Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Utrata zębów i użytkowanie protez: wyzwania dla pacjentów

Publikacja:
Utrata zębów i użytkowanie protez: wyzwania dla pacjentów

Utrata zębów i użytkowanie protez: wyzwania dla pacjentów

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sheffield jako pierwsze rzuciło światło na problem ukrytych wyzwań, przed jakimi stają osoby doświadczające utraty zębów i rozpoczynające użytkowanie ruchomych uzupełnień protetycznych.

Postęp w opiece stomatologicznej, wydłużająca się średnia długość życia, a także coraz większa społeczna wartość zdrowego i pięknego uśmiechu sprawiają, że wiele osób stara się jak najdłużej zachować zęby własne. Z drugiej strony generuje to rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju prace protetyczne, w tym korony, mosty i odbudowy oparte na implantach.

Uzupełnienia ruchome nosi kilkanaście procent Brytyjczyków

Jednak w Wielkiej Brytanii wiele z tych metod leczenia pozostaje niedostępnych dla większości pacjentów ze względu na niedobory dentystów NHS i wyższe koszty stomatologii prywatnej. Z tego względu ruchome protezy zębowe są często jedyną realną opcją dla osób doświadczających utraty zębów – użytkuje je około 10–15% brytyjskiej populacji.

Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szkoły Stomatologii Klinicznej i Instytutu Zdrowego Życia Uniwersytetu w Sheffield rzuciło światło na problemy emocjonalne i ukryte wyzwania, z jakimi zmagają się pacjenci po utracie zębów, którzy zaczynają użytkować ruchome uzupełnienia protetyczne. To także pierwsze badanie, które ma opisać tę „podróż” pacjenta i wpływ tego doświadczenia na sukces prowadzonego leczenia.

W badaniu wykazano, że pacjenci często myślą o swoim doświadczeniu z użytkowaniem protez ruchomych jak o podróży odbywanej w czterech etapach.

1. Utrata zębów

To początkowy etap, w którym pacjenci doświadczają fizycznej utraty zębów.

2. Tunel emocjonalny

To etap podróży przypominający jazdę kolejką górską. Po utracie zębów pacjenci nabywają większej samoświadomości, ale przyzwyczajając się do protez, mogą też doświadczyć depresji. Pojawia się uczucie wstydu, złości lub strachu, ale także promyk nadziei.

3. Nadzieja w protezach

Górę zaczyna brać nadzieja i optymizm, jakie odczuwają pacjenci, którzy mają już swoje protezy. Przybywa wiary w odzyskanie ładnego uśmiechu i możliwość normalnego jedzenia.

4. Kompromis protetyczny

Ostatni etap, w którym trzeba przyzwyczaić się do użytkowania protez. Być może pacjenci będą musieli nieco przedefiniować swoje oczekiwania i nauczyć się, jak radzić sobie z mówieniem i jedzeniem podczas noszenia protez. Mogą też uczyć się, jak ujawnić fakt korzystania z uzupełnień, by czuć się bardziej komfortowo.

Te uczucia oraz sposób, w jaki dentyści je rozumieją i jak sobie z nimi radzą, mogą mieć istotny wpływ na wyniki leczenia pacjentów. Empatia dentysty w okresie przystosowania do protez ma kluczowe znaczenie dla skutecznego użytkowania uzupełnienia, a tym samym lepszych wyników terapii.

W badaniu wykazano również, że dla wielu osób noszenie protez ruchomych może być ukrytą formą niepełnosprawności. Nie brakuje pacjentów użytkujących protezy, którzy są przekonani, że powinni je ukrywać, bo czują się zawstydzeni lub obawiają się, że uzupełnienia wypadną. Z tego względu niektórzy pacjenci unikają potencjalnie kłopotliwych sytuacji towarzyskich.

„Utrata zębów może być niezwykle traumatycznym doświadczeniem”

Główny autor badania Barry John Gibson, profesor socjologii medycyny na Uniwersytecie w Sheffield, powiedział: – Utrata zębów może być niezwykle traumatycznym doświadczeniem, a przeprowadzone przez nas badanie pokazało, jak trudne jest to dla osób potrzebujących częściowych protez zębowych. Uczucia takie jak zawstydzenie mogą znacząco wpływać na proces akceptacji i dopasowania protezy. Co więcej, jeśli uzupełnienia nie są odpowiednio dopasowane, codzienne czynności, takie jak mówienie, jedzenie i picie, mogą być bardzo trudne, co wpływa na jakość życia danej osoby.

– Konsekwencje tego bywają tak dramatyczne, że mogą wpłynąć na obawy pacjentów przed wyjściem z domu. A to może mieć niszczycielski i trwały wpływ. Zrozumienie trudności emocjonalnych zidentyfikowanych w badaniu pomoże dentystom ulepszyć opiekę nad pacjentami z protezami zębowymi i zapewnić wszystkim skuteczniejsze i lepsze doświadczenia – podsumował naukowiec z Uniwersytetu w Sheffield.

Nowe badanie ankietowe umożliwi lepsze wsparcie pacjentów protetycznych

Ponadto zespół badawczy z Sheffield opracował kwestionariusz dla pacjentów, którego celem jest m.in. rozpoznawanie indywidualnych potrzeb, dostosowanie opieki w oparciu o doświadczenia pacjentów, poprawa komunikacji między dentystami i pacjentami w zakresie użytkowanych protez, identyfikacja osób, które mogą potrzebować dodatkowego wsparcia.

Oprócz określenia wyzwań emocjonalnych, jakie stoją przed pacjentami, badanie to wskazuje na potrzebę opracowania ścieżki opieki klinicznej, która w większym stopniu będzie wspierać pacjentów – skupiać się na poprawie dopasowania protez, edukacji pacjentów w zakresie pielęgnacji protez i walce z uczuciem wstydu związanym z noszeniem protez ruchomych.

Praca pt. „To jak przebywanie w tunelu”: Zrozumienie drogi pacjenta od utraty zębów do życia z protezami ruchomymi” (‘It’s like being in a tunnel’: Understanding the patient journey from tooth loss to life with removable dentures”) została opublikowana w czerwcowym wydaniu „Journal of Dentistry”.

Współpracując z pacjentem senioralnym musimy wziąć pod uwagę wiele obszarów, także spoza strefy medycznej – mówi o leczeniu pacjentów w podeszłym wieku prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją. Jak na przebieg terapii mogą wpłynąć obniżone zdolności adaptacyjne seniorów albo ich sytuacja finansowa? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

T.H.

Źródła: https://www.nature.com/

https://www.sciencedirect.com/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

utrata zebow
"Gerodontology": utrata zębów a ryzyko otyłości u seniorów Lekarz

Analiza dokumentacji medycznej 1765 osób starszych przeprowadzona przez badaczy z USA wykazała, że ​​pacjenci posiadający co najmniej 21 zębów własnych częściej utrzymywali prawidłową masę ciała niż pacjenci z mniejszą liczbą zębów. W badaniu, któr...

zeby
Przebieg COVID a utrata zębów i kości wyrostka zębodołowego Lekarz

Z badania, którego wyniki opublikowano 19 listopada na łamach „Advances in Oral and Maxillofacial Surgery” wynika, że szczególnie powikłany przebieg choroby COVID-19 może być związany z zanikiem kości wyrostka zębodołowego oraz utratą zębów. Jak na...

nadcisnienie
Nadciśnienie i utrata zębów: czy wpływają na siebie? Lekarz

Badanie naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych sugeruje, że związek pomiędzy utratą większej liczby zębów a występowaniem nadciśnienia tętniczego krwi może być dwukierunkowy. Ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych częst...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ewa Czochrowska
Największe wyzwania zabiegu transplantacji zębów Lekarz

- Gdy dentysta usuwa pacjentowi ząb, chce to zrobić jak najsprawniej, nie martwiąc się o ten ząb, bo później i tak jest on "wyrzucany do kosza". Natomiast w przypadku transplantacji, ząb musi być później wykorzystany. Powierzchnia korzenia podczas za...

Anna Wasiewicz
Wyzwania w ortodoncji pacjentów dorosłych [VIDEO] Lekarz

O największych wyzwaniach w ortodoncji pacjentów dorosłych mówi dr n. med. Anna Wasiewicz – absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, certyfikowany lekarz metody lingwalnej Incognito, zajmująca się m.in. leczeniem ortodontycznym przypadków w...

wybielanie
Wybielanie zębów przyciąga pacjentów i zwiększa zyski Asysta

W Stanach Zjednoczonych popyt na wybielanie zębów jest wciąż ogromny i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Dlatego dentyści, którzy do tej pory nie mieli tej usługi w swoim cenniku, powinni rozważyć wprowadzenie wybi...

senior
Utrata zębów a ryzyko śmierci osób starszych - jakie związki? Lekarz

Zdrowie jamy ustnej ma związek z wieloma chorobami – od zapalenia stawów po chorobę Alzheimera, ale wciąż brakuje dowodów na powiązania między stanem jamy ustnej a umieralnością. Zależność pomiędzy utratą zębów a śmiercią osób starszych jest tematem ...

Michal Sobczak
Leczenie kanałowe u małych pacjentów – największe wyzwania Lekarz

Nawiązanie współpracy z małym pacjentem, a także posiadanie zespołu mającego doświadczenie w pracy z dziećmi, a w szczególności wykwalifikowanej w tym zakresie asystentki stomatologicznej – to, zdaniem dr. n. med. Michała Sobczaka, prezesa Polskiej A...

Maciej Zarow
Największe wyzwania przy odbudowie zębów po leczeniu endo Lekarz

Dobrze zaplanowana preparacja i zadbanie o jak najlepszy efekt estetyczny – m.in. te aspekty powinien wziąć pod uwagę dentysta przy odbudowie zębów po leczeniu endodontycznym. – Im głębsza preparacja w tkanki twarde zęba, tym większe ryzyko wejścia w...

tabletki do czyszczenia zebow
Rynek tabletek do czyszczenia zębów i protez czeka dynamiczny wzrost Lekarz

Amerykańska firma badawcza Technavio opublikowała raport dotyczący rynku tabletek do czyszczenia zębów oraz tabletek do czyszczenia protez. Z prognoz firmy wynika, że będzie on rósł o około 6% rocznie i w 2026 r. osiągnie wartość ponad 385 mln dolaró...