Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Politechnika Gdańska będzie drukować spersonalizowane implanty?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Politechnika Gdańska będzie drukować spersonalizowane implanty?

Politechnika Gdańska będzie drukować spersonalizowane implanty?

Politechnika Gdańska pracuje nad stworzeniem prototypu implantu stomatologicznego. Docelowo, uczelnia chce wprowadzić go do produkcji przemysłowej. Partnerem szkoły jest European Dental Implant Institute Vivadental. Badania laboratoryjne realizowane są w laboratorium biomateriałów na uczelni, a Instytut Vivadental będzie jako pierwszy wdrażał je w życie, a więc wszczepiał swoim pacjentom.

– Obecnie zajmujemy się głównie implantami ortopedycznymi. Naszym celem jest osiągnięcie biozgodności, bioaktywności (czyli jak najszybszego związania się implantu z żywą tkanką) i stabilności długoczasowej produktu. Te same cele przyświecać będą nam przy tworzeniu implantów zębowych – mówi prof. Andrzej Zieliński, kierownik laboratorium biomateriałów, wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.

Miał być implant krótki, będzie drukowany

Pierwszym pomysłem naukowców było stworzenie tzw. implantów krótkich, lecz na tyle wytrzymałych, by nie potrzeba było nadbudowywać tkanki kostnej w jamie ustnej pacjenta. Miało być taniej i szybciej, lecz zastrzeżenia patentowe uniemożliwiły prace nad takim rozwiązaniem.

Kilka tygodni temu pojawiła się więc koncepcja implantów spersonalizowanych. Implanty będą drukowane (technologią druku 3D). Twórcom rozwiązania od początku zależało na obniżeniu ceny implantów i ten system to zapewnia. Ma być taniej poprzez duże ograniczenie zużycia materiału do budowy implantu.

Spersonalizowane implanty

– Nasz implant będzie miał kształt zęba, nie będzie wkręcaną śrubą. W praktyce będzie wyglądało tak, że zeskanujemy zębodół pacjenta i na tej podstawie metodą druku 3D wytworzymy implant – wyjaśnia prof. Zieliński. – Część pacjentów nie może mieć wszczepionych tradycyjnych implantów. To np. kobiety, które mają szczupłą szczękę, seniorzy, dzieci. Nasz implant będzie dla nich rozwiązaniem – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Zieliński.

– Zapotrzebowanie na implanty w Polsce jest i będzie ogromne w perspektywie najbliższych kilkunastu lat. Dzisiejsi 40-latkowie często nie mają już kilkunastu zębów, a osoby po siedemdziesiątce w dużej mierze są bezzębne. Oczekiwania społeczne są więc duże, a obecnie spora część naszego społeczeństwa nie może sobie pozwolić na leczenie implantologiczne. Chcemy wspólnie wypracować implanty służące przez wiele lat i bardziej dostępne dzięki niższej cenie – opowiada dr n. med. Violetta Szycik z Instytutu Vivadental.

Naukowcy wspólnie z instytutem Vivadental opracowali projekt implantu, metodę wytwarzania. Będzie to oczywiście stop tytanu. Teraz czekają na decyzję dotyczącą finansowania kolejnych badań z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakładając wersję optymistyczną, licencja na produkcję tych implantów może zostać naukowcom z Gdańska przyznana za 2, 3 lata.

Politechnika Gdańska w służbie stomatologii

To nie jedyne badania prowadzone przez Politechnikę Gdańską dla stomatologii. Doktor Szycik wskazała także na wspólne badania nad komórkami macierzystymi, które można uzyskiwać z miazgi (miękkiej tkanki) zębów mlecznych czy ósmych w celu uzupełnienia ubytku tkanki kostnej w szczęce.

– Potrzeba kilku lat wspólnej pracy, zanim uda nam się osiągnąć nasze zamierzenia, ale oczekujemy wspaniałych rezultatów – dodała lekarz stomatolog.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Rzeszów: żuchwa 3D zminimalizuje komplikacje operacyjne Lekarz

Na Politechnice Rzeszowskiej powstał model żuchwy wykonany techniką druku 3D. Jego zastosowanie znacznie skraca czas chirurgicznego zabiegu wszczepienia implantu i minimalizuje wystąpienie komplikacji śródoperacyjnych.Wydrukowany medyczny model żuchw...

implanty żuchwy - Dentonet.pl
GUMed: implanty żuchwy z drukarki 3D wykorzystane w rekonstrukcji Lekarz

W Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej GUMed wykonano dwa kolejne zabiegi rekonstrukcji żuchwy z wykorzystaniem druku 3D.Pierwszym pacjentem był 31-letni mężczyzna z rzadkim nowotworem zębopochodnym, który zniszczył gałąź i trzon żuchwy. Drugim był ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
implanty - Dentonet.pl
Spersonalizowane implanty nowej generacji w technologii 3D Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad stworzeniem prototypu spersonalizowanego implantu nowej generacji, wytwarzanego w technologii 3D. Już pod koniec października planowane są pierwsze wszczepy. Projekt jest nowatorski na ...

guma do żucia - Dentonet.pl
Guma do żucia poinformuje o możliwej infekcji jamy ustnej Asysta

Naukowcy z Niemiec wynaleźli gumę do żucia, która w przypadku odkrycia w jamie ustnej szkodliwych bakterii przybiera gorzki smak. To bardzo przydatne dla osób po zabiegach implantologicznych, które w ten sposób zostaną ostrzeżeni o możliwej infekcji....

implanty - Dentonet.pl
Węglowo-krzemowe pokrycia implantów kostnych prosto z Łodzi Lekarz

Naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku, pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową. Za to pionierskie wdroż...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Elka123
Brzmi obiecująco. Trzymam kciuki, żeby jak najszybciej się udało.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres