Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Turcja: wizyty u stomatologa w czasie pandemii bezpieczne!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Turcja: wizyty u stomatologa w czasie pandemii bezpieczne!

Turcja: wizyty u stomatologa w czasie pandemii bezpieczne!

Tureckie ministerstwo zdrowia włączyło się w akcję informacyjną skierowaną do pacjentów. Ma ona przekonać, że leczenie stomatologiczne, pomimo wysokiej, przekraczającej ćwierć miliona przypadków liczby zachorowań na COVID-19, nie stwarza zagrożenia.

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, pacjenci mogą bez obaw leczyć się w klinikach i gabinetach dentystycznych – powiedział w rozmowie z rządową agencją Anadolu dr Lütfi Çiftçi, stomatolog ze szpitala stomatologicznego w mieście Bursa. – Pod kontrolą ministerstwa zdrowia kliniki dentystyczne i szpitale podejmują zaawansowane kroki, by przeciwdziałać COVID-19 – dodał.

Çiftçi powiedział, że w jego placówce podjęto środki bezpieczeństwa przeciwko wirusowi, takie jak mierzenie temperatury pacjentom przy wejściu, krótki wywiad, dystrybucja broszur informacyjnych, a także informowanie ich o noszeniu masek i regularnym stosowaniu środków dezynfekujących. – Obawy przed zakażaniem się COVID-19 podczas wizyty u dentysty są zrozumiałe, ale nie ma potwierdzonych przypadków przeniesienia wirusa w gabinecie stomatologicznym. Przyjmujemy pacjentów, a pomiędzy wizytami mamy 20-minutowe przerwy na dezynfekcję kliniki – powiedział.

Dentyści są narażeni na największe ryzyko zakażenia, ponieważ podczas leczenia są eksponowani na działanie bioaerozolu. Jeżeli choćby jeden pacjent zakazi się COVID-19, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na dentystę oraz skażenia sali zabiegowej – przekonuje dr Çiftçi. Stomatolog z Bursy podkreślił przy tym rolę środków ochrony osobistej. W tym zakresie – jego zdaniem – Turcja poradziła sobie bardzo dobrze.

Z kolei dr Esma Çakır praktykująca w stolicy kraju – Ankarze – powiedziała, że stomatologia jest niezbędną częścią służby zdrowia i pacjenci nie powinni rezygnować z wizyt u dentysty. Potwierdziła, że okres pandemii to trudny czas dla jej kolegów po fachu, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. – Obawiałam się, że zarażę mojego małego synka i całą rodzinę. Dlatego podjęłam wszelkie niezbędne kroki, aby chronić siebie i moją rodzinę – powiedziała.

Çakır zwróciła także uwagę na znaczenie ochrony zdrowia innych osób pracujących w gabinecie i powiedziała, że personel jej kliniki przeprowadza dezynfekcję powietrza i regularną sterylizację sprzętów, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. – Przyjmowaliśmy pacjentów w nagłych przypadkach, przeprowadzaliśmy leczenie kanałowe oraz wykonywaliśmy ekstrakcje zębów – powiedziała Esma Çakır, dodając, że ze względu na ograniczenie liczby pacjentów, przychody kliniki wyraźnie spadły.

Do 26 sierpnia na COVID-19 w Turcji zachorowało ponad 261 tys. osób. W ostatnich dniach liczba nowych przypadków spadła do nieco poniżej 1000, podczas gdy w kwietnia wykrywano każdego dnia 4000–5000 zakażeń. Walkę z chorobą przegrało dotychczas prawie 6,2 tys. pacjentów.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka. M.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: www.aa.com.tr

Fot. Sevgi001461, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19 Lekarz

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również i...

środki ochrony - Dentonet.pl
UK: Praktyki NHS dostaną bezpłatne środki ochrony Lekarz

Zgodnie z nową strategią rządu Borisa Johnsona, gabinety dentystyczne prowadzące leczenie w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) uzyskają dostęp do bezpłatnych środków ochrony indywidualnej. Jej celem jest ochrona brytyjskiego społeczeństwa przed dr...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2 Lekarz

Mimo znacznych podobieństw kulturowych pomiędzy Szwecją, Danią, Norwegią, Finlandią i Islandią, rządy poszczególnych państw skandynawskich przyjęły odmienną taktykę w obliczu pandemii koronawirusa. Z jej konsekwencjami różnie radziły sobie tamtejsze ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
periodontologia - Dentonet.pl
EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego! Lekarz

Europejska Federacja Periodontologii (European Federation of Periodontology; EFP) przypomina pacjentom, że powinni kontynuować leczenie stomatologiczne, przestrzegając przy tym, że zaniedbanie zdrowia jamy ustnej – nawet na niezbyt długi czas – może ...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO! Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by ruty...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres