Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

WSSD w Olsztynie: stop urazom twarzoczaszki u najmłodszych

Publikacja:
WSSD w Olsztynie: stop urazom twarzoczaszki u najmłodszych

WSSD w Olsztynie: stop urazom twarzoczaszki u najmłodszych

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie uruchomił stronę internetową poświęconą profilaktyce urazów twarzoczaszki u dzieci i młodzieży. Pod adresem www.stopurazom.pl znaleźć można praktyczne informacje dotyczące tego typu urazów u najmłodszych.

W poniedziałek w siedzibie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie odbyła się specjalna konferencja inaugurująca program profilaktyczny, dotyczący urazów twarzoczaszki u dzieci i młodzieży. Do olsztyńskiego szpitala, który jako jedyny w Polsce posiada specjalistyczny, interdyscyplinarny ośrodek zajmujący się leczeniem wad i urazów twarzoczaszki u dzieci, co roku trafia kilka tysięcy osób do 18. roku życia z urazami twarzy, zębów i jamy ustnej wymagających leczenia szpitalnego.

Urazy tego typu są nie tylko groźne dla zdrowia i życia – mogą powodować (np. wskutek trwałego oszpecenia) znaczny dyskomfort w funkcjonowaniu na długi czas, a nawet do końca życia. Wymagają długotrwałego i wysokospecjalistycznego, a tym samym kosztochłonnego leczenia i rehabilitacji. Dochodzi do nich z różnych przyczyn: podczas zabawy, nieszczęśliwych wypadków, a także wskutek przemocy.

Szpital w Olsztynie podjął się więc realizacji programu profilaktycznego. Jest on dofinansowany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki niemu powstała strona internetowa www.stopurazom.pl, gdzie można znaleźć praktyczne informacje dotyczące urazów twarzoczaszki u dzieci. Dodatkowo, do szkół i klubów sportowych trafi 2,5 tys. ulotek z informacjami, jak zapobiegać wypadkom i gdzie szukać specjalistycznej pomocy.

Koordynatorami programu są dr Krzysztof Dowgierd i dr Rafał Pokrowiecki. Podczas konferencji podkreślali oni, że żadnych urazów i złamań okolicy twarzoczaszki nie należy lekceważyć. Wymagają one konsultacji w szpitalu, niekiedy wskazane są również konsultacje z chirurgiem szczękowo-twarzowym, laryngologiem czy okulistą. Tymczasem zapobieganie tego typu urazom jest bardzo proste. Podczas zajęć sportowych powinny nosić kaski, ochraniacze na głowę, żuchwę czy zęby.

Złamanie i zwichnięcie żuchwy – pierwsze najczęściej wskutek pobicia czy upadku, drugie może przydarzyć się zupełnie niespodziewanie. W obu przypadkach potrzebna będzie pomoc lekarza. 

AF

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zespół Eagle'a - Dentonet.pl
Napadowe bóle twarzoczaszki? To może być zespół Eagle'a Lekarz

Nawracający ból gardła, uczucie ciała obcego, trudności w przełykaniu oraz gwałtowny, kłujący ból twarzy – objawy te mogą być spowodowane wydłużeniem wyrostka rylcowatego. Niestety, w przypadku ich wystąpienia często stawiana jest nieprawidłowa diagn...

nadwrazliwosc zebow
W jaki sposób powstaje ból w obrębie twarzoczaszki? [WYWIAD] Lekarz

- Z fizjologicznego punktu widzenia ból jest przewodzeniem informacji o uszkodzeniu tkanek, do którego doszło w naszym organizmie. Ból w tym przypadku spełnia rolę ostrzegająco-obronną - mówi w rozmowie z Dentonetem dr hab. n. med. Anna Przeklasa-Mus...

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Fundacja Wiewiórki Julii mimo pandemii edukuje najmłodszych Asysta

Mimo zagrożenia związanego z koronawirusem, Fundacja Wiewiórki Julii nie ustaje w swoich działaniach edukacyjnych. Odbywają się one poprzez Facebooka oraz telefonicznie – przez specjalną infolinię. W ostatnich latach wolontariusze Fundacji Wiewiórki...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...