dentystycznych. Chcemy zaprosić do współpracy przedstawici...

PTS
Obrady Komitetu ds. Edukacji FDI z udziałem prof. Marzeny Dominiak Lekarz

Przygotowania do Kongresów FDI w Buenos Aires (2018) i San Francisco (2019), a także obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2018 były głównymi tematami spotkania członków Komitetu ds. Edukacji Światowej Federacji Dentystycznej FDI, które odbyło ...

Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Prof. Marzena Dominiak szefową Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Lekarz

Oficjalny fanpage Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego poinformował, że podczas wyborów władz PTS-u w Krakowie na nową szefową organizacji została wybrana prof. Marzena Dominiak.Prof. Marzena Dominiak od wielu lat kieruje Katedrą i Zakładem Chirur...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Cede2017
26. wystawa stomatologiczna CEDE 2017 – powiew zmian Lekarz

Miało być inaczej i było. 16 września w Poznaniu zakończyła się 26. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE 2017. W festiwalu nowoczesnych technologii dentystycznych oraz równolegle trwającym Kongresie Unii Stomatologii Polskiej w...

CEDE
Czas na poznańską wystawę stomatologiczną CEDE 2017 Lekarz

Blisko 80 rynkowych nowości na stoiskach 200 wystawców oraz ponad 100 wykładów, warsztatów i kursów, które poprowadzi 129 wykładowców z całego świata – to najważniejsze powody, aby wziąć udział w 26. Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatolog...

FDI
Dr Kathryn Kell nowym prezydentem światowej federacji FDI Lekarz

Podczas zakończonego niedawno kongresu stomatologicznego FDI w Madrycie na czele Federacji stanęła dr Kathryn Kell z American Dental Association, która zastąpiła na stanowisku prezydenta dr. Patricka Hescota.W zakończonym 1 września kongresie FDI w M...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres