Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

PG: powstaje niedrogi system dezynfekcji pomieszczeń

Publikacja:
PG: powstaje niedrogi system dezynfekcji pomieszczeń

PG: powstaje niedrogi system dezynfekcji pomieszczeń

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zgłosili do Urzędu Patentowego oparty na promieniowaniu UV system dezynfekcji sal wykładowych, laboratoriów, sklepów i innych pomieszczeń. Ultrafioletowa świetlówka wmontowana zwykłą oprawę automatycznie włącza się, gdy nikogo nie ma.

Jak zwracają uwagę naukowcy z PG, wiele pomieszczeń użyteczności publicznej wymaga dezynfekcji, szczególnie w czasie pandemii. To jednak spore wyzwanie. Odkażanie musi być skuteczne, nawet jeśli prowadzone jest np. tylko w czasie przerwy między zajęciami.

Jednym z rozwiązań pozwalających na zabijanie bakterii czy wirusów jest zastosowanie promieniowania UV-C. W naturze emituje je np. słońce, ale praktycznie w całości pochłaniane jest przez atmosferę. Mogą je jednak emitować także specjalne lampy różnego typu.

Promienie UV-C stosuje się już dosyć powszechnie np. w placówkach medycznych czy transporcie publicznym. Niestety jego długotrwałe działanie jest dla człowieka szkodliwe, w tym rakotwórcze. Stosowane zwykle urządzenia są przy tym najczęściej drogie. – W dzisiejszych czasach takie biobójcze urządzenia przydałyby się w każdej sali wykładowej, laboratorium czy sklepie, ale jest to problematyczne pod wieloma względami – podkreśla dr Wojciech Wojnowski z Wydziału Chemicznego PG, kierownik projektu budowy wynalazku.

Dlatego chcieliśmy opracować system przede wszystkim bezpieczny, ale także tani, dostępny dla wszystkich. Specjalistyczne urządzenia do emisji UV-C są często poza budżetem instytucji takich jak np. szkoły, dlatego szukaliśmy sposobu, by było i bezpiecznie i tanio. Zdecydowaliśmy się, żeby wykorzystać zasoby, które są już w pomieszczeniach – oprawy rastrowe – dodaje specjalista.

Niskobudżetowy system do dezynfekcji

Mgr inż. Tomasz Chludziński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zaproponował, aby do typowej sufitowej oprawy ze świetlówkami wmontować jedną świetlówkę, która emituje promienie UV-C.

W testowym pomieszczeniu naukowcy zamienili jedną z czterech świetlówek w każdej lampie. Zostały one połączone ze specjalną aplikacją i czujnikiem ruchu i kiedy w sali pojawiają się ludzie, system natychmiast wyłącza promieniowanie. – Chcieliśmy stworzyć prosty, niskobudżetowy system do dezynfekcji, zapewniający skuteczność, który dodatkowo jest łatwy w montażu i obsłudze – mówi Chludziński. – Projekt połączył naukowców z wielu dziedzin – chemii, elektroniki i architektury. Dzięki temu mogliśmy na jeden aspekt popatrzeć z wielu naukowych stron – opowiada.

Badania fotometryczne pokazały, że system dostarcza do różnych powierzchni ilość promieniowania, która wystarcza do zabicia bakterii, wirusów i niektórych grzybów.

Trwa zgłaszanie patentowe

Kolejne badania wykonali pracujący na Wydziale Architektury PG specjaliści od oświetlenia. Według ich oceny, nawet po wymianie świetlówek oświetlenie pomieszczenia spełnia odpowiednie normy, jednak każde pomieszczenie trzeba oceniać indywidualnie. Twórcy wynalazku już na to odpowiedzieli i dodali do systemu element sprawdzający poziom światła widzialnego. Teraz chcą wprowadzić go do szerokiego użycia. – Projekt jest na etapie zgłoszenia patentowego – informuje dr Wojciech Wojnowski z Wydziału Chemicznego.

Nasz pomysł może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawiają się oprawy rastrowe – czyli w głównie budynkach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, biurach. Może być pomocny nie tylko w czasie pandemii, bowiem działa nie tylko na wirusy SARS, ale na wiele innych wirusów, bakterii i niektóre rodzaje grzybów – twierdzi ekspert.

Projekt „Inteligentny wirusobójczy system UV-C do instalacji w uniwersalnych oprawach kasetonowych” jest realizowany w ramach Curium Comabting Coronavirus. To akcja wspierająca innowacyjne badania nad zwalczaniem SARS-CoV2 utworzona w ramach programu rządowego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Budżet konkursu wynosi aż 600 000 zł, a maksymalne dofinansowanie sięga 200 000 zł. Naukowcy na swoje prace nad biobójczą lampą uzyskali kwotę 48 990 zł.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolny gabinet stomatologiczny1
W gminie Siedlce powstaje pierwszy szkolny gabinet Lekarz

W Zespole Oświatowym w Stoku Lackim trwają prace remontowe pomieszczenia, w którym powstanie pierwszy w gminie Siedlce szkolny gabinet stomatologiczny. Ma być czynny przez cały rok szkolny oraz w wybrane dni w wakacje. W trakcie ferii zimowych na te...

Robo UV
Robo-UV – innowacyjny robot do dezynfekcji szpitali Lekarz

Robo-UV – maszyna opracowana przez firmę City Robotics, której współzałożycielem jest Deepjyoti Nath, pochodzący z Indii student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego – powstał z myślą o dezynfekcji pomieszczeń. Używ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Invisalign artykul Ofiara 2 KS v4 1
System Invisalign Go – rozwiązanie dla stomatologów ogólnych Lekarz

– W gabinecie współpracuję ze specjalistą ortodoncji i to on prowadzi kompleksowe leczenie ortodontyczne moich pacjentów, ale jeśli mamy do czynienia z nieskomplikowanymi przypadkami, takimi jak stłoczenia czy przechylenia zębów, system Invisalign Go...

laboratorium
Powstaje pierwszy w Polsce bank tkanek z jamy ustnej Lekarz

Firma Cellivia otworzy w Poznaniu pierwszy w Polsce bank tkanek i komórek z miazgi zębów, a także pierwszy na świecie bank umożliwiający przechowywanie tkanek dziąsła. Ma on zacząć działać jeszcze w listopadzie br. Firma Cellivia z Poznania prowadzi...

Pakiet dla Mlodych
Ministerstwo zdrowia: powstaje pakiet dla młodych medyków Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w poniedziałek w Poznaniu tzw. Pakiet dla Młodych – program powstający w odpowiedzi na postulaty studentów uczelni medycznych. Składa się on ze zmian zarówno legislacyjnych, jak i organizacyjnych. Minist...

Gra terenowa na targach KRAKDENT 1
Czy wiesz już wszystko o prawidłowej dezynfekcji rąk? Lekarz

Ponad 800 osób – lekarzy dentystów, studentów stomatologii, techników dentystycznych, asystentek i higienistek stomatologicznych – podczas targów Krakdent 2022 odwiedziło stoisko firmy Ecolab w ramach gry Dentoexpress. Zadaniem uczestników gry było p...

system no fault
Czy w Polsce uda się wprowadzić system no-fault? Lekarz

Środowisko medyczne domaga się wprowadzenia w Polsce systemu no-fault. Polega on na tym, że zgłaszanie niepożądanego zdarzenia medycznego odbywa się bez orzekania o winie lekarza, natomiast pozwala na zadośćuczynienie pacjentowi za uszczerbek na zdro...

sztuczna kosc
"Sztuczna kość" z hybrydowych granulek powstaje na AGH Lekarz

Naukowcy z AGH od lat pracują nad materiałami, które mogłyby zastąpić kości i wspomóc ich regenerację. Teraz próbują skłonić ziarniste materiały kościozastępcze do walki z bakteriami – informuje uczelnia. Zespół Bioceramiczny AGH na Wydziale Inżynie...