Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Terapeuci NHS niosą pomoc psychologiczną brytyjskim dentystom

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Terapeuci NHS niosą pomoc psychologiczną brytyjskim dentystom

Terapeuci NHS niosą pomoc psychologiczną brytyjskim dentystom

Sytuacja, z jaką mamy obecnie do czynienia jest bezprecedensowa. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce i w innych państwach Zachodu nie doszło do tymczasowego wygaszenia działalności niemal całych branż. Nawet najbardziej doświadczeni Dentonauci nie spotkali się od początku swojej kariery zawodowej z przypadkiem zawieszenia pracy przez zdecydowaną większość polskich gabinetów dentystycznych.

Są jednak wyjątki – praktyki, w których mimo szerzenia się pandemii COVID-19, nadal przyjmowani są pacjenci pilnie wymagający leczenia, zwłaszcza z silnymi dolegliwościami bólowymi lub stanem zapalnym. Wizyty te odbywają się w nadzwyczajnych warunkach, m.in. wprowadzane są dodatkowe procedury zapewniające bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się w gabinecie, a także nowe zasady kwalifikowania pacjentów do zabiegu.

Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze innym czynniku – znacznie wyższym niż zwykle poziomie stresu. Świadomość, że każdy pacjent jest potencjalnym nosicielem wirusa SARS CoV-2 stanowi duże obciążenie – zwłaszcza dla tych, którzy są najbliżej: lekarza i asysty.

By wyjść naprzeciw tego rodzaju potrzebom, podejmowane są działania zmierzające do kontroli stresu załóg gabinetów dentystycznych. Z inicjatywą wprowadzenia tego typu sesji terapeutycznych wystąpił brytyjski odpowiednik NFZ – National Health Service (NHS).

Jedną z osób, które odpowiedziały na apel NHS jest lekarz stomatolog, a zarazem trenerka i mentorka Jane Lelean. Po weryfikacji kwalifikacji trenerskich i terapeutycznych, akredytacji mentorów oraz szczegółów dotyczących ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej, dr Lelean została zakwalifikowana do projektu NHS.

Pani doktor prowadzi sesje wsparcia, niosące pomoc dentystom, którzy odczuwają niepokój, skonfundowanie i strach. – Łatwo zauważyć, że dentyści walczą, a przy tym większość z nich odczuwa strach i ma problemy z podejmowaniem decyzji. Wielu dentystów, z którymi rozmawiam na początku biegało jak pozbawione głowy kurczaki. Ale po sesji coachingu widzę, że uspokoili się i myślą: „mogę to zrobić” – powiedziała Jane Lelean.

Pomoc ze strony dr Lelean nie ogranicza się do sesji – jest ona bowiem także trenerem zdalnej terapii i również tą drogą może emocjonalnie i mentalnie wspierać pracowników NHS na pierwszej linii. Wsparcie to będzie obejmować zdalne konsultacje (telefon, Skype itp.) ze wszystkimi pracownikami gabinetów, którzy czują się przytłoczeni wykonywanymi obowiązkami.

Kluczowa jest nie tyle sama sytuacja związana z COVID-19, ale nasza reakcja na nią. Chcę pomagać ludziom skutecznie reagować na tę sytuację, aby zapobiegać trudnym wyzwaniom psychicznym w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej – dodała dr Lelean.

Warto dodać, że pomoc terapeutów takich jak dr Lelean jest bezpłatna. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia pójdzie w ślady swojego brytyjskiego odpowiednika? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu.

Psycholog biznesu Jacek Santorski wyjaśnia skąd się bierze wypalenie zawodowe i jak do niego nie dopuścić.

T.H., źródło: Dentistry.co.uk

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

doraźna pomoc stomatologiczna - Dentonet.pl
ORL Łódź: apel o dentystyczną pomoc doraźną w województwie Lekarz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi zaapelowało do wojewody łódzkiego i łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u o zapewnienie mieszkańcom regionu doraźnej opieki dentystycznej w godzinach nocnych i w święta. Z danych zebranych przez Okręgową ...

Indie - Dentonet.pl
Indie: jest pomoc państwa dla lekarzy dentystów Lekarz

Indie są najbardziej – obok USA i Brazylii – dotkniętym przez koronowirusa państwem świata. Do tej pory na COVID-19 zachorowało tam 7,7 mln osób, a zmarło niemal 117 tys. Jako jeden z pierwszych krajów, Indie wprowadziły podział na strefy oznaczone k...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Czy szkolne gabinety stomatologiczne dostaną pomoc? Lekarz

Nieciekawa sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych zainteresowała kolejnego posła. Tym razem do ministerstwa zdrowia interpelację w tej sprawie złożył poseł Jan Łopata. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o odpowiedzi ministerstwa zdrowia ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkolne gabinety - Dentonet.pl
Czy gabinety stomatologiczne w szkołach otrzymają pomoc? Lekarz

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o planowaną pomoc rządu dla szkolnych gabinetów stomatologicznych. W Polsce funkcjonuje około 900 gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych na terenie szkół, św...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres