Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2


Zalety fluoryzacji wody pitnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zalety fluoryzacji wody pitnej

Zalety fluoryzacji wody pitnej

Fluoryzować wodę pitna, czy nie? Z jednej strony padają argumenty, że takie uzdatnianie to zagrożenie chorobami układu krążenia, a nawet niższe IQ u konsumentów, z drugiej zaś argumenty 'za' – czyli skuteczna broń w zwalczaniu próchnicy.

Nowe badania prowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Płn. Karolinie oraz Uniwersytetu w Adelajdzie dają do ręki mocny argument wszystkim zwolennikom fluoryzacji.

Jak informuje portal EurekAlert, wyniki badań naukowców potwierdzają dobroczynny wpływ tak uzdatnionej wody na obniżenie poziomu próchnicy u osób dorosłych – nawet tych, które nie były poddane fluoryzacji w dzieciństwie.

To pierwsze badanie na tak dużą skalę potwierdziło antypróchnicze działanie wody. I to bez względu na wiek konsumenta – podkreśla portal.

– Kiedyś uważano, że beneficjentami fluoryzacji są tylko dzieci, które piły taką wodę od urodzenia – mówi kierujący badaniami prof. Gary Slade.

– Teraz mamy dowód na to, że fluoryzacja redukuje próchnicę również u dorosłych, nawet jeśli zaczęli pić taką wodę w późniejszym wieku. W kategoriach publicznej ochrony zdrowia oznacza to, że na tak uzdatnianej wodzie korzysta więcej osób niż wcześniej sądzono – dodaje.

Badaniami w latach 2004–2006 objęto 3779 wybranych losowo Australijczyków w wieku od 15 lat wzwyż. Badacze analizowali poziom zaawansowania próchnicy oraz miejsce zamieszkania badanych od 1964 roku.

Te ostatnie dane były konieczne w określeniu, w których miastach i w jakiej skali dostarczana woda poddana była fluoryzacji. Następnie określano procentowo, w jakim okresie czasu osoby te były poddane działaniu fluoryzowanej wody.

Wyniki pracy amerykańskich i australijskich naukowców publikuje pismo Journal of Dental Research.

Wyniki są jednoznaczne. Dorośli, którzy przez 75 proc. swojego życia pili wodę z dodatkiem fluorku sodu byli mniej podatni na próchnicę (do 30 proc.) aniżeli ich rówieśnicy, którzy spożywali taką wodę w okresie krótszym niż 25 proc. swojego życia.

 

tch na podstawie EurekAlert

 

 


 POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne dzieci - Dentonet.pl
Choroby jamy ustnej u dzieci a ryzyko miażdżycy w wieku dorosłym Lekarz

Po 27 latach badań fińscy naukowcy stwierdzili, że próchnica oraz choroby przyzębia, do których dochodzi w dzieciństwie, znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy w wieku dorosłym. Wyniki badania opublikowano niedawno w „JAMA Network Open”.Jak...

komputer a próchnica
Nadmiar komputerów to większy problem ze zdrowiem jamy ustnej Asysta

Młodzież, która zbyt dużo czasu spędza przed komputerem, ma więcej ubytków i częstsze problemy z chorobami przyzębia np. z krwawieniem dziąseł – wynika z analiz naukowców WUM i UKSW, którzy przebadali ponad 1,6 tys. polskich 18-latków. To pierwsze ta...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bierne palenie - Dentonet.pl
Bierne palenie zwiększa ryzyko próchnicy u niemowląt i dzieci Asysta

Naukowcy z Japonii dowiedli, że wdychanie dymu tytoniowego przez niemowlęta i dzieci zwiększa ryzyko wystąpienia u nich próchnicy – czytamy na łamach "British Medical Journal". Choć badania dotyczące związku między wdychaniem dymu tytoniowego przez d...

herbatki owocowe - Dentonet.pl
Herbatki owocowe i wody smakowe mogą uszkadzać szkliwo Asysta

Jak informuje „British Dental Journal” kwaśne napoje w rodzaju herbatek owocowych czy wód smakowych mogą uszkadzać szkliwo zębów.Według naukowców z King's College London Dental Institute picie kwaśnych napojów pomiędzy posiłkami oraz ich sączenie zna...

leczenie na raty
98% Polaków ma problemy z zębami. Winna niska świadomość Lekarz

Z przeprowadzonej podczas targów CEDE przez Dentonet ankiety wśród stomatologów wynika, że 98 proc. rodaków ma problemy z zębami. Lekarze (w badaniu wzięło udział 749 osób), zapytani o stan uzębienia oraz higieny jamy ustnej Polaków, wskazali, że nie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres