Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych?

USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych?

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się nieco role pracowników praktyk, jak również oferta gabinetów.

Pandemia uwydatniła, co się dzieje, gdy cały zespół dentystyczny nie jest zaangażowany w funkcjonowanie gabinetu. Niektóre zespoły robią to dobrze, zwłaszcza te, które już utrzymywały dobre stosunki ze swoimi dentystami – powiedziała Ann Battrell, dyrektor generalna Amerykańskiego Towarzystwa Higienistek Stomatologicznych (ADHA), podczas dyskusji panelowej w dniu 16 września, której gospodarzem było Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), reprezentujące lekarzy dentystów.

Niedostateczne zaopatrzenie w środki ochrony indywidualnej czy problemy w komunikacji w zespołach dentystycznych w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa spowodowały, że wiele higienistek i wielu dentystów zaczęło myśleć o sobie jako przeciwnikach.

Za wzrost takich nastrojów odpowiadają m.in. straty finansowe w wyniku przestojów spowodowanych przez COVID-19, niepewność, kiedy wrócą pacjenci, a także pacjenci tracący swoje ubezpieczenie stomatologiczne. Kolejnym czynnikiem była konieczność opieki nad dziećmi w domu, co dotyka przede wszystkim higienistki: 98% z nich to kobiety, a niemało samotnie wychowuje dzieci.

Pięćdziesiąt procent lub więcej zabiegów w zakresie zdrowia jamy ustnej w USA jest realizowanych na fotelu higienistki. Pandemia nauczyła środowisko stomatologiczne, że praktyki powinny bardziej doceniać swoje gabinety higieny. Większość dentystów nie zdaje sobie sprawy ze wszystkiego, co higienistki mogą robić – powiedziała Battrell. – Kiedy myślisz, że „one po prostu zajmują się higieną”, pomijasz cały zakres zadań wykonywanych przez higienistki, wpływających na poprawę stanu zdrowia pacjentów – dodała.

Zdaniem Ann Battrell, higienistki należą do osób najbardziej aktywnych w branży dentystycznej, jeśli chodzi o telestomatologię, która polega nie tylko na udzielaniu porad, ale – co nie mniej ważne – w znakomity sposób buduje relację pomiędzy gabinetem z lokalną społecznością.

Nowym zadaniem amerykańskich higienistek stomatologicznych może być podawanie szczepionek, ponieważ w większości stanów USA higienistki mogą wykonywać zastrzyki w obrębie jamy ustnej pacjenta. Jest to o tyle istotne, że według danych Instytutu Polityki Zdrowotnej (HPI) 44% dentystów zgłosiło gotowość zaszczepienia swoich pacjentów na COVID-19, gdy szczepionka będzie już dostępna.

Dyrektor generalna ADHA wyraziła też ma nadzieję, że stan zdrowia jamy ustnej Amerykanów nie pogorszy się, gdy obecna sytuacja związana z pandemię zacznie się stabilizować.

Rola higienistki za granicą? O tym rozmawiamy z higienistkami stomatologicznymi z USA oraz Włoch. Poprosiliśmy też nasze rozmówczynie o kilka słów skierowanych do polskich koleżanek i kolegów „po fachu”.

T.H., źródło:www.drbicuspid.com

Fot. Freepik.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Periodontologia w dobie COVID-19 Lekarz

Jak wyglądają zabiegi periodontologiczne w czasie pandemii koronawirusa? – Przy zabiegach niechirurgicznych wprowadziliśmy kilka zmian. Natomiast w przypadku chirurgicznych, wróciliśmy w całości do standardowego leczenia – mówi w rozmowie z Dentonete...

COVID-19 - Dentonet.pl
USA: Ilu lekarzy dentystów zaraziło się COVID-19? Lekarz

Stany Zjednoczone wciąż zajmują pierwsze miejsce na świecie w liczbie osób, które zapadły na COVID-19 (8 mln 156 tys. – dane z 19.10.2020), jak i tych, które przegrały walkę z tą chorobą (220 tys.). Nie może więc dziwić, że wśród zakażonych SARS-CoV-...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19 Lekarz

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również i...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
Eksperci: nawet 1/3 osób nie zachoruje na COVID-19 Lekarz

Szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19, tak zresztą jak we wszystkich dotychczasowych epidemiach – powiedział PAP genetyk i biolog prof. Marek Sanak. Dodał, że wraz ze wzrostem zakażeń wzrośnie też odporność zbiorowa ...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres