Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Płukanka bez zawartości alkoholu lepsza?

Brak komentarzy | Publikacja:
Płukanka bez zawartości alkoholu lepsza?

Płukanka bez zawartości alkoholu lepsza?

Swego czasu było głośno o sugestiach, że płukanka jamy ustnej z zawartością alkoholu może przyczyniać się do powstania raka jamy ustnej.

Chodzi o fakt, że alkohol ma właściwości podrażniające i wysuszające, co w przypadku np. osób palących może mieć wpływ na powstawanie komórek kancerogennych w obrębie jamie ustnej.

Nie znamy dokładnie literatury na ten temat, niemniej płukanki bez zawartości alkoholu zaczęły dominować na rynku, a sprawą zajęli się naukowcy.

Czy zatem płukanka bez zawartości alkoholu jest tak samo skuteczna, jak ta z jego zawartością?

Ostatnie badania wykazują, że nie ma praktycznie żadnej różnicy.

W jednym z ostatnich wydań fachowego pisma Oral Health & Preventive Dentistry naukowcy dowodzą, że płyny 'bezalkoholowe' są tak samo skuteczne w zwalczaniu płytki nazębnej oraz ograniczaniu zapalenia dziąseł, jak te z jego zawartością. I rekomendują je (bezalkoholowe) wszystkim cierpiącym na choroby przyzębia, lecz szczególnie tym, u których alkohol może wywołać reakcje uboczne.

Do niemal identycznych ustaleń doszli hiszpańscy badacze z University of Santiago de Compostela, którzy swoje wyniki badań opublikowali w piśmie J Periodontol już w 2002 roku.

 

tch

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczoteczki
Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej? Pacjent

Wydawałoby się, że szczoteczka manualna jest w myciu zębów niezastąpiona. A jednak. XX wiek, a zwłaszcza jego końcowa faza, to rozkwit nowoczesnych technologii, które dostarczyły rewolucyjnych rozwiązań także w zakresie higieny jamy ustnej. Pod konie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji