Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Najczęstsze zabiegi profilaktyki próchnicowej u dzieci i młodzieży

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najczęstsze zabiegi profilaktyki próchnicowej u dzieci i młodzieży

Najczęstsze zabiegi profilaktyki próchnicowej u dzieci i młodzieży

Jedną z podstawowych zasad zapobiegania próchnicy u dzieci są systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz wykonywanie zabiegów profilaktyki przeciwpróchnicowej. Zachowanie zębów mlecznych w dobrej kondycji jest kluczowe również w prawidłowym rozwoju zębów stałych.

Zęby mleczne są narażone na próchnicę o wiele bardziej niż zęby stałe. Pojawiające się w nich ubytki często prowadzą do bolesnego zapalenia miazgi. Co więcej, brak już choćby jednego zęba mlecznego może zaburzać wyrzynanie zębów stałych oraz może prowadzić do rozwoju wad zgryzu. Dlatego tak istotna jest profilaktyka przeciwpróchnicowa u dzieci. W jej skład wchodzą m.in. profesjonalne zabiegi stomatologiczne.

Fluoryzacja to zabieg polegający na dostarczaniu zębom określonych, wysokich dawek fluoru, przez co zęby stają się bardziej odporne na szkodliwe działanie kwasów produkowanych przez bakterie. Wysoką skutecznością charakteryzuje się zwłaszcza pokrywanie koron zębów lakierem lub pianką, zawierającymi w swoim składzie fluor. Fluoryzacja może być wykonywana zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych – jest to zabieg bezpieczny, bezbolesny i nie powodujący przebarwień szkliwa.

Jedną z bardziej popularnych metod stosowanych w zapobieganiu próchnicy jest lakowanie zębów, które umożliwia szybkie i skuteczne zminimalizowanie wystąpienia tzw. próchnicy bruzd. Polega ono na spłycaniu bruzd w koronach zębów przedtrzonowych i trzonowych za pomocą specjalnych lakierów szczelinowych lub glasjomerów, które mają zdolność do uwalniania fluoru. Zabieg powinien zostać wykonany jak najszybciej po wyrznięciu się zębów stałych, aby od razu je zabezpieczyć.

Metodą zatrzymywania postępów próchnicy zębów mlecznych jest lapisowanie. Wykonuje się je przede wszystkim na powierzchniach płaskich, na których tradycyjne wypełnienie mogłoby się nie utrzymać. Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię ubytku roztworu azotanu srebra, dzięki któremu rozwój choroby zostaje powstrzymany. Skutkiem ubocznym lapisowania jest przebarwienie zęba mlecznego na czarny kolor, ale biorąc pod uwagę skuteczność tej metody w powstrzymywaniu próchnicy, znalazła ona szerokie zastosowanie.

Rozwija się endodoncja, implantologia, chirurgia. Zmieniają się metody diagnostyki. A w jaki sposób zmienia się stomatologia dziecięca – o to pytamy dr, n. med. Michała Sobczaka, prezesa Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najczęstsze błędy w pracy na cztery ręce Asysta

O współpracy asystentki z lekarzem dentystą podczas zabiegów endodontycznych, ale też o najczęstszych błędach pojawiających się przy fotelu, niezależnie od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, opowiada w rozmowie z Dentonetem dypl. hig. stom. Martyna Za...

program profilaktyki próchnicy - Dentonet.pl
Poznań - program profilaktyki próchnicy dla dzieci Lekarz

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia w Poznaniu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji wieloletniego programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki stomatologicznej – informuje oficjalna strona miasta...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Bezpyłowe zabiegi stomatologiczne - czy i jak je wykonywać? [webinar] Lekarz

Problem ten już w najbliższy poniedziałek (11 maja) o godz. 20:00 podczas webinaru – organizowanego przez portal Dentonet.pl, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz firmę Dentsply Sirona – postara się rozwiązać prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres