Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Terapeuci NHS niosą pomoc psychologiczną brytyjskim dentystom

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Terapeuci NHS niosą pomoc psychologiczną brytyjskim dentystom

Terapeuci NHS niosą pomoc psychologiczną brytyjskim dentystom

Sytuacja, z jaką mamy obecnie do czynienia jest bezprecedensowa. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce i w innych państwach Zachodu nie doszło do tymczasowego wygaszenia działalności niemal całych branż. Nawet najbardziej doświadczeni Dentonauci nie spotkali się od początku swojej kariery zawodowej z przypadkiem zawieszenia pracy przez zdecydowaną większość polskich gabinetów dentystycznych.

Są jednak wyjątki – praktyki, w których mimo szerzenia się pandemii COVID-19, nadal przyjmowani są pacjenci pilnie wymagający leczenia, zwłaszcza z silnymi dolegliwościami bólowymi lub stanem zapalnym. Wizyty te odbywają się w nadzwyczajnych warunkach, m.in. wprowadzane są dodatkowe procedury zapewniające bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się w gabinecie, a także nowe zasady kwalifikowania pacjentów do zabiegu.

Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze innym czynniku – znacznie wyższym niż zwykle poziomie stresu. Świadomość, że każdy pacjent jest potencjalnym nosicielem wirusa SARS CoV-2 stanowi duże obciążenie – zwłaszcza dla tych, którzy są najbliżej: lekarza i asysty.

By wyjść naprzeciw tego rodzaju potrzebom, podejmowane są działania zmierzające do kontroli stresu załóg gabinetów dentystycznych. Z inicjatywą wprowadzenia tego typu sesji terapeutycznych wystąpił brytyjski odpowiednik NFZ – National Health Service (NHS).

Jedną z osób, które odpowiedziały na apel NHS jest lekarz stomatolog, a zarazem trenerka i mentorka Jane Lelean. Po weryfikacji kwalifikacji trenerskich i terapeutycznych, akredytacji mentorów oraz szczegółów dotyczących ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej, dr Lelean została zakwalifikowana do projektu NHS.

Pani doktor prowadzi sesje wsparcia, niosące pomoc dentystom, którzy odczuwają niepokój, skonfundowanie i strach. – Łatwo zauważyć, że dentyści walczą, a przy tym większość z nich odczuwa strach i ma problemy z podejmowaniem decyzji. Wielu dentystów, z którymi rozmawiam na początku biegało jak pozbawione głowy kurczaki. Ale po sesji coachingu widzę, że uspokoili się i myślą: „mogę to zrobić” – powiedziała Jane Lelean.

Pomoc ze strony dr Lelean nie ogranicza się do sesji – jest ona bowiem także trenerem zdalnej terapii i również tą drogą może emocjonalnie i mentalnie wspierać pracowników NHS na pierwszej linii. Wsparcie to będzie obejmować zdalne konsultacje (telefon, Skype itp.) ze wszystkimi pracownikami gabinetów, którzy czują się przytłoczeni wykonywanymi obowiązkami.

Kluczowa jest nie tyle sama sytuacja związana z COVID-19, ale nasza reakcja na nią. Chcę pomagać ludziom skutecznie reagować na tę sytuację, aby zapobiegać trudnym wyzwaniom psychicznym w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej – dodała dr Lelean.

Warto dodać, że pomoc terapeutów takich jak dr Lelean jest bezpłatna. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia pójdzie w ślady swojego brytyjskiego odpowiednika? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu.

Psycholog biznesu Jacek Santorski wyjaśnia skąd się bierze wypalenie zawodowe i jak do niego nie dopuścić.

T.H., źródło: Dentistry.co.uk

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
UK: Pacjencie, lecz się sam! Lekarz

Po zamknięciu większości z 12 tys. brytyjskich gabinetów dentystycznych z powodu pandemii COVID-19, wielu zdesperowanych pacjentów może liczyć… tylko na siebie. Konserwatywny londyński dziennik „The Daily Telegraph” przytacza historię jednego z nich ...

opieka stomatologiczna w Anglii - Dentonet.pl
UK: gabinety dentystyczne wciąż bez konkretnej daty otwarcia Lekarz

W Wielkiej Brytanii coraz częściej zadawane jest pytanie, kiedy gabinety stomatologiczne będą mogły ponownie przyjmować pacjentów. I niezmiennie brak odpowiedzi na to ważne dla dentystów i pacjentów pytanie, choć minęły już 2 miesiące od wprowadzenia...

otwarcie gabinetów we Francji - Dentonet.pl
Francja: dentyści na telefon, kary ONCD i obawa przed 11 maja Lekarz

Ograniczenia w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych wprowadzone we Francji w połowie marca pozbawiły dostępu do stomatologa pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji. Nie jest to jednak czas całkowitego odcięcia się praktyków od pacjentów ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leki na koronawirusa - Dentonet.pl
Kilkaset leków na koronawirusa w fazie badań klinicznych Lekarz

Naukowcy testują już kilkaset leków, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Większość z nich to leki, które mają łagodzić objawy, jednak nie uwzględniają podstawowej przyczyny COVID-19, czyli wirusa. Coraz więcej firm biotechnologicznych opracowuj...

Indonezja - Dentonet.pl
Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne: dentyści umierają na COVID-19 Lekarz

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne potwierdziło, że z powodu COVID-19 w kraju zmarło dotychczas 24 lekarzy, w tym 6 stomatologów. Jednak, jak podano, nie wszystkie ofiary pracowały na pierwszej linii frontu walki z chorobą. Indonezyjskie media po...

Hiszpania: stomatologia w cieniu COVID-19. Jak funkcjonuje? Lekarz

Hiszpania należy do państw najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Do 17 kwietnia zdiagnozowano tam niemal 185 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (więcej tylko w USA), zmarło ponad 19 tys. osób (trzecie miejsce na świecie po USA i Włosze...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres