Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Politechnika Gdańska będzie drukować spersonalizowane implanty?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Politechnika Gdańska będzie drukować spersonalizowane implanty?

Politechnika Gdańska będzie drukować spersonalizowane implanty?

Politechnika Gdańska pracuje nad stworzeniem prototypu implantu stomatologicznego. Docelowo, uczelnia chce wprowadzić go do produkcji przemysłowej. Partnerem szkoły jest European Dental Implant Institute Vivadental. Badania laboratoryjne realizowane są w laboratorium biomateriałów na uczelni, a Instytut Vivadental będzie jako pierwszy wdrażał je w życie, a więc wszczepiał swoim pacjentom.

– Obecnie zajmujemy się głównie implantami ortopedycznymi. Naszym celem jest osiągnięcie biozgodności, bioaktywności (czyli jak najszybszego związania się implantu z żywą tkanką) i stabilności długoczasowej produktu. Te same cele przyświecać będą nam przy tworzeniu implantów zębowych – mówi prof. Andrzej Zieliński, kierownik laboratorium biomateriałów, wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.

Miał być implant krótki, będzie drukowany

Pierwszym pomysłem naukowców było stworzenie tzw. implantów krótkich, lecz na tyle wytrzymałych, by nie potrzeba było nadbudowywać tkanki kostnej w jamie ustnej pacjenta. Miało być taniej i szybciej, lecz zastrzeżenia patentowe uniemożliwiły prace nad takim rozwiązaniem.

Kilka tygodni temu pojawiła się więc koncepcja implantów spersonalizowanych. Implanty będą drukowane (technologią druku 3D). Twórcom rozwiązania od początku zależało na obniżeniu ceny implantów i ten system to zapewnia. Ma być taniej poprzez duże ograniczenie zużycia materiału do budowy implantu.

Spersonalizowane implanty

– Nasz implant będzie miał kształt zęba, nie będzie wkręcaną śrubą. W praktyce będzie wyglądało tak, że zeskanujemy zębodół pacjenta i na tej podstawie metodą druku 3D wytworzymy implant – wyjaśnia prof. Zieliński. – Część pacjentów nie może mieć wszczepionych tradycyjnych implantów. To np. kobiety, które mają szczupłą szczękę, seniorzy, dzieci. Nasz implant będzie dla nich rozwiązaniem – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Zieliński.

– Zapotrzebowanie na implanty w Polsce jest i będzie ogromne w perspektywie najbliższych kilkunastu lat. Dzisiejsi 40-latkowie często nie mają już kilkunastu zębów, a osoby po siedemdziesiątce w dużej mierze są bezzębne. Oczekiwania społeczne są więc duże, a obecnie spora część naszego społeczeństwa nie może sobie pozwolić na leczenie implantologiczne. Chcemy wspólnie wypracować implanty służące przez wiele lat i bardziej dostępne dzięki niższej cenie – opowiada dr n. med. Violetta Szycik z Instytutu Vivadental.

Naukowcy wspólnie z instytutem Vivadental opracowali projekt implantu, metodę wytwarzania. Będzie to oczywiście stop tytanu. Teraz czekają na decyzję dotyczącą finansowania kolejnych badań z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakładając wersję optymistyczną, licencja na produkcję tych implantów może zostać naukowcom z Gdańska przyznana za 2, 3 lata.

Politechnika Gdańska w służbie stomatologii

To nie jedyne badania prowadzone przez Politechnikę Gdańską dla stomatologii. Doktor Szycik wskazała także na wspólne badania nad komórkami macierzystymi, które można uzyskiwać z miazgi (miękkiej tkanki) zębów mlecznych czy ósmych w celu uzupełnienia ubytku tkanki kostnej w szczęce.

– Potrzeba kilku lat wspólnej pracy, zanim uda nam się osiągnąć nasze zamierzenia, ale oczekujemy wspaniałych rezultatów – dodała lekarz stomatolog.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
"Zapotrzebowanie na szczepionkę będzie ogromne" Lekarz

Aby zapewnić dostęp do wystarczająco dużej liczby dawek szczepionki przeciw COVID-19 trzeba prowadzić równolegle rozmowy z różnymi producentami – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – To, że szczepionka jest s...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Jak długo będzie działać szczepionka na koronawirusa? Asysta

Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19. Eksp...

opieka stomatologiczna w szkołach - Dentonet.pl
Bielawa: będzie opieka stomatologiczna dla uczniów Lekarz

8 października burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj podpisał umowę z firmą Possum z Wrocławia, która będzie świadczyć w szkołach usługi profilaktyki stomatologicznej dla uczniów. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta Bielawa, w ramach umowy uczniowie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
świadczenie postojowe - Dentonet.pl
Nie będzie kryterium przychodowego przy postojowym Lekarz

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne zostało rozszerzone na osoby samozatrudnione, które rozpoczęły działalność między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku – to jedna ze zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy o szczególnych instrumentach wsp...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres