Skaling zapobiega infekcjom po endoprotezoplastyce kolana
Skaling zapobiega infekcjom po endoprotezoplastyce kolana
Badacze z Cheng Kung University w Tajwanie twierdzą, że regularny skaling zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji u pacjentów po endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Ich zdaniem, to właśnie bakterie z jamy ustnej rozprzestrzeniające się po organizmie są odpowiedzialne za ponad 10% infekcji występujących po operacjach kolana.
U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego endoprotezoplastyka jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia, pozwalającą zminimalizować dolegliwości bólowe oraz odzyskać zdolność normalnego poruszania się. Badacze z Tajwanu dowiedli jednak, że ponad 10% infekcji pooperacyjnych jest wywołanych przez bakterie z jamy ustnej, bytujące w kamieniu nazębnym. Ich zdaniem, regularny skaling zębów pomaga znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji.
Naukowcy przeanalizowali dane 1291 pacjentów, którzy przeszli zabieg endoprotezoplastyki kolana w latach 1999-2002 i w ciągu kolejnych pięciu lat musieli poddać się następnej operacji z powodu infekcji okołoprotezowej. Informacje te porównano z danymi osób, u których ponowny zabieg nie był konieczny. Okazało się, że w grupie osób z infekcjami 73% z nich nie odwiedzało regularnie gabinetów stomatologicznych w celu przeglądu stanu uzębienia oraz przeprowadzenia zabiegów higienizacyjnych, w tym skalingu. W grupie kontrolnej z dentystą po zabiegu endoprotezoplastyki nie kontaktowało się 67% pacjentów. Stwierdzono również, że u pacjentów którzy w ciągu 5 lat po operacji 5-6 razy zgłaszali się na usunięcie kamienia nazębnego, ryzyko powtórnego zabiegu było mniejsze o 31%.
Wyniki badania zostały opublikowane na łamach internetowego czasopisma PLoS One.
Jakie są podstawowe zabiegi profilaktyczne w leczeniu periodontopatii? Wyjaśnia dr n. med. Natalia Lewkowicz.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Naukowcy z tajwańskiego Taipei Veterans General Hospital twierdzą, że wykonywany regularnie skaling znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Badacze poddali analizie historie chorób blisko 29 000 osób w wieku powyżej 60 lat, u k...