Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19?

Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19?

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”.

Badacze, których wnioski zostały zaprezentowane w pracy „Could there be a link between oral hygiene and the severity of SARS-CoV-2 infections?” informują, że klinicyści powinni zachęcać pacjentów zakażonych koronawirusem do utrzymywania możliwie najlepszej higieny jamy ustnej, by zmniejszyć ilość bakterii bytujących w jamie ustnej oraz ograniczyć potencjalne ryzyko nadkażenia bakteryjnego.

– Bakterie obecne w jamie ustnej pacjentów mają wpływ na cięższy przebieg choroby COVID-19, dlatego poprawa higieny jamy ustnej może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań – podała pierwsza autorka artykułu dr Victoria Sampson z Londynu.

Do 7 lipca z powodu COVID-19 na całym świecie zmarło 539 tys. osób (tylu mieszkańców ma Poznań). Wśród ofiar pandemii przeważają osoby w starszym wieku oraz pacjenci z chorobami towarzyszącymi, takimi jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze oraz otyłość. Nie jest jednak jasne, dlaczego około połowa zgonów dotyczyła pozornie zdrowych pacjentów.

Mikrobiom jamy ustnej może odgrywać istotną rolę w nadkażeniach bakteryjnych i powikłaniach, takich jak zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej i posocznica, które często występują po zdiagnozowaniu u pacjenta SARS-CoV-2.

Choroby towarzyszące, które podwyższają ryzyko powikłań oraz zgonu z powodu COVID-19, są również związane ze stanem biofilmu jamy ustnej i chorobą przyzębia. Jak napisali autorzy artykułu, sugeruje to możliwy związek pomiędzy złym stanem zdrowia jamy ustnej a zakażeniem SARS-CoV-2 oraz przebiegiem choroby.

Bakterie wywołujące zapalenie przyzębia mogą powodować nie tylko ogólnoustrojowy stan zapalny, zapalenie płuc, a nawet prowadzić do śmierci pacjentów, ale są też obecne w metagenomie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Według autorów pracy, u pacjentów tych stwierdzono wysoki poziom bakterii rodzaju Prevotella, Staphylococcus oraz Fusobacterium.

Wiele wskazuje na to, że nadkażenia bakteryjne są powszechne u pacjentów z chorobami układu oddechowego, takimi jak COVID-19 i zapalenie płuc, ale ze względu na trudności diagnostyczne nie ma wciąż potwierdzenia tej tezy. Dlatego – jak postulują autorzy pracy – należy przeprowadzić kolejne badania nad nadkażeniami bakteryjnymi oraz potencjalnym związkiem między mikrobiomem jamy ustnej a powikłaniami choroby COVID-19.

Zalecamy, aby złą higienę jamy ustnej uznać za czynnik ryzyka powikłań wirusowych, szczególnie u pacjentów już predysponowanych do zmian w biofilmie z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego lub chorób układu krążenia – podsumowali autorzy artykułu.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka. M.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: www.drbicuspid.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Leczenie chrapania u dentysty - Dentonet.pl
Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19 Lekarz

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane we wrześniu na łamach czasopisma „Sleep Medicine Reviews”, pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny (OBS), mogą być narażeni na poważne powikłania związane z zachorowaniem na COV...

COVID-19 - Dentonet.pl
UK: wytyczne rządu nt. długoterminowych skutków COVID-19 Lekarz

Na początku drugiego tygodnia września rząd Wielkiej Brytanii opublikował wytyczne dotyczące długoterminowego wpływu koronawirusa na zdrowie. Ma to związek z odkryciem, że także u pacjentów, którzy łagodnie przechodzili COVID-19, objawy choroby mogą ...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Zła higiena jamy ustnej to trudniejsza walka z SARS-CoV-2 Lekarz

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-CoV-2 z organizmu pacjenta. Autorzy zaobserwowali, że u pacjentów zaniedbujących higienę jamy ...

PTS: Kwestionowanie opieki stomatologicznej jest niepożądane Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w stanowczy sposób odniosło się do zaleceń WHO, by – ze względu na zagrożenie koronawirusem – rutynowe wizyty dentystyczne były odkładane w czasie. – Kwestionowanie zasadności opieki stomatologicznej oraz podważani...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres