Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

2016 r. okiem ministra zdrowia – co zmieniło się w służbie zdrowia?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
2016 r. okiem ministra zdrowia – co zmieniło się w służbie zdrowia?

2016 r. okiem ministra zdrowia – co zmieniło się w służbie zdrowia?

Końcówka roku to tradycyjnie czas licznych podsumowań. – To był dobry rok – przekonują przedstawiciele ministerstwa zdrowia. Szef resoru Konstanty Radziwiłł mówi o naprawie licznych zaniedbań w polskiej służbie zdrowia. – Ten proces trwa i wymaga wielkiego zaangażowania całego środowiska, któremu leży na sercu dobro polskich pacjentów – podkreśla K. Radziwiłł.

Ministerstwo zdrowia podsumowując 2016 r. wymienia szereg działań. Po pierwsze jest to program Leki 75+ (seniorzy po 75. roku życia mają dostęp do bezpłatnych leków znajdujących się na liście refundacyjnej – 1149 preparatów).

– Przywracamy służbę zdrowia pacjentom (nowelizacja ustawy o działalności leczniczej gwarantująca zachowanie publicznego charakteru szpitali w Polsce). Rozszerzamy dostępność leków (23 nowe substancje czynne na listach leków refundowanych). Zapewniamy powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej (każdemu pacjentowi – również tym formalnie nieuprawnionym). Zapewniliśmy przejrzysty i racjonalny proces oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia. Porządkujemy wyceny w koszyku świadczeń gwarantowanych – to tylko część działań wymienionych przez pracowników ministerstwa.

Pełną „listę zasług” można poznać na stronach ministerstwa zdrowia. Przybliżymy kilka, naszym zdaniem, najistotniejszych (także z punktu widzenia lekarzy stomatologów):

„Przywróciliśmy staż podyplomowy”

Odpowiedzieliśmy na apele środowiska lekarskiego i absolwentów studiów medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu na czas stażu to naturalny etap rozwoju. Młody adept wdraża się pod opieką doświadczonego patrona. Kształcenie kolejnego pokolenia lekarzy to jeden z naszych priorytetów. Musimy dbać o jakość tego kształcenia, dlatego przywróciliśmy staż dyplomowy.

„Kształcimy nowe pokolenia lekarzy”

Spadająca liczba pracowników służby zdrowia to od lat ogromny problem. Aby temu zaradzić zwiększyliśmy limit miejsc na kierunku lekarskim o 912 miejsc (ponad 600 na studiach stacjonarnych w języku polskim). To blisko o 1/5 więcej studentów kierunku lekarskiego niż do tej pory. Wysoko wykwalifikowani lekarze – którzy pracują w kraju, a nie za granicą – zapewnią (w dłuższej perspektywie) łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej. Przygotujemy także strategię dla innych zawodów medycznych.

„Opracowaliśmy Narodowy Program Zdrowia”

Narodowy Program Zdrowia prowadzi do wydłużenia życia Polaków, poprawy zdrowia i jakości ich życia oraz ograniczania społecznych nierówności w zdrowiu. Wyznacza 6 celów operacyjnych na rzecz dłuższego i zdrowszego życia. To wstęp do budowy instytucji odpowiedzialnej za zdrowie publiczne – Urzędu Zdrowia Publicznego, który rozpocznie działanie 1 stycznia 2018 r.

„Zmieniliśmy tzw. rozporządzenie sklepikowe”

Chcemy, aby dzieci i młodzież w szkołach mogły jeść zdrowo i smacznie. Chcemy podnosić ich  świadomość zdrowego żywienia, a nie zabraniać im czegokolwiek. Dlatego katalog produktów dostępnych w szkolnych sklepikach poszerzyliśmy o tak podstawowe produkty, jak kanapki czy bułki. Jest jeden warunek – muszą spełniać kryteria jakości i zdrowego stylu życia.

Plany ministerstwa zdrowia na 2017 rok?

Wśród ważnych projektów, nad którymi pracuje resort zdrowia, minister wymienił dużą ustawę refundacyjną i wynagrodzenia w służbie zdrowia.  Zapowiedział, że w drugim roku skupi się na reformie systemowej. Zmiany te wprowadzą ustawy o sieci szpitali, podstawowej opiece zdrowotnej oraz ratownictwie medycznym. Po raz kolejny zapowiedział także, że w 2018 r. nie będzie już Narodowego Funduszu Zdrowia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

reforma służby zdrowia - Dentonet.pl
Minister Radziwiłł przedstawił projekt reformy służby zdrowia Lekarz

Wbrew medialnym doniesieniom, rząd zapowiada realizację proponowanych przez Konstantego Radziwiłła reform w służbie zdrowia. Wczoraj minister przedstawił projekt ustawy premier Beacie Szydło. Wkrótce projekty mają zostać opublikowane na stronach rząd...

reforma służby zdrowia - Dentonet.pl
"Rzeczpospolita": reforma służby zdrowia nie ma szans na wdrożenie? Lekarz

Jak informuje „Rzeczpospolita” powołując się na źródła rządowe, reforma służby zdrowia – zakładająca m.in. likwidację NFZ-u oraz wprowadzenie płac minimalnych dla pracowników ochrony zdrowia – nie ma szans na wdrożenie. Dogłębne zmiany w służbie zdro...

Likwidacja NFZ - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: likwidacja NFZ 1 stycznia 2018 roku Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że likwidacja NFZ – zgodnie z planem – nastąpi 1 stycznia 2018 r. Obecnie w resorcie trwają prace nad odpowiednią ustawą. Jej projekt zostanie przekazany do konsultacji publicznych w ciągu kilku tygodni.Likwidacja ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Staż podyplomowy lekarzy
Staż podyplomowy lekarzy – projekt wysłany do sejmowej komisji Lekarz

W drugim czytaniu Sejm pracował nad przygotowanym przez ministerstwo zdrowia projektem ustawy przywracającym staż podyplomowy lekarzy. Po zgłoszonych poprawkach został on odesłany do prac w komisji zdrowia.Podczas 28. posiedzenia Sejmu posłowie zajmo...

Wystawianie recept refundowanych - Dentonet.pl
Wystawianie recept refundowanych - nowe zasady od 2017 r. Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że z końcem br. tracą moc umowy na wystawianie recept refundowanych na leki, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Oznacza to spore zmiany dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy chcą wy...

Narodowy Program Zdrowia - Dentonet.pl
Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020 przyjęty Lekarz

Rada ministrów zaakceptowała przedstawiony przez ministra zdrowia Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020. Ma on być strategicznym dokumentem dla zdrowia publicznego i podstawą działań, których celem jest wydłużenie życia Polaków, poprawa jakości ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres