Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2


Zalety fluoryzacji wody pitnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zalety fluoryzacji wody pitnej

Zalety fluoryzacji wody pitnej

Fluoryzować wodę pitna, czy nie? Z jednej strony padają argumenty, że takie uzdatnianie to zagrożenie chorobami układu krążenia, a nawet niższe IQ u konsumentów, z drugiej zaś argumenty 'za' – czyli skuteczna broń w zwalczaniu próchnicy.

Nowe badania prowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Płn. Karolinie oraz Uniwersytetu w Adelajdzie dają do ręki mocny argument wszystkim zwolennikom fluoryzacji.

Jak informuje portal EurekAlert, wyniki badań naukowców potwierdzają dobroczynny wpływ tak uzdatnionej wody na obniżenie poziomu próchnicy u osób dorosłych – nawet tych, które nie były poddane fluoryzacji w dzieciństwie.

To pierwsze badanie na tak dużą skalę potwierdziło antypróchnicze działanie wody. I to bez względu na wiek konsumenta – podkreśla portal.

– Kiedyś uważano, że beneficjentami fluoryzacji są tylko dzieci, które piły taką wodę od urodzenia – mówi kierujący badaniami prof. Gary Slade.

– Teraz mamy dowód na to, że fluoryzacja redukuje próchnicę również u dorosłych, nawet jeśli zaczęli pić taką wodę w późniejszym wieku. W kategoriach publicznej ochrony zdrowia oznacza to, że na tak uzdatnianej wodzie korzysta więcej osób niż wcześniej sądzono – dodaje.

Badaniami w latach 2004–2006 objęto 3779 wybranych losowo Australijczyków w wieku od 15 lat wzwyż. Badacze analizowali poziom zaawansowania próchnicy oraz miejsce zamieszkania badanych od 1964 roku.

Te ostatnie dane były konieczne w określeniu, w których miastach i w jakiej skali dostarczana woda poddana była fluoryzacji. Następnie określano procentowo, w jakim okresie czasu osoby te były poddane działaniu fluoryzowanej wody.

Wyniki pracy amerykańskich i australijskich naukowców publikuje pismo Journal of Dental Research.

Wyniki są jednoznaczne. Dorośli, którzy przez 75 proc. swojego życia pili wodę z dodatkiem fluorku sodu byli mniej podatni na próchnicę (do 30 proc.) aniżeli ich rówieśnicy, którzy spożywali taką wodę w okresie krótszym niż 25 proc. swojego życia.

 

tch na podstawie EurekAlert

 

 


 POWIĄZANE ARTYKUŁY

komputer a próchnica
Nadmiar komputerów to większy problem ze zdrowiem jamy ustnej Asysta

Młodzież, która zbyt dużo czasu spędza przed komputerem, ma więcej ubytków i częstsze problemy z chorobami przyzębia np. z krwawieniem dziąseł – wynika z analiz naukowców WUM i UKSW, którzy przebadali ponad 1,6 tys. polskich 18-latków. To pierwsze ta...

bierne palenie - Dentonet.pl
Bierne palenie zwiększa ryzyko próchnicy u niemowląt i dzieci Asysta

Naukowcy z Japonii dowiedli, że wdychanie dymu tytoniowego przez niemowlęta i dzieci zwiększa ryzyko wystąpienia u nich próchnicy – czytamy na łamach "British Medical Journal". Choć badania dotyczące związku między wdychaniem dymu tytoniowego przez d...

ROZWIŃ WIĘCEJ
herbatki owocowe - Dentonet.pl
Herbatki owocowe i wody smakowe mogą uszkadzać szkliwo Asysta

Jak informuje „British Dental Journal” kwaśne napoje w rodzaju herbatek owocowych czy wód smakowych mogą uszkadzać szkliwo zębów.Według naukowców z King's College London Dental Institute picie kwaśnych napojów pomiędzy posiłkami oraz ich sączenie zna...

nadciśnienie - Dentonet.pl
Leczenie chorób przyzębia obniża poziom ciśnienia tętniczego Lekarz

Podczas zakończonej niedawno sesji naukowej American Heart Association przedstawiono wyniki badań, które dowiodły, że leczenie chorób przyzębia wpływa na obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego.Badanie przeprowadzono na grupie 107 kobiet i mężczyzn po...

słodzone napoje - Dentonet.pl
Spożycie słodkich napojów zmniejsza się, ale wciąż jest za wysokie Lekarz

Spożycie słodzonych napojów wśród Amerykanów zmniejsza się, ale wciąż pozostaje na zbyt wysokim poziomie, zagrażającym wystąpieniem otyłości czy próchnicy – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public Health.Nau...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres