Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Tak przebiegała konferencja ASYSDENT 2022 [relacja]

Publikacja:
Tak przebiegała konferencja ASYSDENT 2022 [relacja]

Tak przebiegała konferencja ASYSDENT 2022 [relacja]

W sobotę 23 kwietnia w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022. Przez cały dzień w portalu Dentonet.pl relacjonowaliśmy dla Was to wydarzenie. Zachęcamy do zapoznania się z relacją!

Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT to największe w naszym kraju wydarzenie naukowe dla tych właśnie grup zawodowych. W tym roku po raz kolejny odbyła się ona w gościnnych progach Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na uczestniczki jak zawsze czekało mnóstwo merytorycznej wiedzy (wykłady i warsztaty praktyczne), część wystawiennicza, a także wiele atrakcji dodatkowych i dobrej zabawy.

Godz. 9:05

Konferencję ASYSDENT 2022 oficjalnie zainaugurował jej pomysłodawca i spiritus movens dr n. med. Tomasz Maria Kercz. – Za każdym razem, gdy stoję w tym miejscu, mam dylemat, jak Was powitać, bo znamy się już wiele lat. Mam nadzieję, że nie obrazicie się na mnie, jeśli przywitam Was takimi słowami: „kochane Asysdentki witam na konferencji ASYSDENT 2022” – powiedział.

Asysdent2022 7

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. W jej imieniu uczestniczki przywitał wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. – Jadąc tutaj zastanawiałem się, jakie znaczenie ma Wasz zawód w systemie ochrony zdrowia. Pierwsze, co przyszło mi do głowy, to efektywność – Wasza praca gwarantuje jakość i efektywność funkcjonowania ochrony zdrowia – powiedział.

Asysdent2022 8

Godz. 9:35

Pierwszy wykład, dotyczący związków między chorobą refluksową przełyku a schorzeniami jamy ustnej, wygłasza prof. nadzw. dr hab. n. med. Anita Gąsiorowska. – Choroba refluksowa występuje często – nawet 35% populacji danego kraju może mieć jej epizodyczne lub stałe objawy. Nieznacznie częściej występuje u kobiet. Co ważne, manifestuje się ona również objawami spoza układu pokarmowego – powiedziała.

Uczestniczki mogły wysłuchać, jakie są przyczyny choroby refluksowej, w jaki sposób się ona objawia, jak się ją diagnozuje oraz leczy. W terapii refluksu bardzo duże znaczenie ma dieta, choć zalecenia dietetyczne są indywidualne i uwzględniają przede wszystkim wyeliminowanie z codziennego jadłospisu tych pokarmów, które wywołują objawy w postaci cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, a czasem nawet do jamy ustnej.

Asysdent2022 9

Jedną z manifestacji choroby refluksowej w obrębie jamy ustnej mogą być nadżerki zębów. Ich bezpośrednią przyczyną jest powtarzające się działanie kwasu solnego na szkliwo. Inne możliwe objawy refluku w jamie ustnej to uczucie palenia i pieczenia, nadwrażliwość języka oraz halitoza.

Pacjenci z objawami refluksu w jamie ustnej muszą zwracać szczególną uwagę na codzienną higienę. Należy unikać szczotkowania zębów bezpośrednio po epizodach refluksu, stosować pasty do zębów i płynów do płukania jamy ustnej sprzyjające remineralizacji szkliwa, a także stymulować produkcję śliny, np. poprzez żucie bezcukrowej gumy. W uzasadnionych przypadkach wskazane może być stosowanie sztucznych substytutów śliny.

Godz. 10:13

O pacjencie z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym opowiada dr n. med. Małgorzata Saryusz-Wolska. Przedstawiła ona uczestniczkom definicję cukrzycy, klasyfikację choroby, główne czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy, metody jej diagnostyki oraz główne objawy.

Także w gabinecie stomatologicznym można rozpoznać cukrzycę, i to o wiele wcześniej niż wie o niej pacjent – powiedziała dr n. med. Małgorzata Saryusz-Wolska. – Wśród pierwszych jej objawów znajduje się m.in. wzmożone pragnienie pacjenta, suchość w ustach, a także owrzodzenia i nadżerki w jamie ustnej, choć o tym w literaturze pisze się rzadko – dodała.

Asysdent2022 16

Cukrzyca związana jest z licznymi powikłaniami, także w obrębie jamy ustnej. Jednym z najczęstszych jest zapalenie dziąseł oraz paradontoza – ta z kolei aż ośmiokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju chorób nerek. U pacjentów z niekontrolowaną cukrzycą odkładają się większe ilości płytki nazębnej, diabetycy częściej borykają się ze stanami zapalnymi błon śluzowych oraz zaburzeniami w produkcji śliny (uczuciem suchości w ustach). Występują u nich częstsze kandydozy jamy ustnej, pieczenie ust oraz pękające kąciki ust.

W leczeniu powikłań cukrzycy w obrębie jamy ustnej nie wystarczy praca tylko lekarza dentysty czy higienistki stomatologicznej. Konieczna jest ścisła współpraca z diabetologiem, kardiologiem, czasem lekarzem ginekologiem (w przypadku cukrzycy ciążowej).

Asysdent2022 4

Godz. 10:29

O płytce nazębnej jako ekosystemie bakteryjnym mówi lek. stom. Marta Szymańska-Sowula. Podkreśliła ona, że bakterie bytujące w płytce nazębnej jamy ustnej przedostają się także na narzędzia stomatologiczne, którymi wykonywane są np. zabiegi higienizacji oraz użytkowane przez pacjenta uzupełnienia protetyczne. Skuteczność leczenia protetycznego albo implantologicznego w dużej mierze zależy od utrzymywania przez pacjenta prawidłowej higieny jamy ustnej, skutecznie redukującej płytkę nazębną.

Asysdent2022 18

Godz. 10:48

Wykład wygłasza dr Tomasz Dzieciątkowski – specjalista w dziedzinie wirusologii, mikrobiologii i diagnostyki laboratoryjnej, który zajął 7. miejsce na prestiżowej „Liście Stu 2021” ogłaszanej przez „Puls Medycyny”. Jego wystąpienie dotyczy bezpieczeństwa asysty stomatologicznej w kontekście możliwych zakażeń wirusem HCV. Specjalista opowiada, jaka jest budowa wirusa zapalenia wątroby typu C, jaka jest charakterystyka epidemiologiczna zakażeń HCV i jakie działania należy podjąć w profilaktyce hepatitis C virus.

Dobra informacja jest taka, że wirus HCV jest w mniejszym stopniu zagrożeniem dla personelu stomatologicznego, a w większym dla pacjentów. Jeszcze niedawno można było powiedzieć, to gabinety stomatologiczne są miejscem, w którym dojść może do zakażenia. Teraz takim miejscem są gabinety kosmetyczne – powiedział.

Asysdent2022 23

Godz. 11:10

O dezynfekcji i sterylizacji końcówek stomatologicznych mówi mgr Magdalena Dubińska-Rejent, asystentka stomatologiczna, od kilku lat konsultant ds. higieny w firmie Ecolab. – Końcówka stomatologiczna to narzędzie wysokiego ryzyka, bo ma kontakt nie tylko z materiałem potencjalne zakaźnym, ale czasem również z krwią. Końcówki należy więc sterylizować. Sama dezynfekcja to za mało. Mitem jest też to, że od sterylizacji końcówki się niszczą – powiedziała.

Do najczęściej spotykanych błędów w dezynfekcji i sterylizacji końcówek stomatologicznych zalicza się wrzucenie końcówki do pojemnika z roztworem preparatu do dezynfekcji, użycie preparatu chlorowego, dostanie się preparatu chlorowego na wiertło, używanie preparatów alkoholowych, błędy w pakowaniu pakietów do sterylizacji, nieprawidłowe parametry sterylizacji i brak kontroli tego procesu.

Asysdent2022 27

Godz. 11:45

Po przerwie kawowej na scenie pojawił się periodontolog dr n. med. Maciej Nowak, wykładowca Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tematem jego wykładu jest epidemiologia, etiologia, obraz kliniczny, różnicowanie i leczenie chorób przyzębia.

Wydawać by się mogło, że jeśli higiena jamy ustnej pacjenta jest dobra, a co za tym idzie – ilość biofilmu jest niewielka, to objawy chorób dziąseł nie będą bardzo zaawansowane. Tymczasem bywa odwrotnie. Na stopień zaawansowania schorzenia mają bowiem wpływ również choroby współwystępujące, przyjmowane leki i inne czynniki – powiedział.

Asysdent2022 30

Godz. 12:15

Higienistka stomatologiczna Paulina Mintzberg-Wachowicz opowiada o unikalnym działaniu fluorku cyny, będącego jednym ze związków fluoru, czyli substancji niezbędnej do zachowania zdrowia zębów. Głównym działaniem fluorku cyny jest wzmacnianie szkliwa, co pomaga zapobiegać próchnicy. Właśnie dlatego często jest jednym ze składników preparatów do higieny jamy ustnej.

Fluorek cyny zapewnia wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Nie tylko chroni przed próchnicą, ale również zabezpiecza szkliwo przed erozją, zmniejsza odkładanie płytki nazębnej oraz ma działanie bakteryjne i znieczulające. Dodatkowo, fluorek cyny cechuje się właściwościami przeciwdziałającymi nadwrażliwości. – Badania pokazują, że z nadwrażliwością boryka się naprawdę wielu pacjentów. Nie zawsze jest to nadwrażliwość wszystkich zębów, ale kilku, czasami objawia się ona wyłącznie podczas zabiegów higienizacyjnych – powiedziała hig. stom. Paulina Mintzberg-Wachowicz.

Asysdent2022 31

Godz. 12:30

Po raz pierwszy w historii konferencji ASYSDENT na scenie odbywa się panel dyskusyjny z udziałem dr. Tomasza Dzieciątkowskiego oraz dr. n. med. Łukasza Zadrożnego, chirurga stomatologicznego. Pytania ekspertom zadawać mogą uczestniczki konferencji. Dotyczą one przede wszystkim pandemii koronawirusa.

Nie możemy powiedzieć, że pandemia się skończyła. Tego nie może ogłosić minister zdrowia w żadnym kraju. Jedyną osobą, która może ogłosić zakończenie pandemii jest dyrektor generalny WHO – powiedział dr Dzieciątkowski.

Asysdent2022 33

Godz. 12:44

Nie można zapominać, że ASYSDENT 2022 to nie tylko wykłady. To również bardzo bogaty program warsztatów, które pozwalają zdobyć i udoskonalić umiejętności praktyczne niezbędne w codziennej pracy każdej asystentki i higienistki. „Nietypowe sytuacje kliniczne w kontekście zabiegów higienizacyjnych”, „Artykuły do higieny jamy ustnej dla dzieci – pierwszy krok w walce o zdrowe zęby dorosłego”, „Higiena jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych – ochrona i zapobieganie”, „Intensywna czerwień w praktyce. Rejestracja i interpretacja podstawowych parametrów periodontologicznych” – to tylko kilka ich przykładów.

Asysdent2022 21

Godz. 13:45

Dwa ostatnie przed przerwą obiadową wykłady wygłosili dr n. o zdr. Waldemar Ćwirzeń („Zasady współpracy członków zespołu stomatologicznego – transfer instrumentów”) oraz mgr Iveta Pydziková („Nitka czy szczoteczka międzyzębowa?”).

Asysdent2022 38

 

Asysdent2022 40

W trakcie przerwy uczestniczki ASYADENTU 2022 mogą zapoznać się z bogatą ofertą produktową, z którą do Łodzi przyjechało ponad 20 sponsorów i partnerów konferencji. Prezentują oni swoje nowości oraz najbardziej znane produkty, materiały i akcesoria. Oczywiście wspólnie z organizatorem konferencji – Grupą DENTONET – partnerzy i sponsorzy zadbali o zawartość słynnych asysdentowych toreb. W tym roku, po raz pierwszy w historii, można powiększyć ją o kolejne produkty dzięki udziałowi w grze. Uczestniczki odwiedzają wskazane stoiska, zbierają naklejki i walczą o kolejne cenne upominki!

Asysdent2022 17

Godz. 15:30

Na scenie ASYSDENTU cały czas mnóstwo się dzieje! Przed wznowieniem wykładów 10 uczestniczek konferencji mogło zawalczyć w konkursie o nagrody ufundowane przez markę Orbit.

Asysdent2022 50

Następnie na scenie pojawiła się dypl. hig. stom. Katarzyna Obarska, która omówiła najważniejsze kwestie dotyczące opieki stomatologicznej nad pacjentami onkologicznymi. Uczestniczki mogły dowiedzieć się, w jakich miejscach najczęściej są umiejscowione nowotwory głowy i szyi, jakie zmiany potencjalnie złośliwe mogą rozwinąć się w jamie ustnej, jakie są główne czynniki ryzyka rozwoju nowotworów jamy ustnej, a także jaki jest wpływ leczenia onkologicznego na jamę ustną. Ważną rolą asystentek i higienistek w tym zakresie jest odpowiednie przygotowanie pacjenta przed leczeniem metodą radioterapii, profilaktyka przed i po terapii, a także instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.

Asysdent2022 51

Godz. 16:20

Jaka jest rola leczenia zespołowego pomiędzy stopami a zgryzem? W czym może pomóc duet lekarza dentysty i fizjoterapeuty? Czy zdrowe zęby mogą boleć? O tym uczestnikom ASYSDENTU 2022 opowiada duet stomatolog-fizjoterapeuta, czyli dr n. med. Iwona Iwanowicz oraz mgr fizjoterapii Karol Gorzechowski.

Stomatologia kojarzy się z tym, że do dentysty idzie się leczyć zęby, zrobić wybielanie albo protezę. Ale nikt nie chodzi do dentysty, gdy boli go głowa – tymczasem np. przewlekłe bóle głowy mogą być spowodowane nieprawidłowo wykonanymi uzupełnieniami protetycznymi – powiedziała dr n. med. Iwona Iwanowicz. – Z kolei do fizjoterapeuty idziemy, gdy boli nas kolano, łokieć, bark, ale nikt nie zgłasza się do nas, kiedy bolą go teoretycznie zdrowe zęby – dodał mgr fizjoterapii Karol Gorzechowski.

Asysdent2022 52

Jak się okazuje, dużą rolę do odegrania w funkcjonowaniu duetu dentysta-fizjoterapeuta mają asystentki i higienistki, które mogą wykrywać pewne nieprawidłowości chociażby w budowie twarzoczaszki pacjenta. Pozwala to diagnozować i leczyć takie dolegliwości oraz schorzenia, jak szumy uszne, przewlekłe zapalenie ucha, bóle i trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych, napięciowe bóle głowy, zawroty głowy i omdlenia, bóle kręgosłupa, zgrzytanie i zaciskanie zębami, tiki nerwowe oraz zespół Tourette’a.

Wykład został zilustrowany kilkoma ciekawymi przypadkami, m.in. dziewczynki, u której poprawę stanu zgryzu spowodowało noszenie… odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz kobiety, u której bóle karku były spowodowane tym, że nie nosiła protezy zębowej.

Godz. 16:55

Na scenie pojawiła się mgr Renata Dziedzicka, która przedstawił uczestniczkom procedury postępowania w przypadku pacjentów autoimmunologicznych i pacjentów protetycznych. Na podstawie konkretnych case studies ekspertka zaprezentowała rekomendowane środki do higieny jamy ustnej, w tym szczoteczki do jamy ustnej oraz preparaty do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Opowiedziała również o tym, jak ważna jest regularna dezynfekcja akrylowych protez zębowych – pozwala ona ograniczać ryzyko nie tylko infekcji bakteryjnych, ale i grzybiczych w jamie ustnej.

Asysdent2022 54

Godz. 17:45

To już ostatni wykład podczas konferencji ASYSDENT 2022. Na scenie pojawił się uwielbiany przez uczestniczki konferencji mgr fizjoterapii i osteopata Radosław Janczyk, któremu tradycyjnie już towarzyszy mgr fizjoterapii i osteopatka Małgorzata Janczyk. Temat wykładu to „Jak (nie) siadać, by bez bólu nie wstawać”.

Jak się okazuje, dla kręgosłupa asystentek i higienistek stomatologicznych niebezpiecznych jest wiele sytuacji, które przydarzają im się podczas codziennej pracy z pacjentem. – Chcę Wam pokazać, jak Wasze codzienne siedzenie wpływa na Wasz kręgosłup, zwłaszcza na odcinek lędźwiowy. Dolegliwości z jego strony są drugą najczęściej występującą dolegliwością bólową we współczesnym świecie, zaraz po bólu kręgosłupa szyjnego – powiedział Radosław Janczyk.

Asysdent2022 56

Czynniki domowe mające wpływ na rozwój bólu kręgosłupa na odcinku lędźwiowym to dźwiganie, mycie głowy nad wanną, odkurzanie, używanie mopa, siedzenie na miękkich fotelach i kanapach w pozycji C, a także siedzenie na za małych krzesłach i stołkach. Z kolei czynniki zawodowe w pracy asystentek i higienistek powodujące ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa to m.in. dźwiganie, schylanie, długotrwałe stanie i siedzenie, a także nieprawidłowa wysokość siedziska.

Godz. 18:38

IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022 zakończyła się. Nagrody za najlepsze hasła promujące przyszłoroczną konferencję – wymyślenie swojej propozycji hasła było jednym z zadań w ramach asysdentowej gry – odebrało 10 wybranych przez jury uczestniczek. Cenne upominki otrzymały również osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w tradycyjnym zamykającym ASYSDENT teście wiedzy.

Dziękujemy, że przez cały dzień byliście z nami!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Asysdent2022 2
Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2022 na zdjęciach Asysta

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć z IX Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022, która w sobotę 23 kwietnia odbyła się w Łodzi. Godz. 10:52 [gallery columns="8" ids="110422,110423,110421,110420,110419,1...

Asysdent kwiecien
Ogólnopolska konferencja ASYSDENT 2022 już za tydzień! Asysta

Już tylko tydzień dzieli nas od największego w naszym kraju wydarzenia edukacyjnego dla asystentek i higienistek stomatologicznych! IX Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2022 odbędzie się 23 kwietnia w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medyc...

Asysdent preorder
Postanowienie na 2022 rok: jadę na konferencję ASYSDENT! Asysta

23 kwietnia 2022 r. w Łodzi odbędzie już dziewiąta Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022. Udział w niej warto wpisać na listę swoich postanowień na najbliższe miesiące - to znakomita okazja do zdobycia wied...

ROZWIŃ WIĘCEJ
1l
Tak przebiegała 11. Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT Asysta

11 maja o godz. 9:00 w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej rozpoczęła się 11. Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2024. Przez cały dzień szeroko relacjonowaliśmy ...

Asysdent warsztaty
Konferencja ASYSDENT 2022: znamy program warsztatów! Asysta

"Nietypowe sytuacje kliniczne w kontekście zabiegów higienizacyjnych", "Artykuły do higieny jamy ustnej dla dzieci – pierwszy krok w walce o zdrowe zęby dorosłego", "Higiena jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych – ochrona i zapobieganie", "Intensyw...

Liberdent sponsor
Liberdent sponsorem konferencji ASYSDENT 2022 Asysta

Już 23 kwietnia asystentki i higienistki stomatologiczne z całej Polski spotkają się w Łodzi, by wziąć udział w wydarzeniu, które stało się prawdziwym świętem tych grup zawodowych. Mowa oczywiście o IX Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienis...

Asysdent2022 tekst
IX Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2022 za nami! Asysta

IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022 przeszła do historii! Łódź po raz kolejny stała się stolicą asystentek i higienistek, które mogły poszerzyć swoją wiedzę podczas licznych wykładów i warsztatów, wzią...

radek janczyk
ASYSDENT 2022: Jak (nie) siadać, by bez bólu nie wstawać? Asysta

To już tradycja, że podczas Asysdentu - największej w Polsce konferencji higienistek i asystentek stomatologicznych - swój wykład ma fizjoterapeuta i osteopata Radosław Janczyk. Jego wykłady cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem, a w pokonf...

Konferencja Alignerowa
2. Konferencja Alignerowa już 19 marca 2022 r. [program] Lekarz

Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji, w której udział wzięło ponad 750 lekarzy dentystów, portal Dentonet wraz z firmą Align Technology, właścicielem marki Invisalign oraz Polską Akademią Alignerową zapraszają na 2. Konferencję Alignerową, która odb...

Asysdent 2021 18
Święto asystentek i higienistek - ASYSDENT 2021 [relacja] Asysta

W sobotę 4 września w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2021! Przez cały dzień w portalu i w naszych mediach...

Asysdent 2022
ASYSDENT 2022: teoria, praktyka, integracja, zabawa! Asysta

IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022 odbędzie się w Łodzi 23 kwietnia br. Jak co roku, wydarzenie to będzie wyjątkowym połączeniem możliwości zdobywania teoretycznej i praktycznej wiedzy z integracją śr...